DomůNovinkyPREMIÉRA: Už zítra! Film o českých rybářích v Norsku vstupuje do kin!...

PREMIÉRA: Už zítra! Film o českých rybářích v Norsku vstupuje do kin! Na co se těšit?

- Reklama -

Šestice hlavních hrdinů filmu Svéráz českého rybolovu patří k patnácti tisícům českých rybářů, kteří každoročně odjíždějí chytat ryby do Norska. Snímek poodhalující tajemství rybářských expedic natočila Ivana Pauerová Miloševičová. Do českých kin vstoupí 22. července, distributorem je společnost Aerofilms.

„Můj manžel s naším dědou už léta jezdívají na ryby do Norska. Podobně jako naše parta ve filmu i oni vyrážejí se svou skupinou přátel každé léto na sever za dobrodružstvím a úlovky. Říkala jsem si už dlouho, co je tam tak láká? A právě z té touhy přijít tomu na kloub vznikla idea natočit tento film,“ říká režisérka Ivana Pauerová Miloševičová. Ta působí dlouhodobě také jako dramaturgyně dokumentárních filmů, stála u zrodu projektů, jakými jsou snímek Šmejdi nebo televizní seriál Dobrodružství archeologie v České televizi.

VIDEO: Co ve filmu Svéráz českého rybolovu uvidíte? 

V České republice je více než 350 000 rybářů. Své protagonisty tak režisérka s tvůrci filmu neměla problém najít v rámci konkurzu a následného castingu. „Naše výzva doslova zněla, že hledáme partu kamarádů – rybářů, kteří se chystají do Norska a jsou ochotni nechat se natočit pro dokumentární film. To, že se nám přihlásilo kolem dvou set rybářských part, mě zaskočilo a zároveň i přesvědčilo o tom, že rybaření je v Čechách rozšířený fenomén, který stojí zato ukázat divákům,“ uvádí režisérka, která je původem se Sarajeva.

 

Svéráz českého rybolovu: O čem bude? 

Důchodce Jarda přezdívaný „inženýr“, opravář výtahů Petr, majitel pivnice U Jízdárny Miloš, kovář Mireček, podnikatel Pavel a hlídač Franta vyráží z menšího českého města do norského Berssakeru nad Trondheimem. Hrdiny filmu Svéráz českého rybolovu spojuje nejen dlouholeté přátelství a touha po dobrodružství, ale i adresa oblíbené jihlavské hospody uprostřed města, kde se každý pátek potkávají. Jednou ročně pak sbalí své rybářské pruty, nepromokavé bundy, smažené řízky i kartony piv a dají na čas sbohem svým partnerkám a domovům.

Filmový štáb sledoval své hrdiny už během samotných příprav na cestu a doprovázel je do Norska i zpět. Leckdy komické situace spojené s humornými přešlapy samotných protagonistů, nepřízní počasí či nespolehlivou technikou na kameru zaznamenával často ve ztížených podmínkách na moři z doprovodné lodi kameraman David Cysař.

„I když šlo o poměrně náročné natáčení, atmosféra byla skvělá. Osobně si nejvíc cením toho, že nám členové naší rybářské party svým pohodovým přístupem umožnili natočit film skutečně observační metodou. Dovolili nám být jim nablízku a my je mohli s lehkostí sledovat, ale nezasahovat. Kdy zasáhnout a jak totiž bývá u dokumentárních filmů tou největší otázkou a dilematem,“ popisuje atmosféru na natáčení režisérka. Pro film vznikla i ústřední píseň Halibut Blues, jejím autorem je Džian Baban a nazpíval ji Zdeněk Hrachový z kapely Fleret.

 

Kdo se na filmu podílel? 

Jedná se o první film, u něhož se známá distribuční společnost Aerofilms (V síti, filmové trabantí výpravy cestovatele Dana Přibáně, Zelená kniha, Planeta Česko nebo Katka) ocitá přímo v roli koproducenta.

„Pro Aerofilms je produkce audiovizuálního obsahu dalším přirozeným krokem vpřed. Chceme přitom využít našich zkušeností z provozování kin a z kinodistribuce. V týmu máme lidi, kteří se pro produkci narodili, takže to do sebe krásně zapadá. Vnímáme to tak, že právě Svéráz českého rybolovu je ideální začátek naší producentské aktivity,“ říká Ivo Andrle, ředitel distribuční společnosti Aerofilms. Koproducentem snímku je Česká televize. Film vznikl s podporou Státního fondu kinematografie.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -