DomůNovinkyVoda v českých revírech se ohřívá! Invazivním druhům, které požírají jikry a plůdek,...

Voda v českých revírech se ohřívá! Invazivním druhům, které požírají jikry a plůdek, to vyhovuje

- Reklama -

Velmi extrémní počasí, které v posledních letech zasáhlo i Českou republiku, začíná mít své důsledky. Například v českých vodách dochází k tomu, že se zvyšuje jejich teplota. Kdekoho by mohlo napadnout, že to není nic zneklidňujícího. Jenže! Právě zvyšování teploty našich vod začíná mít negativní dopady na život pod hladinou. S tímto trendem budou mít velké potíže lososovité ryby, třeba pstruzi. Naopak kaprům tyhle podmínky vyhovují. A bohužel také invazivním druhům…

„Na řadě míst už dnes pstruh nepřežije celou sezónu a vysazuje se dočasně,“ krčí rameny Pavel Vrána z Českého rybářského svazu. Problémem je také to, že pstruhům jednoduše ubývá životní prostředí, například mizí potůčky s čerstvou vodou, ve které se pstruzi rozmnožují. Mírný optimismus přináší poslední výzkumy, které ukazují, že například lipani, kteří také mají rádi studenou vodu, se dokážou oteplování přizpůsobit. Proti mizejícímu životnímu prostředí jsou ale stejně bezmocní…

Vedro, které ohřívá vodu v našich revírech, ale například vítají kapři, sumci nebo líni. Těmhle rybám, které se na naše území dostaly z oblasti Černého moře, tyhle podmínky nevadí. Problémem ale je, že stoupající teploty nahrávají i invazivním druhům, například hlaváčovi černoústému. A to je problém! Tento rybí druh totiž požírá jikry a plůdek původních druhů ryb, takže jeho přítomnost může mít fatální dopady na naše vody, respektive na ryby v nich!

 

Voda se ohřívá! Někde jsou teploty až trojnásobně vyšší

Lososovité druhy ryb oteplování vody řeší tak, že se přibližují k pramenům daných toků. Právě v těchto místech je voda studenější. Jenže! Odborníci upozorňují, že tohle nepůjde donekonečna. „Pstruzi ještě nejsou na vymření, ale je jich mnohem méně, než jich bylo. Pokud bude vývoj dál pokračovat tímto směrem, ohroženi budou,“ sdělil iDNES.cz Jan Kubečka z Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR.

Odborníci například varují, že negativní trend oteplování je k vidění už na jaře. „Voda je o stupeň teplejší, největší oteplení je patrné v jarních měsících – dubnu, květnu a červnu,“ upozorňuje hydrobiolog Petr Znachor z Akademie věd. A například měření v některých nádržích ukazují, že teplota vody vzrostla oproti minulému roku trojnásobně!

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -