DomůNovinkyRybáři koupili vodní elektrárnu. Vyřadili ji z provozu, ryby můžou v řece migrovat

Rybáři koupili vodní elektrárnu. Vyřadili ji z provozu, ryby můžou v řece migrovat

- Reklama -

Inspirativní případ pro rybáře se odehrál ve Švédku. Rybáři koupili vodní elektrárnu, kterou vyřadili z provozu. Díky tomu zajistí lepší průchodnost řeky, čímž výrazně usnadní migraci ryb v řece. 

Ilustrační foto: InRybar.cz 

Švédští rybáři z organizace Sportfiskarna informovali o tom, že koupili vodní elektrárnu v městečku Ovansjö, které leží jižně od města Sundsvall. Právě tímto městečkem protéká řeka Stangan, na které fungovala vodní elektrárna.

Tu se švédští rybáři ale rozhodli koupit, a následně ji vyřadit z provozu. Švédští rybáři věří, že tento krok výrazně napomůže ke zlepšení podmínek pro migraci mořských pstruhů nebo třeba úhořů v této oblasti.

 

Vodní elektrárny štvou rybáře i ve Švédsku

Vodní elektrárny nejsou téma pouze v České republice. Ve Švédku je podle organizace Sportfiskarna přes 2000 vodních elektráren. Mnohá tato zařízení se podílí na produkci energie jen malým dílem. Na druhou stranu právě vodní elektrárny podle švédských rybářů působí nemalé škody na tamních vodách.

Rybáři na tomto případu chtějí ukázat, že jde vyřadit z provozu, a následně odstranit překážky ve vodních tocích, aniž by to mělo nějaký důsledek na produkci energie. Rybáři ve Švédsku věří, že tato cesta napomůže ke zlepšení životního prostředí v některých tamních vodách.  

 

Elektrárnu zdemolují v roce 2024

„Chceme ukázat, že pro vlastníky existuje příležitost odstranit škodlivé překážky migrace, aniž by to mělo dopad na švédské dodávky energie,“ nechal se slyšet Joakim Ollén, který je odborovým předsedou organizace Sportfiskarna.

„Když Sportfiskarna projevila zájem o koupi objektu, bylo to pro nás dobré řešení. Uzavření této elektrárny pro zlepšení životního prostředí vítáme,“ řekl Kenneth Ottosson ze společnosti Hushållningssällskapet, která elektrárnu provozuje.

Další krokem bude úplná demolice zmíněné vodní elektrárny v Ovansjö na řece Stangan. Rybáři plánují, že zařízení bude z řeky odstraněno v roce 2024. S financováním demolice rybářům pomůže „ekologický fond pro vodní elektrárny“. V něm jsou například peníze z 8 společností, které se zavázaly vyrábět obnovitelnou energii takovým způsobem, který nebude mít dopad na životní prostředí.

 

Výzkum v Česku: Vodní elektrárny narušují rozmnožování ryb

Vodní elektrárny v řekách jsou velkým tématem i v České republice. Rybáři dlouhodobě tato zařízení kritizují kvůli negativním vlivům na život ryb (a jiných živočichů) v tuzemských tocích. A rybářům dávají zapravdu také odborníci. Například vědci z Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR prováděli výzkum na řece Želivce.

Vědci se zaměřili na úsek nad přehradou Švihov, ve které je vodní elektrárna. Aby toto zařízení mohlo fungovat, je zapotřebí manipulovat s vodou. A právě tato manipulace komplikovala rozmnožování bolenů v řece nad vodním dílem. O zajímavém výzkumu jsme psali v tomto článku.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -