DomůNovinkyZačátek konce rybaření? Evropští úředníci chtěli zákaz rybolovu na území, které je...

Začátek konce rybaření? Evropští úředníci chtěli zákaz rybolovu na území, které je pětkrát větší než Česko!

- Reklama -

Jakoby toho na rybáře nebylo málo! Nedávno Evropská agentura pro chemické látky zveřejnila doporučení pro zákaz používání a prodeje olověných zátěží v rybaření. A teď rybáři čelili další hrozbě! Evropská komise představila návrh, který požadoval zákaz rybolovu na 10 procentech území Evropské unie. Na první pohled to nevypadá nijak drasticky, ale pokud si člověk uvědomí, že rozloha Evropské unie je více jak 4 200 000 kilometrů čtverečních, pak by se omezení týkala gigantického území, do kterého by se Česká republika vešla více jak pětkrát…

Evropští úředníci si prostě nedají pokoj! Tentokrát představili druhý „plán“, který chtěl omezit rybolov na významném území Evropské unie. „Evropská komise vypracovala už druhý návrh, podle kterého by měl být na 10 % území EU zakázán jak rybolov, tak výkon práva myslivosti a lesnictví,“ stojí na webu Českého rybářského svazu.

Válka českých značek: Firmy se předhánějí s nejlevnějším boilies! Jaké jsou ceny?

Proti tomuto návrhu se ale okamžitě zvedl hodně silný odpor od hospodářů v krajině, tedy například ze strany rybářů nebo myslivců. „Český rybářský svaz (za podpory Moravského rybářského svazu) a ČMMJ se ihned spojily se zastřešujícími rybářskými a mysliveckými organizacemi mnoha členských států Evropské unie s cílem informovat je o bezprostředně hrozícím riziku,“ píše se na webu Českého rybářského svazu.

VÍTE, ŽE: Rozloha Evropské unie je 4 233 262 kilometrů čtverečních. Při zákazu rybaření na 10 % území by se jednalo o plochu o rozloze 423 326,2 kilometrů čtverečních. Pro srovnání: Česká republika má rozlohu 78 866 kilometrů čtverečních. Do 10 % území Evropské unie by se tak vešla více jak pětkrát…

Nakonec varovná volání hospodářů v krajině byla vyslyšena, protože proti návrhu Evropské komise se postavily všechny členské státy. „Na jednání expertního výboru EK NADEG dne 17. února 2021 všechny členské státy jednomyslně odsoudily návrh Evropské komise jako neakceptovatelný,“ uvedli rybáři na webu Rady ČRS.  

Pomocnou ruku českým hospodářům v krajině poskytla dvě ministerstva. „Oceňujeme, že se Česká republika prostřednictvím Ministerstva životního prostředí i Ministerstva zemědělství významně ohradila proti tomuto návrhu Evropské komise,“ uvedli rybáři.

 

Šílený nápad! Jak to začalo?

Květen 2020. Právě v tuhle chvíli Evropská komise představuje plán biologické rozmanitosti pro rok 2030. Cílem této strategie bylo, aby 30 % území bylo chráněno, a z těch by pak bylo 10 % území přísně chráněno.

Známý zastánce rybářů a myslivců Bohumil Straka pak ale v minulosti na webu Myslivost upozornil i na tuto pasáž: „To znamená, že přísně chráněná území by měla být obsazena přirozeně se vyskytujícími stanovišti a druhy a měla by mít dostatečnou velikost, sama o sobě nebo společně s nárazníkovými zónami s nižší úrovní ochrany, aby bylo zajištěno nerušení přírodních procesů, na nichž závisí. Činnosti, jako jsou těžba, rybolov, lov nebo lesnictví, nejsou s touto úrovní ochrany kompatibilní.“

Válka českých značek: Firmy se předhánějí s nejlevnějším boilies! Jaké jsou ceny?

Nakonec ale tento návrh spadl pod stůl. „A hořkou pilulku tak nakonec musel polknout i předsedající Nicola Notaro, jinak šéf odboru ochrany přírody Evropské komise DG ENVI, který nenašel pro svůj návrh zákazu rybolovu a myslivosti na 10% EU podporu na vlastní půdě. Mimochodem to byl právě on, kdo se před rokem „proslavil“, když se přišlo na to, že předkládal úřední dokumenty týkající se zákazu olova, které za něj sepsali lobbisté z Birdlife International – globální nevládní organizace s půlmiliardovým rozpočtem,“ stojí na webu Rady ČRS. 

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Žhavé akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Žhavé akční nabídky

Nejnovější techniky

4 KOMENTÁŘE

  1. Jeden blb dosazeny na misto,kde muze rozhodovat a kolik skody je schopny napachat.A to navic bez jakekoliv zodpovednosti.Jeste ze jsou na svete spolky vcetne mysliveckeho a rybarskeho, kde jsou cleny myslici osoby. Dekuji jim. Ted uz jen,aby nam to nezakazala nase „vlada“.Ikdyz vlastne pokud zakazi chodit mimo katastr bydliste,tak to vlastne zakazi. V katastru meho bydliste neni ani potok.Takze jeden blb dosazeny na misto,kde muze rozhodovat,a kolik skody napachal.A bez zodpovednosti.

  2. Tak že já bydlím v Liberci a už nemůžu ani třeba na markvartak nebo do Jablonce na přehradu???tak ať jde celá vláda do . Chci aby ty mi zaplatili tedy půlku peněz co jsem dal za papíry na letošní rok. Taky kompenzace ne??? Jak ty můžou říci že budu roznášet covit když budu sám na rybách a jsem negativní. Chtělo by aby ministerstvo požádalo a vynutilo si opět to co bylo vloni. Jinak ať jde celá vláda do . Oni nám budou ještě nakazovat kam mohu na ryby a kam ne??? Hovořili jsme dnes na svazu o tom. Vláda už je v tak Davaji dohromady jenom . Petrův zdar. Jestli se tomu dá ještě dnes tak říkat.

  3. Senzační titulek je už asi všechno, co dokážeme v České republice napsat . 788 km čtverečních rezervací , když jen vojenské újezdy zabírají 823 km čtverečních.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -