DomůNovinkyByznys budoucnosti: Špinavé bahno z rybníků má cenu zlata! Proč je tak cenné?

Byznys budoucnosti: Špinavé bahno z rybníků má cenu zlata! Proč je tak cenné?

- Reklama -

Kdekoho každé léto napadne, proč je voda v našich rybnících tak špinavá. Velkou mírou k tomu přispívá fosfor. Právě ten výrazně napomáhá k nadměrnému růstu sinic ve vodních plochách. Fosforu je v českých rybnících obrovské množství, protože ho ve velkém splachují prudké deště z polí. Rybníky fungují jako jakési zadržovací nádrže, ve kterých se fosfor usazuje. Čím dál častěji se ale mluví o tom, aby se bahno z rybníků ve velkém používalo jako hnojivo na pole…

Jak se fosfor do našich vod dostává? Například komunálními kanalizacemi, kdy fosfor míří do našich toků v odpadních vodách. Problémem ale je, že právě fosfor se ukládá v bahně v rybnících. A tam zůstává. Velmi zajímavou informací je, že i když nad rybníkem postavíte čističku odpadních vod, která množství fosforu v tekoucí vodě sníží, tak přesto z rybníku pod hrází bude fosforu vytékat více. To je dáno tím, že fosfor je uložen v bahně. A je ho tam opravdu hodně!

Už dlouho se mluví o tom, aby se bahno z rybníků využívalo ve velkém při zemědělství. Dává to smysl! Současný stav na zemědělských plochách je žalostný – půda není v dobrém stavu, navíc čím dál prudší deště vyplavují více a více živin z polí pryč.

No, a potom jsou zde rybníky, ve kterých jsou tyto vyplavené látky uložené ve velkém. Zejména pak fosfor, který je jednou z klíčových „surovin“ pro růst rostlin. Pro příklad: Pokud je na poli málo fosforu, tak rostliny jsou malé, nevyvinuté (například zpožděný vývoj pupenů, slabé kořeny). Tak proč tedy nevyužít fosfor ve velkém?

Zajímavý text o tom, proč je voda v našich rybnících špinavá, si přečtěte ZDE

Ale jak fosfor dostat z rybníků pryč? Na internetu je jedno starší video, na kterém si můžete prohlédnout metodu získávání velmi výživného bahna z rybníků. Princip je „jednoduchý“: Plovoucím bagrem se odsaje bahno s vodou do speciálních vaků. Z nich následně odteče voda a zůstane pouze na živiny bohatý sediment, který se může odvézt na pole. Geniální! Je tohle byznys budoucnosti?

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. Hm, hezké,ale zapomněli jste zmínit i jiné ‚chutovky‘, které se splachem,nejen povrch.vod,do řek a rybníků dostávají. Co ještě dodat např. olovo, kadmium,apod.? Jen ze soli po zimě je toho více než dost! Takže na nějaké hnojení polí spíš zapomeňte. I když, určitě by nebylo na škodu, žádat o nápravu např. ministerstvo zemědělství (nebo rovnou velkopodnikatele p.Babiše?! Z jeho polí,kde má převážně řepku a kukuřici,díky přemíře hnojení,toho odteče spolu s půdou dost a dost!)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -