skingbranding-banner

TRAGÉDIE: Rybáři zuří! Metráky mrtvých ryb! A zase nikdo za nic nemůže? 


Na řece Moravě už po několikáté za poslední roky uhynuly metráky ryb. Rybáři, kteří jsou vzteky bez sebe, si myslí, že ryby zabily přívalové deště. Tyto totiž udělají v řece pořádnou paseku! Nejvíce k vzteku je to, že vzniklé škody hradí rybáři ze svých peněz. Rybáři ale řekli dost! A rozhodli se podat trestní oznámení. Uvidíme, jak se tento případ vyvrbí…

V řece Moravě za Olomoucí uhynuly nejrůznější druhy ryb. Mezi mršinami byli candáti, boleni, parmy, jelci, cejni nebo plotice. Když rybáři přijeli k řece, uviděli stovky mrtvých ryb. Prozatím to vypadá, že v řece uhynulo okolo 8 metráků ryb. „Hrůza. V pondělí dopoledne jsme posbírali na česlech v Tážalech šest metráků a po proudu k Bolelouci pak do konce dne další uhynulé ryby,“ řekl Deníku předseda olomouckých rybářů Michal Šefčík.

„Je to smutná práce, až bolí u srdce. Zarybňujeme, staráme se. Pak přijde přívalák, cosi steče do řeky a ryby nám za hodinu odejdou. Vytahujeme jednu mrtvolu za druhou,“ krčil rameny hospodář Josef Faltýnek při otázkách redaktora Deníku.

Při přívalovém dešti, který oblast zasáhl, došlo k fatálnímu úbytku kyslíku ve vodě. Rybáře nejvíce rozzuřuje to, že průběh úhynů je neustále stejný – tohle byl totiž už třetí za posledních 5 let. „Několik dní trvající tropické teploty, kdy v noci teplota neklesne pod 20 stupňů Celsia. V Olomouci roztopený asfalt a chodníky. Do toho přijde přívalový déšť. Teplota vody, když dopadne na zem, se zvedne na 50 až 60 stupňů a valí do kanalizace, kde nabere různé tuky a jiné látky. Odlehčovacími kanály se dostane do řeky Moravy,“ popisuje Deníku předseda olomouckých rybářů Michal Šefčík.

Tentokrát ale rybáři podávají trestní oznámení na neznámého pachatele. „Nikdo za nic nemůže, nikdo není za nic odpovědný. A zaplatíme to my, rybáři. To ne!“ zuřil předseda. Podle rybářů vznikla škoda za desítky tisíc korun!

 

Ryby hynuly i v Ostravě!

Velmi podobná situace se odehrála i na Ostravici v Ostravě. V asi 750 metrovém úseku uhynula přibližně stovka ryb, především ostroretky stěhovavé. Důvodem úhynu byly zřejmě vysoké teploty, nízký průtok v řece a málo kyslíku ve vodě. A ke všemu je nutné přičíst i splašky z kanalizace, které se do řeky dostaly při průtrži mračen.

„Podle informací, které máme, ryby uhynuly zřejmě v noci z neděle na pondělí 29. července v úseku řeky dlouhém asi 750 metrů,“ řekla iDNES.cz mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. „Po lokálních bouřkách a vydatných dešťových srážkách mohlo dojít k výplachu odlehčení z kanalizací. V kombinaci s vysokými teplotami a nízkým průtokem se dočasně zhoršila kvalita vody natolik, že jednorázově uhynulo asi 100 kusů ryb, převážně ostroretky stěhovavé,“ dodala mluvčí vodohospodářů.

Rybáři z Ostravska přece jenom ale uslyšeli jednu dobrou zprávu. Moravskoslezský kraj totiž přiklepl Českému rybářskému svazu v regionu 150 000 korun jako dotaci pro podporu a chov lososovitých ryb. Peníze by měly jít především pro chov pstruha potočního.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

„Pobyt na čerstvém vzduchu doporučujeme!“ říká ministr zdravotnictví. Rybáři stále mohou k vodě

admin | přečteno: 638x | 22.10.2020 | Žádné komentáře

Česká vláda zavedla další velmi přísná opatření, která se snaží …

Zameteno pod koberec? „Viníka katastrofy na Bečvě asi nenajdeme!“ zní ze státního zastupitelství

admin | přečteno: 539x | 21.10.2020 | 2 komentáře

Už čtyři týdny trvá vyšetřování obrovské ekologické havárie v řece Bečvě, …

VIDEO: Rybář na české vodě chytil gigantického kapra o váze přes 30 kilo! Fantastická ryba!

admin | přečteno: 9145x | 20.10.2020 | 3 komentáře

Podzimní měsíce bývají ve znamení velkých kaprů. Právě v tomhle období …

Komentáře

  • nic se nestane ,nikdo nebude potrestán tak tvrdě ,aby to již nikdy beudělal.Hezky si o tom poklábosíme,dáme pokutu (směšnou) a jede se dál.

  • Ještě bude dlouho trvat než se vše napojí na veřejné kanalizace, splašky nahromaděné v kanalizaci která ústí do řeky, rybníku a potoků konšelé neřeší (však přívalový déšť to vyčistí)a ryby a vodní fauna aď pochcípá! Vláda to trochu nedomyslela.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.