DomůNovinkyPovodí Vltavy začne napouštět přehradu Orlík. Vzestup hladiny bude pozvolný

Povodí Vltavy začne napouštět přehradu Orlík. Vzestup hladiny bude pozvolný

- Reklama -

Vodohospodáři z Povodí Vltavy začnou od 18. února 2023 s postupným napouštěním Orlické přehrady. Podle vodohospodářů jsou stavební práce hotové, takže nyní začnou vodní dílo naplňovat vodou.

Ilustrační foto: Povodí Vltavy

O dokončených stavebních pracích a postupném napouštění Orlické přehrady informovalo Povodí Vltavy na webu. Právě tam zazněla informace, že za pár dní – konkrétně 18. února 2023 – začne doplňování vody v přehradě.

 

Napouštění bude postupné

Vodohospodáři z Povodí Vltavy na webu uvedli, že stavební práce skončily s předstihem. Šlo o realizaci stavební jímky na stavbě „VD Orlík – zabezpečení VD před účinky velkých vod“. Povodí Vltavy tak začne s napouštěním přehrady Orlík. Na Orlíku platilo omezení maximální hladiny na kótě 339,00 m n.m.

Vodohospodáři nepočítají s tím, že výška hladiny poroste bleskovým tempem. Spíše naopak! Odhady by mohly zvrátit akorát silné přeháňky, anebo nějaké prudké tání sněhu. Podle předpovědi počasí ale něco podobného nehrozí.

„Vzhledem k současnému přítoku a dostupným předpovědím nepředpokládáme v nejbližších dnech razantní vzestup hladiny, ten bude spíše pozvolný a přerušovaný občasnými poklesy v souvislosti s provozní situací v elektrizační soustavě České republiky,“ uvedlo Povodí Vltavy.

 

Hladina v létě klesala až o 50 centimetrů denně

Vodohospodáři z Povodí Vltavy upustili vodu z Orlické přehrady v srpnu 2022. Snížení hladiny bylo nutné právě kvůli stavebním pracím. Tehdy Povodí Vltavy potřebovali snížit hladinu v přehradě o 11,9 metrů. Voda tak klesala až o 50 centimetrů za den.

Právě toto rychlé snižování hladiny ale mohlo působit potíže škeblím, které nemusely na rychlé snižování hladiny dobře reagovat. Proto třeba Český rybářský svaz apeloval na rybáře, aby těmto živočichům pomáhali, a aby je házeli do větší hloubky.

Český rybářský svaz kromě toho monitoroval situaci na Orlické přehradě i z toho důvodu, aby se nevytvářely oblasti, na kterých by se shromažďovaly ryby kvůli nízké hladině. Vedení rybářů bylo dokonce připraveno zakázat lov ryb na takových místech.  

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -