DomůOstatníRybářská publicistika136 miliónů korun na nové ryby! ČRS chce více podpořit vysazování dravců...

136 miliónů korun na nové ryby! ČRS chce více podpořit vysazování dravců nebo „potočáků“

- Reklama -

Český rybářský svaz informoval o redistribuci financí za prodej celosvazových povolenek. Právě z prodeje těchto typů povolenek zamíří do jednotlivých územních svazů významné finanční prostředky. Celkově půjde o 136 miliónů korun, což je skoro o 6 miliónů více než v předešlém roce. Tyto peníze budou podle jednatele Českého rybářského svazu Romana Heimlicha použity především pro nákup nových násad do svazových vod…

Ilustrační foto: InRybar.cz 

Český rybářský svaz na svém webu informoval, že i přes pokračování koronavirové pandemie v roce 2021 došlo k navýšení příjmů z celosvazové redistribuce. Kolik peněz se bude celkově rozdělovat, a jakým způsobem? Na to magazínu InRybar.cz odpověděl jednatel Českého rybářského svazu Roman Heimlich.

 

Kolik peněz z prodeje celosvazových povolenek se bude rozdělovat?

Do redistribuce vstupuje celá částka za prodané celosvazové povolenky (snížená o přímé náklady spojené s CS rybolovem dle Statutu CS rybolovu, např. vyhodnocení odevzdaných povolenek), což odpovídá 136 milionům korun. Meziroční navýšení je přibližně 5,7 miliónů korun. Jedná se o navýšení díky větším příjmům z prodeje celosvazových povolenek.

 

Jak se peníze za celosvazové povolenky rozdělují?

Mechanismus přerozdělení mezi uživatele revírů je několikastupňový – nejdříve územní svaz, jehož člen povolenku zakoupil, obdrží automaticky částku ve výši 80 % ceny jeho územní povolenky; to slouží k uhrazení nákladů na ulovené ryby, které rybář ulovil na revírech svého územního svazu. Z celkové částky toto představuje necelých 50 milionů korun.

Zbývajících 87 milionů korun je bezezbytku přerozděleno na základě docházek a úlovků, kterých rybář dosáhl na revírech mimo svůj územní svaz.

 

Je v tomto mechanismu redistribuce nějaká novinka?

Historicky výraznou novinkou je to, že kromě zohlednění počtu docházek (i těch bez úlovku) jsou u některých druhů ryb, jejichž produkci a vysazení chce Český rybářský svaz systematicky podporovat, stanoveny pevné ceny, které za ně uživatel revíru dostane.

Týká se to zejména dravců, reofilních a lososovitých ryb. Například za 1 kilo ponechaného candáta nebo pstruha potočního dostane uživatel revíru 400 korun, což je násobně více než v minulosti – slouží to jako jeden z motivačních faktorů, aby se na vysazování i produkci těchto druhů uživatelé revírů více zaměřovali.  

 

Dostane nějaký územní svaz nejvíce peněz?

Samozřejmě jsou mezi územními svazy rozdíly v tom, kolik celosvazových povolenek jejich členové zakoupí a kolik ryb uloví členové jiných ÚS na jejich revírech, a tomu odpovídá i výše příjmu z redistribuce.

V meziročním srovnání jsou ale rozdíly jejich příjmů minimální, oproti předchozímu roku si v podstatě všechny územní svazy díky navýšení prodeje CS povolenek mírně polepší.

 

Na co budou peníze použity?

Peníze z prodeje povolenek jsou primárně určeny pro zajištění násad do revírů, případně na úhradu s tím spojených nákladů, jako je například doprava atd. Velmi příznivý je fakt, že v posledních několika letech se čím dál větší důraz klade na vysazování reofilních a dravých druhů ryb.

 

Jde tento trend už vysledovat v datech?

Z pohledu počtu kusů už počet vysazených dravců převyšuje počet vysazených kaprů, i když z pohledu váhy samozřejmě kapr stále dominuje – dravci se vysazují ve velikosti, která většinou musí do zákonně míry teprve dorůst, kapr se vysazuje již v tržní (mírové) velikosti.

Pokud bychom započítali i ostatní vysazované druhy ryb, tak na jednoho kapra připadá sedm jiných vysazených druhů ryb.

INFO: Podzimní nasazování ryb je v plném proudu! Kde rybáři nasazují ryby? 

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -