DomůNovinkyRybáři vysadili lososy do českých řek. Ryby financovala soukromá firma

Rybáři vysadili lososy do českých řek. Ryby financovala soukromá firma

- Reklama -

Severočeští rybáři pokračují ve vysazování lososů do tuzemských řek. Naposledy nasadili stovky malých lososů do Chřibské Kamenice. S financováním nasazování pomohla soukromá společnost.

Foto: Severočeský územní svaz

O nasazování dalších lososů do severočeského toku informoval Severočeský územní svaz. Právě severočeští rybáři pravidelně vysazují lososy obecné do vybraných toků, aby posílili jejich populace. A jejich práce nese ovoce, protože na české území se každoročně vrací desítky vzácných ryb.

 

500 nových lososů na severu Čech

Teď severočeští rybáři znovu přispěli k tomu, aby i v českých proudech byli majestátní lososi. Rybáři totiž nedávno uvedli, že do Chřibské Kamenice putovalo 500 kusů malých lososů. Rybičky měly v průměru okolo 7 centimetrů.

Ryby doplnily desetitisíce kusů plůdku, který byl vysazen již na jaře – tomu se také velice dobře daří,“ uvedl Severočeský územní svaz. S financováním této vzácné násady do Chřibské Kamenice pomohla společnost NaturaMed Pharmaceuticals, která je hlavním partnerem tohoto projektu.

 

Rybářům s nasazováním lososů pomáhá soukromá společnost

Severočeským rybářům se podařilo navázat velmi důležité partnerství se společností NaturaMed Pharmaceuticals, která patří k významným dodavatelům lososího oleje ve světě. A právě tato společnost je hlavním sponzorem vysazování lososů do severočeských toků.

„Naše společnost si zakládá na šetrném přístupu a udržitelném rybolovu, proto nás myšlenka podpořit tento projekt od začátku nadchla,“ uvedl při představení partnerství se severočeskými rybáři Jan Řepa, který je PR managerem zmíněné společnosti.

 

Nasazování má smysl: velcí lososi se vrací do ČR

Projekt vysazování lososů do severočeských řek trvá už od roku 1998. Od té doby rybáři do roku 2022 vysadili přes 4 000 000 lososího plůdku, a poté ještě asi 140 000 lososího půlročka. A tahle práce se vyplatila! První zaznamenaný lososí „navrátilec“ byl odlovený v roce 2002. Na české území migruje každoročně několik desítek dospělých lososů.

VIDEO: Unikátní reportáž z roku 2002, ve které je zachycený odlovený losos 

„U nás mladí lososi vyrostou do velikosti smolta (roček až dvouroček), následně putují do moře, kde pohlavně dospějí a po několika letech se vrací na místo, kde byli zrozeni. Během této cesty mohou urazit i tisíce kilometrů. Na našich výtěrových lokalitách se losos zdržuje poměrně krátce, zpravidla jen týden až několik týdnů,“ vysvětlují severočeští rybáři.

Některé migrující lososy na české území se podařilo také ulovit českým rybářům. Například v roce 2020 rybář ulovil samce o délce 86 centimetrů. Na konci roku 2020 pak další rybář ulovil ještě většího lososa o délce 103 centimetrů.

Severočeské rybáře sice na jednu stranu těšilo, že se potvrdilo navrácení dalších ryb, ale zároveň je chtěli ještě lépe chránit. A proto došlo ke zpřísnění určitých pravidel, které mají tyto ryby lépe chránit. 

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -