DomůNovinkyTuhle rybu nemůžete vrátit do revíru, jinak hrozí pokuta až 30 000...

Tuhle rybu nemůžete vrátit do revíru, jinak hrozí pokuta až 30 000 korun

- Reklama -

Na Plzeňsku při výlovu rybníka našli nebezpečný invazní druh. Ryba se jmenuje hlavačkovec Glenův. Tento rybí predátor představuje riziko pro původní druhy ryb, ale také obojživelníků a bezobratlých. 

Ilustrační foto: InRybar.cz

O nálezu invazního druhu informoval Český rybářský svaz na webu, ale také Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Invazní rybu našli při výlovu rybníka Karásek v Oseku na Rokycansku. Další ryby se pak objevily také na níže položeném rybníku.

 

Proč je hlavačkovec takové riziko?

Ochránci a rybáři bijí na poplach proto, že hlavačkovec Glenův představuje významné riziko pro původní druhy z české krajiny. A nejde jenom o naše ryby, kterým hlavačkovci mohou požírat plůdek. Tito predátoři představují významné riziko i pro bezobratlé živočichy, ale také například pro obojživelníky.

VIDEO: Jak vypadá hlavačkove Glenův? Tohle je ryba, která se objevila i v Česku

„V blízké době bude probíhat mapování tohoto druhu v širším okolí prokázaného výskytu a ve spolupráci s hospodáři budou podniknuta opatření k jeho likvidaci,“ uvedla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Ochránci pak prosí, aby veřejnost pomohla s monitoringem.

Jak pomoci? Pokud některý z rybářů na tento nebezpečný invazní druh při rybaření narazí, pak může vytvořit záznam v mobilní aplikaci BioLog. Díky tomuto záznamu ochránci přírody dostanou zprávu o výskytu invazního druhu. Samozřejmě je také možné přímo kontaktovat Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR.

Hlavačkovec Glenův má domovinu v Číně. Odtud se nejprve dostal do Ruska, a poté se ryba šířila například do Běloruska, Ukrajiny, Pobaltí nebo na Balkán. Hlavačkovce našli dokonce i na Slovensku (1998) nebo v Německu (2013). V roce 2023 pak tuto rybu poprvé našli i v České republice.

 

Hlavačkovec Glenův přenáší parazity

Ryba dorůstá délky 20 až 25 centimetrů. Z hlediska českého rybáře jde docela o nezaměnitelný rybí druh, který si snad nejde splést s žádnou jinou rybou. Mezi výrazné charakteristické znaky ryby patří robustní tělo, dvě hřbetní ploutve a velká tlama. Hlavačkovci se dožívají 7 až 10 let.

Hladina rybníka, na které je vrstva spadaného pylu

Tento rybí druh je pro rybáře, ale i ochránce přírody, noční můrou z několika důvodů. Zaprvé: hlavačkovci požírají rybí plůdek, ale například i půlce. Tento rybí druh tak dokáže napáchat nemalé škody! Dalším obrovským rizikem jsou paraziti. Právě jich bylo u hlavačkovce zjištěno okolo 40 druhů.

VIDEO: Hlavačkovec Glenův v akváriu. Právě od chovatelů se dostali do Evropy

Problémem je, že jde o velmi odolnou rybu. Hlavačkovec dokáže přežívat i v takových lokalitách, kde je nízký obsah kyslíku. K jeho regulaci mohou výrazně přispět „naši dravci“. „Zejména štiky a okouni mohou populace hlavačkovců významněji regulovat,“ uvádí Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

 

Rybáři nesmí hlavačkovce pustit do revíru

Český rybářský svaz pak připomenul novelu zákona o rybářství, jejíž součástí je i seznam invazních nepůvodních druhů ryb. A právě na tomto seznamu najdeme i hlavačkovce. Tuto rybu tak rybáři po ulovení nesmí vrátit zpátky do revíru. Zároveň je přísně zakázáno hlavačkovce používat jako nástražní rybku.

„V praxi to pak znamená, že každého takového uloveného jedince nesmí rybář vrátit zpět do revíru a musí si takovou rybu přivlastnit. Připomínáme, že stejně jako v případě ostatních druhů ryb, musí i přisvojený invazní nepůvodní druh rybář řádně zapsat do sumáře úlovků,“ doplnil ČRS.

Pokud by rybář jeden ze zákazů porušil, pak může dostat pokutu až 30 000 korun. „Opakovaně se tak obracíme na všechny rybáře, nakládejte s těmito rybami ve smyslu platné legislativy, a pomozte tak eliminovat tyto invazní nepůvodní druhy, které narušují diverzitu a poškozují původní rybí společenstva našich vod,“ apeluje vedení rybářů.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

24 KOMENTÁŘE

  1. Ještě bych potřeboval radu od odborníků, co mám s ulovenými rybami dělat -hodit do křoví, popelnice,na náměstí do kašny….

    • Já na to teda nejsu odborník, ale dovolím si poradit. Dělej si s nima co chceš, hlavně je nevracej do vody.

  2. Je to sice chválihodná snaha a jediná správná, ale jako ve všech ostatních případech se to nakonec stejně roztahá po celé republice. Funguje to tak u nás, funguje to i v zahraničí. Nejsou jen rybáři. Jsou i pytláci, děti, akvaristi a různí rádoby ochránci, kteří tomu vydatně pomohou.

  3. Ale totéž platí i o migrantech. Taky ohrožují původní obyvatelstvo a likvidace je zakázána. Jak je to možné?

  4. Potřeboval bych poradit od odborníků, co mám dělat s ulovenými rybami,hodit je do křoví, popelnice, na náměstí do kašny?

  5. To je k ty ceske nazvy ryb…. Jak se ta ryba jmenuje Latinsky nebo Anglicky? Nebo Rusky kdyz uz pouzivate odkazy z vychodu.

  6. A k čemu to je? Když na jednom úseku Berounky nahlásíš hospodáři celkem velký výskyt Střevličky východní invazního druhu, reakce je taková, že tam přestanou vysazovat ryby úplně. Jo v západním okrese Středočeského kraje jsou odborníci.

  7. Mno jinak řečeno svaz bude muset vysadit více štik, ale to se jim asi chtít nebude. 🤣🤣 Je to hajzl ryba sežere všechno. Tak sem zvedavej až ji chytnu. Pokochat se a šup sní do křoví. Sic nevím jak ji napíšu do ulovku. 🤣🤣

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -