DomůNovinkyObrovští lososi se třou v českých řekách: rybáři natočili fascinující video

Obrovští lososi se třou v českých řekách: rybáři natočili fascinující video

- Reklama -

Tohle je prostě nádhera! Severočeský územní svaz zveřejnil luxusní video, na kterém jsou zachyceni obrovští lososi. Právě ti se po dlouhé cestě vrací do tuzemských řek, aby se rozmnožili.

Ilustrační foto: Severočeský ÚS

Tvrdá práce rybářů se vyplácí! Po vysazování malých lososů se každoročně vrací desítky dospělých ryb, aby se přirozeně vytřely v tamních řekách. A i v letošním roce tomu není jinak. Severočeský územní svaz zveřejnil nádherné video, na které jdou vidět dospělí navrátilci.

 

Dospělí lososi vytloukají hnízda

Severočeští rybáři zveřejnili video, na kterém jdou vidět dospělé ryby, které se vrátily do České republiky založit nové generace ryb. „Letos jsme zaznamenali již 6 dospělých kusů, z toho 2 páry vytloukající hnízda pro početí další generace českých lososů,“ uvedl Severočeský územní svaz.  

VIDEO: Dospělí lososi se vrátili do českých řek! Podívejte se na tu nádheru

Takže i letošním roce se na naše území vrátily ryby, které se Severočeský územní svaz snaží navrátit do tamních toků. Práce rybářů už trvá přes 20 let, s projektem začali už v roce 1998. První ryby se pak začaly vracet před rovnými 20 lety.

Bohužel, rybářům práci komplikují překážky v tocích. „Na Kamenici se mohou dospělí jedinci dostat pouze k jezu v Edmundově soutěsce, kde je rybí přechod neprůchozí (i vzhledem k tomu, že pro obec Hřensko má zjevně přednost ekonomický profit z provozu turistických pramic, před přírodou samotnou), na Labi pak samozřejmě plavební stupně od Střekova výše,“ píše Severočeský územní svaz.

 

Rybáři vysadili milióny lososů

Severočeští rybáři odvádí neuvěřitelnou práci, protože od roku 1998 až do roku 2022 nasadili přes 4 000 000 lososích plůdků. A dále pak do tamních řek nasadili 140 000 půlročků lososa. Největší odměnou za tuto dřinu jsou pak návraty dospělých ryb, které se vrací zakládat nové generace těchto fascinujících ryb.

„U nás mladí lososi vyrostou do velikosti smolta (roček až dvouroček), následně putují do moře, kde pohlavně dospějí a po několika letech se vrací na místo, kde byli zrozeni. Během této cesty mohou urazit i tisíce kilometrů. Na našich výtěrových lokalitách se losos zdržuje poměrně krátce, zpravidla jen týden až několik týdnů,“ vysvětlují severočeští rybáři.

 

S nasazováním lososů pomáhá i soukromá společnost

Není úplně běžným zvykem, že se na nasazování ryb podílí i soukromé společnosti. Ovšem severočeským rybářům se povedlo navázat strategické partnerství s firmou NaturaMed Pharmaceuticals, která patří k světově významným dodavatelům lososového oleje. A právě tato společnost sponzoruje vysazování lososů do severočeských řek.

„Naše společnost si zakládá na šetrném přístupu a udržitelném rybolovu, proto nás myšlenka podpořit tento projekt od začátku nadchla,“ uvedl při představení partnerství se severočeskými rybáři Jan Řepa, který je PR managerem zmíněné společnosti.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

3 KOMENTÁŘE

  1. Druhá strana věci.. Dříve nádherné přirozené prostředí pro výskyt a výtěr lipana podhorniho a pstruha potočního.Toto není třeba chránit?Dnes lososi a vydry.Neděla si zde někdo jen svůj pracovní program?Ekonomika projektu Losos 2000?

  2. Po tolika letech pár lososu.
    Pokud má být výsledek adekvátní je pro to udělat více asi. Je známo že mladí lososi sjíždějí do moře ve věku dvou let takže než sjedou dolů jsou potravou volavek a vyder. Co tak výjimka pro Kamenici? Žádné vydry volavky a morčaci.
    Na pár let než se začne losos ve velkém. Jenže s těma zelenýma idiotama nikdo nehne :_(

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -