DomůNovinkySumcaři zuří: Rybář chytil obrovského sumce! Rybu zabil

Sumcaři zuří: Rybář chytil obrovského sumce! Rybu zabil

- Reklama -

Nikdy nekončící spor se znovu rozhořel na stránce Sumcařina je dřina na Facebooku. Právě zde se shromažďují milovníci sumců, aby se třeba pochlubili fotkami ulovených ryb. Nedávno se tam ale objevil obrázek, který pořádně nadzvednul nejednoho sumcaře. Šlo o to, že rybář ulovil sumce, který vážil přes 80 kilo. Rybu nepustil. Mnozí sumcaři volají po tom, aby i dravci byli chránění horní mírou. Co si o tom myslíte vy?

Rybář, který kapitálního sumce ulovil, nic neporušil. Sumce zdolal, a po vítězném boji se prostě rozhodl, že kapitálního dravce nepustí. Sumec měřil 244 čísel a vážil 83 kilo. Fotografie úlovku se objevila ve skupině Sumcařina je dřina.

Jenže tohle se některým milovníkům sumců prostě nelíbí. Mnozí rybáři opět volají po tom, aby kapitální ryby, a to i dravci, byli chránění rybářskými pravidly – tak jako kapři. Přece jen, rybáři poukazují na to, že takto velká ryba je i dost stará, a proto by si zasloužila větší úctu. Navíc, podle mnohých sumcařů hrozí to, že stále se zvyšující rybářský tlak v blízké době povede k tomu, že kapitální ryby budou velkou vzácností.

„Obhájci“ rybáře ale třeba poukazují i na to, že takto velká ryba může na některých revírech působit nemalé škody na rybí obsádce. Někteří rybáři tvrdí, že takto velký sumec může zlikvidovat značnou část kaprů. S tím ale sumcaři častokrát nesouhlasí.

NEPŘEHLÉDNĚTE: To je SMRAD! Levné boilies KAPRPRO hnijící červ za pár korun!

Co si myslíte vy? Na jaké straně stojíte? Mají se i velcí dravci pouštět zpátky do vody, anebo do revírů prostě nepatří. Řekněte váš názor v diskuzi pod tímto textem. Všechny případné diskutující žádáme o SLUŠNÉ vyjádření názoru.

Zdroj: Sumcařina je dřina

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

40 KOMENTÁŘE

 1. Gratuluji rybari k fantastickemu ulovku. Co se tyka faktu, ze si rybu ponechal, tak s tim nemam nejmensi problem. Vse je v souladu s rybarskym radem, takze je to plne na rozhodnuti rybare. Az budou nastaveny horni miry u dravcu, cehoz jsem mimochodem priznivcem, tak by to bylo neco jineho. Lovu zdar!

  • Souhlasím, byla to jeho věc, jak se rozhodne. Možná ho při souboji zranil tak, že by ho to trápilo víc, než rychlá. Což je ostatně problém všech „lovců“ trofejních – zraňují bezdůvodně, jen si honí triko. Já chytám ryby, bych je konzumoval. Miluju je totiž živé i na talíři. Petrův zdar. leoš K. (U Českého moře)

 2. Petrův zdar,co se týče mě,rybu bych pustil,páč sumce nechytám (a pokud na rybku,pouze s jednoháčkem😊,ale nikdy nikdo neví dopředu,co jí kousne..) nicméně onen rybář NIC neporušil! Příčí se mi jakákoliv horní míra u dravců (tento exemplář nadělá v revíru víc škody jak užitku),ona horní míra u kapra je také dost přez ‚čáru‘-jsou totiž MO ČRS papeztejši než papež a zavádí v BPVRP i míry nižší!!(?)z mého pohledu nesouhlasím ani z dobou hájení úhoře! Proč?-uhori monte loví přímořšti rybáři ve velkém pro,sorry, obžerství lidí v přímořských státech,ač vědí,že potřebují ve vnitrozemských řekách dospět,aby se každoročně vrátili k vytření..ale dráze nám ho prodávají..(nabízí se otázka, příměr-tak ať si veškeré úhoří monte každoročně sežerou,u nás se nevykrmi a prostě nebudou! Pak si snad někdo uvědomí,že v rámci zachování druhu,by měli monte prodávat za symbolickou cenu nás vnitrozemské neomezovat(=nebuzerovat) zbytečně nad rámec.. Zašel jsem trochu jinak,omluva😀,takže můj názor=omezeních, myslím,máme dost,takže už žádnou horní míru!-stači kapr!.. A těm,kteří chtějí pouštět,ať pouští,ale ať nikoho neodsuzují! Když budou všichni všechno pouštět,hospodáři z toho radost mít nebudou a ČRS se časem může rozpustit-ALE TO SNAD NIKDO NECHCE,NE?!!! Pokud ano,tak pustákum doporučuji jedno-vybodnete se na živé chytání ryb a věnujte se radši lovu přez počítač 😊,bude pak u vody lépe..

 3. Ať si ho nechá je to jeho věc. Míru měl není co řešit. Ostatní ať si je pouští to je také jejich věc.

  • Tak velké ryby by se brát neměli je škoda tak velkou a starou rybu zabít a navíc tak velký sumec není tak dobrý ideální sumec 100-130 cm ale ze zákonem nic neuděláme sumce byla škoda moc už jich není.

 4. Já jsem určitě pro horní míru. To, že takováhle ryba plení na revíru kapry tak to si nemyslím. Navíc je to původní druh a naše příroda by si s tím měla umět poradit. Sumec žere u nás má Labi většinou tlouště

 5. Je to trofejní úlovek jako každý jiny, já jako sumcař bych dal horní míru i na sumce, proč ne.Že něco sežere no a? Podívejte se raději kolem sebe na masaře,kolik toho spořádají oni za celý rok .), myslím si že udělají stokrát větší škody než nějaký sumec.

   • Proč jim říkám masaři ? Je to úplně jednoduché , třeba příklad u nas jednoho dotyčného u Olomouce na Poděbradech.Starší chlap co chodil jen ráno k vodě,chytl kapra a zapsal ho.Počkal si na druhého ,sbalil ho do tašky a nezapsal a pádil pryč.Na večer tam byl zase s tím že může ještě jednoho.Jenže jednoho dne však past sklapla a chytla ho rybářská stráž.Kolik takových ryb takhle upytlačil,to už nikdo nezjistí takže kolik ve finále je takovych masařů u vody ???Pak si asi každý řekne že to dělá sumec že .) ?

    • Masari?? Co to je za blbost když si platíš povolenku není tam nikde dáno že musíš takovou rybu pustit kdyby to bylo koupí si ji polovina lidí a z čeho a z jakých peněz se budou vysazovat ryby atd? Kdo píše masar o chlapovi co si nechá poctivě chycenou rybu aťsi takovéhle velikosti je hlupák

     • Pane Valenta,ja sem ale neřekl o tom dotyčným že je masař,ale rybářích co mají nekonečné vezírky, nezapisují ryby atd.Že si toho velkého sumce nechal,tak to je jeho věc .)

  • Ahoj, pokud sumec spotrebuje cca 5-10% své hmotnosti denne, tak si spocitej, kolik toho sporada sumec viz vyse (244 cm a 83kg). Opravdu si myslis, ze nejaky masar toho sporada vic? 🙂

 6. Dobrý den za mě já bych ho rozhodně nepustil a hájit je zbitčné .A navic ten kdo říká že sumec nedělá škody sumec této velikosti a vahy ma také nějakou spotřebu za den 2ks 3kgkaprú minimalně . Populaci lina sumec zdecimoval uplně. A uhoře taky. .Navic já jsem i proti míře nastražních rybek .spíš by se měli zrušit dvojhakcky a trojháčky u nastráznich rybek do 15cm .celý život jsem chytal okouna na jemnou montaž plavané a žadného jsem nezmrzačil to loby vláčkařů mě leze na nervy pár závodníků se sponzorama kazí rybolov jinym rybářům .

  • Jde vidět že asi dravce moc nechytáš.Každý ma svou oblíbenou rybu 🙂 .To že někdo bere 80cm kapry do udírny, proč ne, mě třeba osobně ta to ryba nic nepřinese.To s těmi dvoj a trojhaky to máš recht.Taky používám jen jednohaky na všechny dravce,krom teda sumce když chytám na cejny .

 7. Byla to jeho svobodna volba.Nic neporusil,bylo to jeho pravo se rozhodnout.At uz tak nebo tak,vetsina rybaru lovi proto,aby rybu snedli.Prijde mi to trochu ujete,co se dela okolo „chyt a pust“
  Prijde doba,kdy ekoteroristi pujdou proti rybarum ze trapi ryby tim ze je chyti a pusti.Ostatne takove naznaky uz jsou…

 8. Znám důchodce, toho času s odebranou rybářskou povolenkou za pytlačení, který má ročně jen zapsaných min. 200kg ušlechtilých ryb, hlavně kapra, ale i nějaké sumce a candáty. Dalších x kg ryb odvezl od vody tajně. Takovýchto hnojů sedává u vody víc. Má vážně snad někdo pocit, že je např.na velké řece plné cejnů, bolenů, jelců takovýto sumec škodná? A že denně spořádá 2x 3kg kapry, jak zde píše nějaká „hlava“, tomu se musí normalni člověk fakt smát..

 9. Dle mého názoru neučinil rybář nic špatného. Ulovil velkou rybu, tak si ji chtěl prostě nechat v souladu s rybářským řádem. Sumcaři se sice bouří, že měl sumce pustit zpět, ale takováto ryba už podle mě do vody tolik nepatří. Dále k tématu ohledně sumců. Na většině revírů se vysazují sumci, i když tam nemají co dělat. Například malé rybníky, jako je Metud v Severních Čechách. Sumec vyžere spoustu rybek a navíc, když je velký, tak je starý, což znamená, že vodu velmi dobře zná. Například revír Metud je zatopený les, tudíž je tam spousta vázek. A zkuste si tam velkého sumce vytáhnout.

 10. Klidně ať jí sežere a podložkáři a líbači at jdou do pr…. … jsem taky pro to aby se dravé ryby přes nějakou míru chránili jako ten kapří odpad ,,,,, ale zatím ten rybář nic neporušil tak by měli všechny ty nenávistné projevy zavřít klapačku ,,,

  • No jediný nenávistný příspěvek je tu od Vás KB fishing, ostatní byť jiného názoru se vyjádřili slušně,aniž by někoho posílali do prd…. jako Vy. Můj názor je ten, že takové ryby by si měl každý rybář vážit a pustit jí zpět. A souhlasím s jinými názory zde,že masaři udělají mnohem více škody. Rybářský lístek plný,ryby v mrazáku a po známých, k tomu mrak nepřiznaných úlovků. I u nás je jich hodně a jsou mezi prvními,co reptají,že se zdražují povolenky.

 11. Přátelé rybáři. K tématu bych jen rád přihodil pár faktů které si většina rybářů neuvědomuje. Než sumec v našich podmínkách doroste do takových rozměrů trvá zhruba 30 let. Nabízí se tedy že je hřích ho zabít. Jenže kolika let se ale takový sumec dožívá? Odpovědí je asi 35, výjimečně více let. Takže byť jsem obecně zastáncem horní míry ryb,tak je nutno říci že i kdyby ho dotyčný pustil,tak už by toho sumce během těch pár let co mu zbývá stejně zřejmě nikdo nechytil a jen by kolegům kaprařům provětral už tak zdecimovanou osádku. Co mě spíš zaráží že opravdu nevím co z něj ten dotyčný měl? Podle mě jen spoustu práce a bordelu v kuchyni. Protože to maso bude i po důkladném uzení poživatelné jen s jistým sebezapřením.

 12. Vážení, o čem se tu vůbec dohadujeme? Dotyčný rybář nic neporušil a jestli pouštět, nebo ne – sorry, ale je plno faktorů a okolností, které rozhodují nezávisle na vůli rybáře. Jak už bylo řečeno, třeba i chtěl pustit, ale kvůli poranění ryby nemohl. Nebo byla třeba jiná situace. Kdo to ví? Kdo tam byl? Nikdo. Jen se tu prázdně tlachá. Osobně si myslím, že daleko větším problémem je chování některých rybářů u vody (nepořádek, hluk, nedodržování předpisů). TOHLE by nás mělo pálit.

  • Jirka: souhlasim, vse je zavislena urcitych faktorech. A presne jak jste rekl, neporadek apod….a je fakt ze lidí kteri berou skoro vse je spousta. Znam X pripadu kdy sebrali povolenky letitym rybarum, kteri meli ve vezirku i treba 9ks kapra pod miru, a za tyden ci mesic ji meli zpet. U nas v Severnich Cechach je revirkde chytili sumce pres 50 kg a vratili ho zpet, den na to dostali hoodne alehodne vynadanood hospodare, ze ho pustili. Protoze v tom reviru je hodne premozeny masivnim nasazovanim. A reka se opravdu neda srovnavat s rybnikem o velikosti 2ha kdeje i stovka sumcu. Vracet ci nevracet?? Zalezi na podminkach a situacich.

 13. Doufám že se dočkáme doby kdy se bude rybářská zkouška
  zakončovat přípravou a snězením ulovené ryby
  Protože chytat ryby kvůli váze nebo míře je zvrácenost poslednich 20 let

 14. Úplně v pořádku, takovýhle velký ryby by měly jít hned ven z vody, nechtěl bych vidět kolik takovej mamlas sežere ryb.

  Horní míry by měly být u dravců jako je stika, candát a pak u pstruhů, nikde jinde, kapr je taky plevel, všichni pláčou, že nikde není ryba, ale právě kapra a sumce je všude nejvíc.

 15. Já jsem na obou stranách a hlavně si taky myslím že je kvůli takovému sumcovi menší šance na kapra protože je žere. Ale takový sumec přes těch 220cm by se mněl poušťet ať si ten zážitek vychutná nejen jeden rybář. Ale když si ho někdo nechá tak ať si s ním udělá fotku a o tom že si ho nechal ať nemluví. A to samé třeba štika. Bude se ji dařit, bude mít přes 270cm, fotka a pak ať si rybář dělá co chce. Fotka – o tom že si ji nechal nenapíše (jestli nenechal tak klidně), video tak prostě smůla. Buď video skončí a nebo ji na video postí zpátky.

 16. Takovy sumec už je tak trochu škodná plnění kapry, v tomto případě rybář neporušil nic proti rybářskému řadu lze si ponechat sumce není chráněn horní mírou. Podle mne můžou být takoví rybáři kteří s tím nesouhlasí být zticha a ne kritizovat že je někdo masař a podobné hovna.Protoze takoví co píšou že je někdo masař tak berou 40ky kapry takže nocoment.

 17. Horní míru u sumce bych nezaváděl, rozhodně ne celoplošně, ale omezil bych množství ponechaných ryb na jednu povolenku. Ponechat či neponechat takto kapitálního sumce je na morálním zvážení každého rybáře… Na menší vodě je asi rozumné sumce nevracet, a na valkých řekách či nádržích je frajerství pustit ho na svobodu a jíst menší úlovky.. Chce to selský rozum a toho lovce v srdíčku… Můj názor

 18. Naprosto souhlasím s většinou rybářů a s jejich příspěvky týkajícími se přivlastnění ryby. Ulovení proběhlo v naprostém souladu s rybářským řádem.tak nevidím nejmenší problém, proč by si rybář nemohl rybu ponechat a udělat si s ní co chce.Horní míru sumce bych asi taky nedával.Je to přece jen dravá ryba a v každém revíru může být situace jiná.Dám třeba príklad.Někdo hodí do malého rybníčku sumce, který už by měl tzv.Horní míru a vzhledem k dlouhověkosti této ryby by pak žil v rybníčku až do své smrti a likvidoval by veškerou násadu.Ryby se chytají odjakživa,jako potrava.Rybu chytnu,sním.Proč bych ji jen tak chytal a pak pouštěl? Samozřejmě pustím, když je ponechání si ryby v rosporu s Ryb. řádem.Kdo chce provozovat metodu Chyť a pusť ať tak dělá.Nikoho neodsuzují,ale mám právo s touto metodou nesouhlasit.Myslím, že každému rybáři už se stalo nebo stane, že i po šetrném vylovení a vyháčkovaní,ryba uhyne.A když např.rybaři chytnou stejného kapra na 2ha rybníku cca 20x za sezónu,tak to pro tuto rybu určitě není nic příjemného.Ale to by bylo na další debatu.Takže přejme ostatním rybářům jejich úlovky a přestaňte používat slovo masař. Osobně si myslím, že slovo „úspěšný rybář“ by bylo vhodnější.Tak Petrův Zdar

 19. Zdravím vás, bývalé „kolegy“, rybáře. Mrzí mě jakou nevraživost a závist dokážou prezentovat nekteří z vás. Vždyť co jiného vede k volání po horní míře? To ulovil ON a ne JÁ, tak ho přece musí vrátit, abych ho mohl ulovit JÁ. A když ho nepustí, tak mu to dáme příkazem!!! Z hospodářského ani ekologického hlediska to nemá smysl. Spodní míra má své opodstatnění, ale horní? Nesnášenlivost a intolerance vůči ostatním je ostatně zřejmá i v příspěvcích kde se kastujete na sumcaře, kapraře, masaře a podobné nepřátelské brigády (dále navrhuji úhoráře, okounáře, línaře, žabaře…). Kdysi jsme bývali všichni rybářema bez rozdílů. Tato nesnášenlivost a závist je ostatně důvod proč jsem rybářem bývalým. Petrův zdar všem, kteří při myšlení používáte selský rozum a při rybaření srdíčko, věřím že je vás (nás) věčina.

 20. Nevidím důvod proč by si šťastný rybář sumce neponechal… Navíc na mnoha revírech je tato ryba přemnožená a způsobuje nemalé škody na populaci kaprů a dalších ryb.

 21. Četl jsem pozorně a pečlivě Vaše názory. Ano dnes je hodně rybářů, kteří rybu zdolají, vyfotí se s ní a potom ji pustí. Problém velkých dravců je v tom, že toho hodně sežerou. Když je pustíme, pustíme stroj na žraní zpět. Na přehradě Strž, Pilské nádrž, Bránská nádrž v ZR, a vůbec na vodách zde na Vysočině, byly některé druhy ryb tabu. Sumec s bolenem, byly rybou, o které se vědělo, že existuje, ale jinde. Štika, candát a obrovské množství běliček, okounů, ouklejí, to byly zdejší vody. Dnes je tu bolen a sumec. No a okoun, bělička, ouklej jsou pryč. Kdopak je asi sežral. Nenasytná roura bolen, ano sežere vše od jikry až po to, co se mu vejde do pořádné tlamy. Když jsem chtěl malého bolena hodit na Vranovské přehradě zpět do vody, málem jsem byl místními rybáři inzultován. Šlápni na toho haj.la a hoď ho do keře. Před pár lety, jsem to nechápal. Dnes už vím proč.A sumec? Tak ten zase sežere líny, kapříky a vše co se mu vejde ho tlamy, a že ji má velký sumec velkou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -