DomůOstatníRozhovoryNový český rekord kapra? Rybář chytil lysce o váze 36,2 kilo na...

Nový český rekord kapra? Rybář chytil lysce o váze 36,2 kilo na svazové vodě

- Reklama -

Neskutečný. Famózní. Impozantní. Takto by se dal popsat gigantický kapr, kterého ulovil rybář Jakub Nytra. Právě jemu se povedlo na české svazové vodě chytit monstrózního lysce o váze 36,2 kilogramů.

Foto: Jakub Nytra

Dlouho se čeští rybáři s protáhlými obličeji dívali na fotografie kaprů ze zahraničí, kteří s přehledem přesahovali magickou hranici 30 kilogramů. V Česku ale nastala nová kaprařská éra, kdy i naše vody dokážou nabídnout neuvěřitelně obrovské ryby. A jednu z nich chytil i rybář Jakub Nytra.

 

Historický okamžik: Česko se řadí k TOP kaprařským destinacím

Tomu se na české svazové vodě povedlo ulovit gigantického lysce, který vážil neuvěřitelných 36,2 kilogramů. Tenhle úlovek českého rybáře na české vodě je historickým momentem.

Česká republika se díky němu řadí k TOP kaprařským destinacím v Evropě, která dokáže nabídnout gigantické úlovky. Je neuvěřitelné, že se můžeme rovnat takovým zemím, jako jsou Francie nebo Maďarsko.

Jak k tomuhle vysněnému okamžiku došlo? Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s úspěšným a šťastným rybářem Jakubem Nytrou, který se zapisuje do historie české kaprařiny. Právě on totiž dokázal na našem území chytit rybu o váze, o které se ještě před nedávnými lety jen v tichosti snilo. Je to historický okamžik a neuvěřitelný úspěch

 

O přípravách: Výpravu jsem plánoval několik měsíců

Byl kapr uloven na svazové vodě, anebo na soukromé lokalitě?

Kapra se mi podařilo ulovit na svazové vodě. Na tuhle lokalitu jsem se vydal na dlouhodobou výpravu, kterou jsem několik měsíců plánoval. I když jsem přijel na vodu o víkendu, tak u vody skoro nikdo nebyl, takže jsem si mohl vybrat vhodný „flek“. U vody jsem nakonec strávil 13 dní.

Jak vlastně vypadalo lovné místo?

Hloubka na lovném místě byla okolo 7 až 8 metrů. Podařilo se mi najít kamenité dno, které bylo krásně tvrdé. Na místě nebylo téměř žádné bahno.

V jaké vzdálenosti jste chytal?

Krmil jsem přibližně na 120metrovou dálku. Taktiku jsem zvolil tak, že jsem montáže nahazoval za krmné místo o dalších 5 metrů dále. Jelikož při rybaření vzdálenost „klipuji“, tak v tomhle mám přesný přehled.

Dělal jste masivní „krmnou kampaň“?

Jak už jsem řekl, tato výprava trvala 13 dní. První 4 dny jsem krmil celkem dost, kdy jsem do vody házel krmení i třikrát denně. S postupem času jsem začal ubírat na množství krmení, takže jsem krmil jen jednou denně. A to vždy na večer…

Ta taktika byla logická: když jsem krmil hodně, tak jsem měl sice hodně záběrů, ale spíše od menších ryb. Ve chvíli, kdy jsem citelně ubral na krmení, tak začaly chodit lepší ryby.

 

O osudovém záběru: Souboj s rybou trval hodinu

Jak vypadalo zdolávání ryby? Byl to tuhý boj?

Pak přišel osudový večer. 28. září ve 21:30 jsem dostal záběr. A poté začal boj. Prvních 10 minut jsem jen stál na břehu, a až poté jsem se dokázal dostat do prsaček. Pak jsem šel do vody. Kolegové, kteří byli u vody se mnou, mi řekli, že jsem ve vodě byl více jak 45 minut.

Kaprovi se totiž vůbec nechtělo ke břehu. Jezdil doleva, doprava. Měl jsem obrovské štěstí, že zrovna v okolí nikdo nebyl, že tam nikdo nechytal. Takže jsem měl dostatek místa a času na zdolávání této životní ryby.

Po asi hodině se ryba ukázala u břehu, pomohl mi ji podebrat kamarád Radek. Stál jsem od něho asi 15 metrů, a jen jsem zavolal: „Jak to vypadá? Je to dvacka?“ A kolega mi jen řekl: „Otoč se, a běž!“ To jsem pořád nevěděl, co jsem to vlastně chytil.

Až když jsme došli na břeh, tak mi Radek řekl, ať podržím ten podběrák, že musí pro dalšího kamaráda Jirku, že tohle musí vidět. Až v tuhle chvíli jsem si uvědomil, co jsem to vlastně chytil.

Na co jste kapra chytil?

Poprvé jsem si vzal k vodě boilies od Sportcarpu GLM Krill. Kapr byl uloven právě na toto boilies, a asi si ho budu k vodě brát častěji (smích).

 

O emocích: Chci poděkovat přítelkyni, dětem a kamarádům

Už jste vstřebal to, jak výjimečnou rybu jste ulovil?

Po ulovení kapra to byl neskutečný adrenalin. Všechny emoce se ve mně míchaly. Bylo mi do pláče, chtěl jsem se ale zároveň i smát. Nejvíce emocí mě ale zachvátilo, když jsem kapra pouštěl zpátky na svobodu. To byl neskutečný pocit!

Pořád mám toho kapra před očima. A když se mě kamarád Jirka zeptal, jestli si vůbec uvědomuji, co jsem chytil – že to je český svazový rekord – tak jsem to vůbec nepobíral. Až možná na druhý den.  

Chcete říct něco na závěr?

Ta výprava nebyla jednoduchá. Svou vlastní chybou jsem během ní zlomil dvě spodové udice. Chtěl bych tak poděkovat kamarádovi, že mi dovezl třetí udici, a že i díky němu jsem mohl dochytat a dokrmit.

Na závěr bych chtěl poděkovat kamarádům Jirkovi Malčíkovi a Radomíru Adámkovi za podebrání a zdokumentování životního kapra. A taky chci poděkovat přítelkyni a dětem, že mi tuhle životní výpravu za svým snem umožnili.  

 

Podaří se v Česku dosáhnout hranice 40 kilogramů? 

Titul „nejtěžšího kapra“ České republiky držel východočeský lysec, kterého chytil v roce 2020 rybář Luděk Černý. Tomu se tehdy podařilo na východočeské pískovně ulovit gigantickou rybu o váze 34,5 kilogramů. Ryba tehdy vzbudila obrovský zájem, o úlovek se zajímala i velká média typu TN.cz. O kaprovi jsme psali v tomto článku

Tuto rybu ale aktuálně trumfl rybář Jakub Nytra, kterému se před několika dny povedlo ulovit zmíněného lysce o váze 36,2 kilogramů. A jde tak o další posunutí pomyslné laťky. Ještě více vzrušující je to, že před lety nepředstavitelná hranice 40 kilogramů v České republice není už „tolik daleko“. Podaří se prolomit?

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

6 KOMENTÁŘE

  1. Opravdu je v dnešní době pro všechny ta váha tak důležitá?😐nemáte větší radost ze zdravé vitalni ryby a hlavně z toho že ji pustíte?je tak velkej rozdíl ve vzpomínkách jestli měla 16 22 26 33 36 kg???

    • Dane, je to obrovsky rozdil. Kdyz se zavodnik napriklad pripravuje na moto zavody, je rozdil, jestli prijede prvni nebo paty ? Ja bych rekl, ze zasadni. Lovu velkych kapru se venuji 18 let, vzdy me potesi, ze ryba je v dobre kondici, je zdrava a v poradku se vrati zpet do vody. Ale to hlavni co me zene dal, je vidina zdolat vetsiho a jeste vetsiho kapra a stale se posouvat. Je to sport, stoji za tim spousta usili,strasti a v neposledni tade i casu a penez. Proto si myslim,ze kazdy profesionalni, sportovni rybar se snazi ty hranice posouvat. Posouva totiz sam sebe… A tohle je obrovsky uspech, ktery se nevidi kazdy den.

  2. Gratuluji škoda že není i míra. Rád bych věděl kolik měl cm s nejsem určitě sám. Jinak 40kg bude raz dva když vidím kolik se toho do vody hází je to dobrá výkrmna 😁

  3. Skutečný rybář se nehoní za rekordy ! Nepotřebuje utrácet horentní sumy za svoje nádobíčko, nenakuopuje ve velkém návnady a nástrahy, k vodě nejezdí SUVéčkem a nehnije tam dlouhé dny zalezlý ve stanu, nebo pod příatřeškem a při popíjení přeslechne i zcela zbytečné zvukové troubení záběru. Nechytá jenom kapry na boilí, umí rybařit i u břehu na splávek potichu jako pěna aby rybu nevyplašil ! To, co dnes tito hoši provádějí, nmá se skutečnou rybářskou vášní nic společného !

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -