skingbranding-banner

Vydry za pár týdnů sežraly ryby za 120 tisíc korun. Rybáři podali na stát žalobu


120 024 korun. Takovou škodu způsobily podle znaleckého posudku vydry na revírech v jižních Čechách. Posudek si nechali vypracovat jihočeští rybáři, a na jeho základě podali žalobu na stát. Vydry pustošily rybí obsádky na jihočeských revírech v období od 23. června do 12. července roku 2011. Soud ale rozhodl v neprospěch poškozených rybářů.

Soud žalobu rybářů zamítl na tom základě, že volně žijící ryby v rybářských revírech jsou věcí ničí. Vlastnické právo nabývá až po ulovení dané ryby rybářem. Podle soudu tak hospodařícím rybářům na revírech nemohla vzniknout žádná škoda, protože ryby, které vydry zpustošily, nebyly v jejich vlastnictví, z čehož podle rozhodnutí soudu vyplývá, že se nesnížila škoda jejich majetku.

ČTĚTE TAKÉ: Ministr zemědělství Marian Jurečka: Ohroženým rybím druhům musí pomoci sami rybáři. Stát na to nemá peníze

Jihočeští rybáři se ale s verdiktem okresního, a následně krajského soudu, nehodlali smířit. A proto žalobu podali dovolání k Nejvyššímu soudu České republiky. Ten žalobu shrnul tak, že škody způsobené na rybí obsádce chráněným živočichem (v tomto případě vydrami), hradí stát. Navíc Nejvyšší soud České republiky doplnil, že je vyloučeno, aby někdo omezoval stavy chráněných vyder, a proto podle zákona o myslivosti je za způsobenou škodu těmito živočichy odpovědný právě již zmíněný stát.

uhor

Jenže v závěru se znovu naráží na vlastnické právo. Škoda nemůže vzniknout tam, kde subjekt není vlastníkem. Takže při zabití dosud neulovených ryb vydrami nedochází ke snížení majetkového stavu. Volně žijící ryby jsou totiž věcí ničí, a vlastnické právo k nim vzniká až po jejich ulovení.

 

Světlé okamžiky: Jiný pohled soudů       

I když jsou podle zákona ryby v rybářských revírech věcí ničí, tak už i některé soudy rozhodly ve prospěch rybářů. Například v roce 2013 Krajský soud v Plzni rozhodl, že stát musí zaplatit škody po kormoránech. Hejna rybožravých ptáků v zimě roku 2010 zdevastovala rybí obsádky v řece Radbuze, a rybářům nezbývalo nic jiného, než úhradu škody požadovat po státu.

ČTETE TAKÉ: Rozhovor o kormoránech s kandidátem na europoslance Bohumilem Strakou

Úředníci se i v tomto případě bránili tím, že ryby jsou v rybářských revírech věcí ničí. Jenže soud přišel se zajímavým argumentem, proč se přiklonil na stranu poškozených rybářů. Podle soudu rybáři mají povinnost zarybňovat rybářské revíry. A i když podle zákona nemají vlastnické právo k vysazeným rybám, tak přesto do rybí násady investují nemalé finanční částky. Takže podle soudu rybáři měli nárok na finanční náhradu za zbytečně vynaložené peníze na zarybnění, a to ve výši, ve které kormoráni ryby zdevastovali.

Podívejte se na záběry obrovského hejna kormoránů: 

Toto téma bude ještě zřejmě hodně dlouho ožehavé. Chránění živočichové jako vydry, a vlastně i kormoráni, totiž působí na rybách obrovské škody. A dokud si stát neuvědomí, že rybáři do revírů vysazují ryby za velké finanční částky, tak těchto soudů bude přibývat. Pak už jenom záleží na soudech, jaké verdikty budou padat.

Redakce InRybar.cz

Rubrika: Novinky
Štítky:

Nové články v rubrice

Děkujeme! Vodohospodáři rybářům upraví průtok vody v řece, aby si užili pstruhové zahájení

admin | přečteno: 161x | 15.04.2021 | Žádné komentáře

I takhle vypadají dobré vztahy mezi rybáři a vodohospodáři! Co …

Revíry na Moravě trápí želvy! V minulosti se kvůli želvě udusil i velký sumec

admin | přečteno: 149x | 15.04.2021 | Žádné komentáře

Některé svazové revíry trápí docela kuriózní problémy. Co například? Rybáři …

POZOR: Rybáři v Čechách budují speciální hnízda pro tření ryb! Nesmí se u nich chytat!

admin | přečteno: 3034x | 14.04.2021 | 3 komentářů

U zpráv o nasazování nových ryb do svazových revírů se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.