DomůNovinkyPřibývá rybářů, kteří nepouští ryby? Důvodem může být i vyšší cena masa...

Přibývá rybářů, kteří nepouští ryby? Důvodem může být i vyšší cena masa v obchodech

- Reklama -

Televize Prima CNN News upozornila na to, že v České republice přibývá rybářů, kteří přestávají pouštět ryby zpátky do vody. Důvodem může podle televize být i rostoucí cena masa v obchodech.

Ilustrační foto: InRybar.cz

O trendu napsala televize CNN Prima News. Ta uvedla, že rybáři v České republice přestávají pouštět ryby zpátky do vody, ale odnášejí si je domů na jídlo. Důvodem podle CNN Prima News může být i aktuální situace okolo masa, u kterého jsou k vidění výrazně vyšší ceny než v minulosti.

Tuto informaci televizi potvrdil i odborný referent Hospodářského oddělení Českého rybářského svazu Pavel Vrána. Ten televizi řekl, že ČRS vidí nárůst rybářů, kteří si nechávají ryby na jídlo. Důvodů může být podle něj více, třeba právě i ten „ekonomický“.  

 

Počet odnesených ryb v loňském roce klesl

Pokud se podíváme na data z roku 2021, tak právě tato sezóna byla v mnoha ohledech „nejchudší“ na odnesené ryby.

Ano, například v roce 2021 poprvé za sledované období od roku 1990 si rybáři na mimopstruhových revírech ponechali méně jak 900 000 kusů kaprů. V roce 2021 to bylo přesně 813 969 kaprů. Přitom ještě před rokem 2016 si rybáři nechávali za sezónu přes 1 000 000 kaprů.

Pokles odnesených ryb byl ale v roce 2021 k vidění například i u dravců. Právě tyto ryby si rybáři s velkou oblibou odnášejí „na talíř“ díky jejich chutnému masu. K nejpopulárnějším rybám na stole jednoznačně patří candát.

Toho si ale rybáři v loňské sezóně odnesli také méně. V roce 2021 to bylo 39 550 kusů, přičemž v letech 2018 až 2020 to bylo vždy okolo 50 000 candátů. Kompletní čísla o ponechaných rybách najdete v tomto článku.

 

Přes 130 miliónů korun na nové ryby

Český rybářský svaz drtivou většinu peněz na nové ryby získává z prodeje rybářských povolenek. Významnou položku v rozpočtu pak „hrají“ celosvazové povolenky, z jejichž prodeje se peníze redistribují do ostatních územních svazů.

V roce 2021 to bylo jen z celosvazových povolenek 136 miliónů korun. Tyto nemalé peníze pak rybáři používají pro nákup nových ryb do revírů. Jak se peníze za celosvazové povolenky rozdělují? Více najdete v tomto článku.

„Peníze z prodeje povolenek jsou primárně určeny pro zajištění násad do revírů, případně na úhradu s tím spojených nákladů, jako je například doprava atd. Velmi příznivý je fakt, že v posledních několika letech se čím dál větší důraz klade na vysazování reofilních a dravých druhů ryb,“ řekl k redistribuci 2021 jednatel Českého rybářského svazu Roman Heimlich.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -