DomůNovinkyPokuta pro rybáře až 30 000 korun za puštění ryby do revíru? Začal...

Pokuta pro rybáře až 30 000 korun za puštění ryby do revíru? Začal platit nový zákon

- Reklama -

Český rybářský svaz upozorňuje rybáře na novelu, která začala platit od letošního roku. Ta obsahuje i seznam nepůvodních ryb, které rybář třeba nesmí pustit do revíru. Když to udělá, hrozí mu pokuta. 

Ilustrační foto: Český rybářský svaz a InRybar.cz

Vedení rybářů na webu upozorňuje, že od začátku roku 2022 začal platit zákon č. 364/2021, na základě kterého se změnily některé již platné zákony. Tou nejdůležitější informací pro rybáře je, že vznikl seznam invazních nepůvodních druhů. A ten obsahuje i 4 rybí druhy, se kterými se musí nově „nakládat jinak“.

 

Vysoké pokuty za „špatné nakládání“

Zmíněný seznam, o kterém jsme už s předstihem psali například v tomto článku, obsahuje 4 rybí druhy. Jde o tyto ryby – plotos proužkatý, hlavačkovec Glenův, střevlička východní a slunečnice pestrá. A právě s těmito rybami musí rybáři nově nakládat úplně jinak. Jak?

Novela třeba zakazuje pouštění těchto rybích druhů do rybářského revíru, anebo jejich použití jako nástražní rybičky. Rybáři tak od ledna 2022 nemůžou třeba populární střevličky východní používat jako nástražní rybičky při lovu dravých ryb.

Pokud navíc rybář zmíněný invazní druh uloví na rybářském revíru, pak si jej musí ponechat, nesmí ho pustit zpátky do vody. Bacha! Důležité je, že ponechaný invazní druh, který rybář uloví v rybářském revíru, musí zapsat do povolenky.

Pokud rybáři zmíněné zákazy poruší, hrozí jim nemalá pokuta. „Oba uvedené zákazy jsou podle zákona o rybářství i přestupkem, za který lze podle tohoto zákona uložit fyzické osobě pokutu s horní sazbou 30 000 korun,“ uvádí Český rybářský svaz.

 

Proč jsou invazní druhy tolik nebezpečné? 

Na první pohled se někomu může zdát, že se hrozba střevličky nebo slunečnice pestré přeceňuje. Jenže! Ono jde skutečně o velmi agresivní druhy ryb, které mají negativní vliv na původní populace ryb.

Například u střevličky východní rybáři upozorňují na to, že představuje významnou potravní a prostorovou konkurenci pro plůdek jiných druhů ryb. Možná ještě větší hrozbu pak tento invazní druh ryb představuje pro větší ryby. Proč? Střevličky totiž jiným rybám okusují slizovou vrstvu. A to je problém, protože takto napadené ryby mohou trpět bakteriálním nebo plísňovým onemocněním.

A jakou „paseku“ provádí v našich vodách slunečnice pestrá? Jde o to, že tato krásně zbarvená rybka je agresivním potravním konkurentem. A i když tento rybí druh v našich podmínkách dorůstá jen 15 centimetrové délky, tak přesto představuje velké riziko pro plůdek a snůšky jiker původních druhů ryb.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

5 KOMENTÁŘE

  1. Slunečnice pestrá dělá to co ostatní ryby ať je to okoun perlín politice kapr no není žádná ryba která je z našich ryb bilozravec. Při vytření ryb všechny ryby si na vzajem žerou jikry i plůdek. Na co by se měly hlavně zaměřit jsou skuteční predátoři a to je kormorán a vydra. Bohužel a sám člověk který je nezodpovědný a vytravý třeba celou řeku a jiné vodní zdroje jako se děje za účelem biznisu !

  2. A co karas stříbrný východní o tom se též vedly horké debaty? A co takhle bolen dravý. Tato ryba už zaprasila skoro všechny revíry. Není náhodou přitroublé ji ještě pořád vysazovat do revíru když se tam až neskutečně množí sama a někde je dost silně přemnožená. To je taky ryba která nepatří k původním druhům.
    Láďa

  3. Pokuta pro rybáře,hmmm,takže kdo je nerybář,toho se to netýká,může tam vylejt klidně celé zahradní jezírko,když ho přestanou, třeba slunečnice bavit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -