DomůOstatníRybářská publicistikaPŘEHLEDNĚ: Jsou naši rybáři masaři? Kolik ryb odnesou ze svazových revírů na...

PŘEHLEDNĚ: Jsou naši rybáři masaři? Kolik ryb odnesou ze svazových revírů na severu Moravy?

- Reklama -

Počty odnesených ryb ze svazových vod jsou nekonečným tématem rybářských diskusí. Kolik ryb vlastně rybáři z našich vod odnesou? Rybáři z Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko to vědí přesně! Tamní vedení rybářů totiž zveřejnilo podrobná data o tom, kolik ryb rybáři odnesli z mimopstruhových a pstruhových vod. Jak to tedy skutečně je?

Grafy: Moravskoslezský ÚS, Ilustrační foto: InRybar.cz 

Vedení rybářů z Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko zveřejnilo data, která se týkají let 2018, 2019 a 2020. Rybáři tak mají přesné srovnání z posledních sezón ohledně toho, kolik se odneslo ryb z tamních svazových vod. Data se týkají jak mimopstruhových, tak pstruhových revírů. Překvapí vás některá čísla?

 

Rybáři odnesli více amurů, kaprů ne

Musíme pochopitelně začít kaprem, který je nejvyhledávanějším rybím druhem v českých revírech. Kapři se sadí ve velkém, a rybáři je s oblibou odnášejí ze svazových vod na kuchyňské stoly. Kolik jich za poslední 3 roky odnesli severomoravští a slezští rybáři z mimopstruhových a pstruhových vod?

Někoho to možná překvapí, ale počet odnesených kaprů z revírů Moravskoslezského územního svazu nijak prudce neroste, i když v diskusích na sociálních sítích se mluví o něčem jiném. Naopak! Počet odnesených kaprů se „drží“ na přibližných hodnotách. V roce 2018 rybáři ze severomoravských vod odnesli 145 605 kaprů, v roce 2019 si ponechali 149 762 ryb a v roce 2020 to bylo 139 749 kaprů. Data se týkají jak mimopstruhových, tak pstruhových vod.

Vzestupný trend, který se týká ponechaných ryb, je k vidění u amurů. Právě z mimopstruhových a pstruhových vod Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko si v poslední sezóně rybáři odnesli více amurů než v předešlých letech. Ano! V roce 2018 si rybáři z revírů Moravskoslezského územního svazu ponechali 3398 amurů, v roce 2019 to bylo 3287 těchto ryb, ovšem v roce 2020 si jich rybáři nechali 4687 kusů.

 

Jak je to s dravci v Moravskoslezském ÚS?

Pochopitelně, v našich vodách nejsou jen nedravé ryby, ale také ty dravé. A právě na ně se rybáři s velkou oblibou také zaměřují. Zejména pak na candáty! Jak se v posledních letech dařilo rybářům na severomoravských a slezských vodách? Právě z těchto lokalit rybáři v roce 2018 odnesli 6842 candátů, v roce 2019 pak rybáři zažili „žně“, protože si ponechali 8249 candátů. A v roce 2020 to bylo 7144 těchto oblíbených dravců. Znova: Úlovky se týkají mimopstruhových a pstruhových vod dohromady.

Hodně zajímavá data jsou potom vidět i u štiky, protože těch rybáři ze severomoravských a slezských vod nevytáhli málo. Ano! V roce 2018 rybáři ze zmíněných revírů odnesli 8248 štik, v roce 2019 to bylo 9276 těchto dravců, a v roce 2020 rybáři odnesli z mimopstruhových a pstruhových revírů Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko 8679 štik.

Vzestupnou tendenci jde potom vidět u úlovků sumce. Právě těch si rybáři v roce 2018 odnesli 637 kusů, v roce 2019 to už bylo 817 sumců. A v roce 2020 si jich rybáři ponechali 841, přičemž jejich celková váha přesáhla 8000 kilo. Zdá se tedy, že v revírech Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko se sumcům nebývale daří!

Ještě se podívejme na úhoře! Právě o tomto druhu se ví, že jeho budoucnost rozhodně nebude nikterak lehká. Přesto! Zatím to nevypadá, že by rybáři měli o tyto ryby nouzi. Proč? Protože počet odnesených ryb z revírů Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko stoupá. Ano! V roce 2018 rybáři odnesli 2625 kusů úhořů, v roce 2019 to bylo už 3042 úhořů. A v roce 2020 rybáři odnesli nejvíce těchto ryb – přesně 3559 úhořů.

 

Rybáři odnesli výrazně více pstruhů obecných!

O pstruhových revírech se častokrát hovoří tak, že jsou bez ryb. To ale není pravda! Z uveřejněných dat Moravskoslezského ÚS vyplývá, že pstruhů potočních rybáři odnesli v roce 2020 nejvíce za poslední 3 roky. Ano, tato data sice kombinují údaje jak z mimopstruhových, tak pstruhových vod. Přesto! Je dobré vidět, že pstruhů potočních rybáři chytají stále hodně.

V roce 2018 si rybáři ponechali 7564 kusů těchto krásných ryb, v sezóně 2019 to bylo už 10 102 kusů. A v roce 2020 rybáři z revírů Moravskoslezského územního svazu odnesli 12 808 kusů pstruhů obecných. Paráda!

Co se týče populárních pstruhů duhových, tak jejich úlovky na severomoravských a slezských vodách v poslední ukončené sezóně klesly. A to o tisíce kusů! V roce 2018 jich rybáři odnesli 20 131 kusů, v roce 2019 to bylo 21 295 kusů a v roce 2020 jen 16 383 pstruhů duhových.

 

Jak často rybáři chodili k vodě?

Pro kompletní pochopení celé problematiky není na škodu si udělat obrázek také o tom, jak často se rybáři vyskytovali na březích svazových revírů Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko.

Ze zveřejněných dat vyplývá, že nejvíce docházek udělali rybáři v „koronavirovém“ roce 2020, kdy jejich počet na mimopstruhových vodách přesáhl počet 939 000. Stejný trend je potom k vidění i na pstruhových vodách Moravskoslezského územního svazu, kdy rybáři v roce 2020 udělali více jak 52 000 docházek.

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

5 KOMENTÁŘE

 1. Pokud si manželský pár každý má povolenku odnese 40 kusů ryb on i ona to je 80 kusu a potom si koupí další povolenku to máte 160 kusů plus minus tak to je bud na prodej nebo zarybnění za určitou částku na určitem revíru samozřejmě za peníze

  • Už vidim duchodce co za měsíc vezme 10 kapru. Celkem může 40ks většinou jedou, květen, červen, červenec, srpen. Pak už je na ně zima. Severni Morava není Praha.

 2. Nezavid. Rybařim přes padesát let a nikoho takového jsem nezažil. Většina rybářů je rozumných a ostatní těch čtyřicet kusů nenachytaji

 3. Znám spousty rybářů a nikoho neznám,kdo by měl za rok 40 ks ušlechtilých ryb.Blbost.Buzerovat a zdražovat by jim šlo.A taky papìrově napouštět….

 4. 40 ryb je dostatečný ulovek za celý rok. Ne všichni rybáři si to odnášejí .Ale stále jsou takoví co berou uplně všechno!
  Sleduji mladé rybáře naší novou generaci do 30 let a ti už preferují hlavně sportovní rybolov a soutěží spolu o nejhezčí někdy i o největší rybu a všechny ryby fotí dávají na internet pouštějí zpět .Mají radší Hamburger než rybu na talíři.
  Je k zamyšlení a diskuzi když vidím odnášet velké mateční Štiky a Candáty a také Amury nad 100 cm.
  Kapr je omezený na 70 cm a dravci nemají míru????
  Takovou velkou rybu si pak již podruhé už nechytíte když ji odnesete!!!Ani Vy ani někdo jiný!!!
  Už nikdy nezažijete ten nádherný pocit a stoupající adrealin při lovu takové velké ryby!
  Ale s tím se rybářský svaz nezajíma!!!
  Petrův zdar….Petr

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -