DomůRybolovné technikyPoloženáProč kukuřice na ryby přežila nástup moderních novinek? Tady jsou důvody

Proč kukuřice na ryby přežila nástup moderních novinek? Tady jsou důvody

- Reklama -

Kukuřice na ryby je nástrahou, která přežila nástup vytříbených nástrah, které nabízí skutečně dokonalé vlastnosti. Čím to je? Kukuřice totiž pořád nabízí něco, co ryby nepřestanou nikdy milovat.

Moderní rybařina zažila v posledních letech nevídaný vzestup. Kromě toho, že rybáři mají přístup ke špičkovému vybavení z prvotřídních materiálů, tak také mohou chytat na nástrahy, kdy leckteré před pár lety ještě ani neexistovaly. I přes toto turbulentní období, kdy rybáři mohou vybírat ze všemožných novinek, zůstala minimálně jedna legenda pořád tady. Ano, mluvím o kukuřici na ryby…

 

Proč mám kukuřici na ryby tak rád?

Osobně patřím k rybářům, kteří kukuřici na ryby používají. Když jdu na položenou, tak používám naprosto jednoduchou montáž s průběžným olovem (nebo s krmítkem), pod kterým mám navázaný ten nejobyčejnější návazec. A právě k tomuto stylu chytání, kdy chytám sotva 15 metrů od břehu, mi kukuřici „nejvíce sedí“.

Kukuřice na ryby, která je vylepšená lepkavým dipem, nikdy nezklame. Takhle slaďounká nástraha je magnet na kapry a amury

Navíc, kukuřici jsem většinou velmi vděčný za obrovskou zábavu u vody. Když rybář namíchá atraktivní krmení (na vodách, na kterých se může krmit), pak může i s obyčejnou kukuřicí zažít nefalšované rybářské eldorádo.

Ta taktika je jednoduchá: prostě namíchám obyčejnou krmnou směs, do které nasypu kukuřici z konzervy, anebo kupovanou vařenou kukuřici z rybářského obchodu. Rázem mám parádní návnadu, která spolehlivě přiláká ryby. A ve chvíli, kdy na takové krmné místo nahodím nastražená zrníčka kukuřice pod háčkem, tak úspěch se skoro vždycky dostaví.

Někdy se povede na kukuřici ulovit nádherný klenot. Tohle byl opravdu parádní kapřík, který se mi vryl do paměti…

Když jsem mluvil o té rybářské zábavě, tak s kukuřicí u vody fakt nebývá nuda. Ano, kolikrát se stane, že najede velké hejno malých kapříků. Ale přesně v tu chvíli si rybář jako já, který se nechce u vody nudit, užívá u vody obrovskou zábavu. A to mě fakt baví!

 

Kukuřice jako „zbraň“ na zajímavé ryby

Rybáři se častokrát mohou setkat s názorem, že kukuřice je spíše nástrahou „na malé ryby“. Ano, i ne! Jak jsem výše uvedl, tak skutečně se občas stane, že na krmné místo najedou menší ryby, které kukuřicí rozhodně nepohrdnou. Takže ano, kukuřice na ryby není tolik selektivní, tudíž rybář necílí jen na ty největší ryby.

Pokud chce rybář opravdu hodně záběrů od ryb, pak není na škodu do krmení s kukuřicí nasypat ještě živé červy. To se pak můžou ryby zbláznit!

Druhá strana mince: když na krmné místo najedou slušnější ryby, pak ty kolikrát také touhle nástrahou nepohrdnou. Takže úlovek velkého kapra na kukuřici není ani v dnešní době žádnou výjimkou. Ale prostě kukuřice na takovou rybu „musí počkat“, což na silně zarybněných vodách s menšími rybami může být problém.

Lákavým zrníčkům kukuřice jen tak někdo neodolá!

Ale zase: pokud se bavíme třeba o cíleném lovu amurů, pak je kukuřice TOP nástrahou na ta největší „stříbrná torpéda“. Takže u vody kolikrát můžete vidět takové rybáře, kteří mají s sebou obrovské zásoby kukuřice (desítky kilo kukuřice), které sypou na krmné místo, aby obrovské amury přilákali. A výsledky této nástrahy mluví za vše, protože každoročně se na kukuřici chytí krásní amuři.

 

Tradiční nástraha, která také zažila modernizaci

Je několik typů rybářů. Jedni si kukuřici na ryby vaří doma, a následně si ji dle libosti upravují. Jedná se zejména o ty, kteří potřebují velké množství kukuřice na krmení, ale i samotné chytání. Druhá skupina rybářů pak nepoužívá velké množství kukuřice, a většinou si ve večerce kupuje konzervu kukuřice „pro lidskou spotřebu“.

Jednoduchý návazec na kapra, pár zrníček kukuřice, a úspěch přijde brzo…

A do třetí skupiny rybářů patřím já. Jedná se o ty, kteří si kupují dipovanou kukuřici ve skleničce. Proč to dělám? Ta odpověď je jednoduchá: i když je kukuřice na ryby skutečně tradiční nástrahou, přesto ji lze výrazně vylepšit. A to za mě dělají výrobci rybářských nástrah.

Kupovaná kukuřici na ryby má oproti kukuřici „z večerky“ několik výhod. Zaprvé: většinou se jedná o atraktivnější (větší) zrníčka, která mají i pevnější konzistenci. Dipovaná kukuřice z rybářského obchodu je prostě pevnější, takže vydrží i prudší švih při nahození, ale také nájezdy menších ryb. A to je pro některé rybáře zásadní předností.

Dále: kupovaná kukuřice v rybářském obchodě bývá dlouhou dobu naložena v atraktivní esenci, takže má velmi výraznou vůni. A to je často detail, který rozhoduje o úspěchu. Dalším plusem je potom výraznější zbarvení, protože některé příchutě mají například křiklavě červené nebo oranžové zbarvení. A nemůžeme zapomenout ani na podstatně delší trvanlivost! 

Dipovaná kukuřice, ke které je na háčku připevněna PVA punčocha s dalšími zrníčky. Díky tomu jednoduše vytvoříme TOP krmné místečko…

Takže proto si kupuji kukuřici na háček, nebo pod háček v rybářských potřebách. To ale na druhou stranu neznamená, že si nepořídím ani zmíněnou kukuřici „z večerky“. Osobně mám tento druh kukuřice velmi rád jako zpestření do krmní směsi. Jenže! V posledních měsících tato kukuřice tak zdražila, že se kolikrát vyplatí zakoupit pytle vařené kukuřice u rybářských výrobců.

 

Fantazii se meze nekladou

Na kukuřici pak mnoho rybářů oceňuje také to, že s ní lze dále pracovat. Co to znamená? Pokud si například koupím kukuřici ve zmíněné skleničce, pak často kukuřici ještě více zaliju lákavým dipem, který zvýrazní aroma nástrahy. Tohle je jednoduchý fígl, ale někteří rybáři třeba po delším používání kukuřici už nezalívají lákavou tekutinou. A to může být chyba!

Takhle vypadá krmení na ryby, které nezklame!

Pokud se vrátíme k rybářům, kteří pak kukuřici vaří v domácích podmínkách, tak ti ji potom nechají třeba fermentovat. Tohle je osvědčený způsob, jak vytvořit velmi lákavou návnadu, na kterou ryby spolehlivě reagují. Jsou pak i rybáři, kteří uvařenou kukuřici ihned používají ke krmení, ale třeba ji zalijí melasou.

A když se budeme bavit o kukuřici, která se nastražuje na háček, tak k ní lze přidávat nejrůznější plovoucí komponenty, které vytvoří plovoucí nebo vznášivou nástrahu. Díky tomu se tak kukuřice neztratí v nánosech na dně, ale bude plavat nebo se vznášet nad tímto „kobercem z nepořádku“. Navíc se taková nástraha snadněji nabírá rybě do tlamy. 

Tenhle byl sice menší, ale koukněte na tu nádheru!

Pointou toho všeho je, že i když je kukuřice na ryby opravdu tradiční nástrahou, tak s ní lze dále vymýšlet nejrůznější tipy a triky, které kolikrát mohou znamenat více záběrů. Přece jen, rybářské poznatky se rok od roku posouvají, a proto to stojí za vyzkoušení i u takto tradičních nástrah, jakou kukuřice na ryby bezesporu je.

 

Bude tady kukuřice i v budoucnu?

Občas mě štve, že se najdou rybáři, kteří se druhým „vysmívají“ za používání kukuřice. Ano, není to selektivní nástraha pro cílený lov těch největších ryb. To ale neznamená, že rybář nemá s kukuřicí žádnou šanci. Těch důkazů je každoročně prostě spousta.

Pevně věřím, že i když moderní rybářský trh nabízí opravdu přehršel novinek, které každý začátek sezóny vytvoří „tsunami“, tak přesto si kukuřice na ryby u řady rybářů udrží tak velkou popularitu. Kukuřice je prostě nástraha, která nezklame, a proto ji tak milujeme. A nejen my rybáři, ale také ryby. Tak ať vám u vody berou!

Text a foto: Viktor Krus (InRybar.cz) 

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

  1. Já s tím lovem malých ryb problém nemám. Naopak, spíše často nestíhám, jelikož ty malé rybky jsou žravé a na brčko super zábava. Teď nemám na mysli malé kapry, pouze plevelné. Tak že za mě když si to každý vyzkouší, možná někdo z nich i pochopí v čem je to kouzlo. Spousta rybářů má ze mě srandu ale když se mi tam připlete velkej a jde spět do vody, tak by zteky pruty rozšlápli Samo zřejmě ty moje. Neříkám že si rybu nikdy nevezmu, To bych lhal, ale stačí mi pár kousků. A těm masařům který to tahají na metráky bych hned při odevzdávání sumáře urazil ruce.

    • Ano máte pravdu, že masari chytají právě radeji na kukuřici ( proste ji vezme vsecko co jede kolem krmitka- cejn karas kapr jakekoliv velikosti, i pekny tlouste sem nu chytil i amura.
      Ale možná urazit ruce lidem co ryby jen trápí lovem a nevezmou si. My to vysazujeme pro vsechny ty ryby,a co nechytí rybář zmizí do jara v brisku vyder/volavek/kormoranu.
      Fakt se nebojte vzit si rybu, každý má stejnou možnost si ji chytit.

  2. Mám kukuřici moc rád,pod háčkem 2-3 zrnka nebo s hnojáčkem bomba. V pátek ráno jsem nestačil rozbalit druhý feeder až po osmé ustalo braní menších kapříků a cejnů což sem se divil při teplotách přes 30⁰ na Laby u Kolína. Kombinace crazy scopex v method krmítku a kukuřice sladká chutnala až moc 😁někdo od prutů na stojanu s pípákama se přišel podivat co pořád tahám z vody ale viděl že jsem spokojený👍tak to bylo jen o pozdravu👍bez komentářů …..také občas tam hodím kaprák s boilí nebo peletou se dvěma kaprákama mě to nebaví čekat u neprokrmeného místa předem,hodiny na záběr .Od vody jsem šel bez ryby ,utahaný ale spokojený 😅

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -