Sumec velký. Ryba, která budí u tisíců rybářů obrovské vášně. Tento největší sladkovodní dravec v Evropě může dorůstat opravdu monstrózních rozměrů. V rybářském světě kolují kusé informace o gigantických rybách, které s přehledem přesahují magickou hranici 100 kilogramů. Ovšem, tyto zprávy pocházejí z míst, kde se valná většina západoevropských sumcařů nevydává. Extrémně těžké podmínky je prostě odradí. Jenže! Právě v těchto vodách prý žijí ryby, o kterých se nikomu ani nesnilo. Dnes si tyto lokality představíme…
Téma obrovských sumců jsme na InRybar.cz v minulosti již nakousli. Ovšem fascinace z těchto zpráv nás nenechala v klidu. A proto jsme pátrali. Pátrali jsme po informacích, kde vlastně žijí největší sumci na světě. Možná to někoho překvapí, ale Ebro to není. Na západu Evropy jsou pouze dvě místa, kde žijí obrovští sumci – jsou to řeky Pád a Rhóna. Ebro ještě prostě potřebuje chvíli času. Pokud se ale budete chtít vydat za skutečnými giganty, pak musíte na východ nebo jih. Právě tady žijí ryby, které atakují hranici 200 kilogramů! Pojďme se na tyto vody podívat v přehledném seznamu…
Řeka Dunaj: Začněme aktuální zprávou o obrovském sumci. Není tomu zase tak dávno, co v Chorvatsku ulovili gigantického sumce o váze 158 kilogramů. Pro úplnost doplníme, že tento sumec měřil neskutečných 275 centimetrů. Tohoto gigantického sumce ulovili poblíž chorvatského města Osijek. Toto chorvatské město naleznete v blízkosti hranic se Srbskem a Maďarskem. A navíc, jde o místo, u kterého se řeka Dráva vlévá do řeky Dunaj. Ideální místo! Právě zde žijí obrovští sumci. Gigantické ryby, které dosahují neuvěřitelně monstrózních rozměrů. Ostatně, tento úlovek je toho jasným důkazem.
REKORDNÍ SUMEC Z DUNAJE
Dunaj je atraktivní po celé délce jeho toku. Ovšem zprávy o obrovských sumcích začínají v místech, kde Dunaj protéká Slovenskem. Právě od těchto míst je tato řeka pod drobnohledem některých milovníků sumců. Problémem je, že řeka Dunaj je opravdu obrovská. A vyhledávání velkých ryb zabere mnoho času. Opravdu mrazivé legendy ale pochází až z oblastí, kde Dunaj protéká Chorvatskem, Bulharskem, Srbskem a Rumunskem. Tedy z míst, kde je Dunaj už dechberoucí řekou s obrovskou silou. Z těchto míst se objevují útržkovité informace o obrovských rybách.
Bulharská část Dunaje. Právě odtud pochází zpráva o neuvěřitelné rybě. O sumci, který vážil neskutečných 138 kilogramů a měřil přes 280 centimetrů. Se západoevropskými rybáři, kteří danou část prozkoumávali, mluvili o rekordním sumci všichni tamní rybáři. A existenci obrovské ryby potvrzovali i lidé z okolních vesnic, kteří nerybařili. Bohužel, fotografie chybí…
Přesuňme se do Rumunska, tedy do delty tohoto majestátného toku. Právě tato lokalita byla v minulosti extrémně oblíbenou rybářskou destinací. Jenže! S rostoucí slávou Ebra a Pádu začala obliba delty Dunaje chřadnout. Zdá se ale, že je to chyba! Existuje svědectví o tom, jak skupina německých rybářů viděla lovit obrovského sumce. Ryba se před nimi prý celá ukázala. Rybáři sumce odhadovali na neuvěřitelných 150 kilogramů. Ano, nemusíme tomu věřit, ale je jisté, že Dunaj je domovem vousatých monster.
Albánie: Nenápadná země na sumcařské mapě. Ale! Právě na území Albánie leží jezero, o kterém se tak nějak tuší, že skrývá obrovské sumce. Jde o Ohridské jezero, které leží na území Albánie a Makedonie. Toto jezero najdete ve vyprahlé horské krajině. Jedná se o vodní plochu, která je 30 kilometrů dlouhá a 15 kilometrů široká. Hloubka Ohridského jezera je neuvěřitelných 285 metrů. A právě v temných hlubinách Ohridu se údajně skrývají obrovští sumci. O tom jsou alespoň přesvědčeni specialisté na lov sumců ze západní Evropy. Problémem je, že z Ohridského jezera zatím nebyla doložena nějaká fotografie s velkým sumcem. Nadšení západoevropských sumcařů je ale na místě. Nedaleko Ohridského jezera leží totiž další plochy, které kapitální sumce už vydaly.
Turecko: O Turecku se mezi sumcaři mluví už zatraceně dlouho. A není se čemu divit. V rozpálené krajině jsou zasazena nádherná jezera, ve kterých velcí sumci spokojeně žijí. Jednou z takových lokalit je přehrada Porsuk Baraji. Vodní dílo slouží k zavlažování zemědělských polí ve vyprahlé krajině. Jenže o této lokalitě se toho zatím moc neví – tedy jen to, že je plná ryb!
Mnohem více toho ale víme o turecké řece Kizilirmak. Tento 1355 kilometrů dlouhý tok je domovem sumců od nepaměti. A podle některých zpráv je právě tato řeka domovem opravdu obrovských ryb. Podle mnoha zdrojů je nejlepší lokalitou pro lov velkých sumců delta řeky Kizilirmak. Zde se podle některých svědectví už dokonce i nějací nádherní sumci vytáhli. Jenže! Turecko je stále velkou neznámou. I když mnoho sumcařů tuší, že tato země může být druhým sumcařským rájem, přesto sumcařině v Turecku zatím pšenka nekvete.
Řecko: O té průzkumné výpravě německých rybářů jsme vám už v minulosti říkali. Ale ještě si to připomeneme. O co šlo? Parta německých rybářů hledala stopy o obrovských sumcích v Řecku. A nakonec byli úspěšní. Na severu Řecka viděli fotografie sumců, kteří vážili 170, 180 a 195 kilogramů. Účel cesty tak splnili. Němečtí rybáři našli vody, o kterých rázem věděli, že skrývají až neuvěřitelně gigantické sumce. Víte, kde to bylo?
Pokud se podíváte na mapu, pak si na severu Řecka jistě všimnete dvou jezer. Jedním z těchto jezer je jezero Vegoritis. Jedná se o vodní plochu, která je téměř 15 kilometrů dlouhá a 7 kilometrů široká. Toto jezero leží kousek od hranice s Makedonií. Tato vodní plocha je bohatá na rybí obsádku, v jejímž zastoupení najdete i sumce. A ne malé! Ovšem teď to hlavní. Druhým jezerem, u kterého viděli němečtí rybáři zmíněné fotografie obrovských sumců, je jezero Kastoria. Jde o jezero s velice strmými skalnatými břehy a čirou vodou. Na poloostrově leží i stejnojmenné městečko Kastoria. A právě v něm se odehrál příběh s fotografiemi obrovských sumců. Pokud tedy němečtí, respektive řečtí, rybáři nelhali, tak toto jezero už vydalo sumce o váze 170, 180 a 195 kilogramů. A to je skutečně pecka!
Rusko, Ukrajina a Moldavsko: Velká neznámá. Šance na pěkný úlovek je zatížena obrovskou náročností daných lokalit. Ale zase! Sumcaři z Evropy tuší, kde se obrovské ryby skrývají – nejhlasitější signály přicházejí z delty kolosálních řek Volhy, Dněpru a Dněstru. Jenže náročnost daných lokalit spojené s byrokratickými nepříjemnostmi mnoho sumcařů jednoduše odradí. Ale! I o těchto lokalitách prostě víme, že se v nich gigantičtí sumci vyskytují. Například v Dněpru údajně našli uhynulého sumce, který vážil 312 kilogramů.
Uzbekistán: Možná se vám to zdá jako čiré bláznovství, ale Uzbekistán je jednou z nejnadějnějších sumcařských lokalit. Perfektní podnebí dává sumcům skvělou možnost pro rychlý růst. Ideální ukázkou je jezero Ajdorkul. Tato vodní plocha 250 kilometrů a šířce 15 kilometrů je domovem gigantických sumců. Jenže! Lov s dostatkem moderního vybavení je obrovským problémem. Proč? Jezero leží velice daleko od civilizace, takže cesta zabere dlouhé hodiny vyprahlou pouští. Toto je opravdový extrém! Přesto, existují zmínky o sumcařských výpravách západoevropských rybářů. Ti se snažili prozkoumat co největší plochu tohoto „ztraceného“ jezera. A informace, které přivezli, byly fascinující. V jezeře žijí opravdoví vousatí obři!
Lokality, které jsme si zde vyjmenovali, mají na sobě pomyslnou nálepku „TOP sumcařský revír“. Jenže! Vyprahlé pouště, ostré skály, nepropustné bažiny, daleká cesta, byrokracie a mnoho dalšího výpravy za sumci do těchto oblastí jednoduše brzdí. Pokud se ale najde odvážlivec, který na jednu ze zmíněných lokalit zavítá, pak se může v rybářském světě stát „nesmrtelným“.
Autor: Viktor Krus
FOTO: Wikimedia Commons a Fishing Time
proč tam nepošlou Vágnera ten přece vždycky,všechno vytáhne