skingbranding-banner

Úhyn ryb v oblíbeném revíru: Rybáři nové ryby zatím nasazovat nebudou! Proč?


Na severu Čech se nachází nádrž Farského, která je podrevírem Bíliny 6. Tato lokalita je oblíbenou rybářskou destinací, kam rybáři vyráží rybařit. Jenže! V září loňského roku došlo na této nádrži k propadu dna, což výrazně zhoršilo kvalitu vody v daném revíru. Bohužel, kvůli tomuto propadu dna uhynuli krásní kapři, candáti nebo sumci. Severočeský územní svaz nedávno informoval o tom, že na nádrži je možné už opět rybařit. Ovšem s nasazováním nových ryb rybáři ještě vyčkají. Proč?

Severočeský územní svaz informoval o tom, že kvalita v nádrži Farského se výrazně zlepšila, takže je možné zde opět rybařit. „S okamžitou platností informujeme o obnovení rybolovu na nádrži Farského (Bílina 6, podrevír 9 II). Rybolov bylo možné obnovit s ohledem na zlepšení kvality vody,“ uvedl Severočeský územní svaz.

Na podzim v tomto revíru uhynuly krásné ryby, třeba velcí kapři candáti nebo sumci. A tyhle ztráty bude zapotřebí doplnit. Ovšem severočeští rybáři se rozhodli ještě počkat. „Se zarybněním nádrže bylo prozatím rozhodnuto vyčkat z důvodu ověření dlouhodobé kvality vody, kterou budeme nadále sledovat, a vyhodnocení stavu přeživší obsádky ryb. V případě, že nedojde ke zhoršení kvality vody, přistoupíme na podzim k obnově odpovídajícího druhového složení rybí obsádky,“ vysvětlují severočeští rybáři.

 

Co se vlastně stalo na nádrži Farského?

Jak vlastně dojde k propadu dna na nádrži typu Farského? Je třeba si uvědomit, že daná oblast je poddolovaná, takže může dojít k propadu. To vysvětluje mluvčí severočeských rybářů Jan Skalský:

„Realita je prostá, buď dojde k propadu do starých štol a chodeb, nebo ještě k tomu vlivem chemických procesů dojde i k tzv. zahoření – část uhlí vyhoří, vytvoří se dutina a ta se následně například tlakem vody propadne (případ nádrže Farského). Sice na území, kde se zahlazovaly stopy hornické činnosti, jsme jako rybáři spousty vod získali, a jistě ještě získáme, ale musí se brát i riziko. Ostatně, i proto se k mnoha stavbám u nás na severu musí vyjadřovat i Báňský úřad.“

S jistou mírou nadsázky se dá říci, že podobné jevy nejsou na severu Čech ničím výjimečným. „Stačí jet po mnoha silnících a člověk dle nerovností pozná, kde se to propadá. Ostatně proč třeba trvala tak dlouho stavba mostu pod Hněvínem? Zjistilo se, že v podzemí, ač to nebylo na povrchu zřejmé, zahořelo také uhlí,“ uzavírá mluvčí Jan Skalský.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Severočeský ÚS

Nové články v rubrice

Skoro 25 miliónů korun! Rybáři vyčíslili škody na Bečvě, ze kterých je smutno!

admin | přečteno: 43x | 25.02.2021 | Žádné komentáře

Hodně smutná čísla zveřejnil Územní svaz pro Severní Moravu a …

Těžký život rybářů: 770 chráněných vyder zmasakrovalo ryby za více jak 21 miliónů korun!  

admin | přečteno: 6810x | 23.02.2021 | 3 komentářů

Technik Východočeského územního svazu Karel Němec zveřejnil na tamním webu …

České revíry bez amurů? Někteří politici chtěli omezit oblíbené ryby! Jak to dopadlo?

admin | přečteno: 6990x | 23.02.2021 | 7 komentářů

Tak tohle bylo jen o fous! Na politické půdě se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.