DomůNovinkyRybáři ostře reagují na dopis „o bolesti ryb“: dílo „ultra zeleného“ spolku

Rybáři ostře reagují na dopis „o bolesti ryb“: dílo „ultra zeleného“ spolku

- Reklama -

Nedávno zveřejněný otevřený dopis skupiny vědců z České zemědělské univerzity v Praze, který byl adresován ministru zemědělství, rozbouřil vášnivou diskusi. Na iniciativu reagoval také ČRS.

Ve zkratce: skupina vědců z České zemědělství univerzity zveřejnila otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém požaduje zákaz lovu dravých ryb na živé nástražní rybičky. Hlavními argumenty pro zákaz tohoto stylu rybaření byly to, že ryby cítí bolest a prožívají stres. Snahu o zavedení pak kvitovala třeba pirátská poslankyně Klára Kocmanová.

 

Reakce ČRS: produkt „ultra zeleného“ spolku

Na tento zmíněný dopis reagovalo také vedení českých rybářů. Český rybářský svaz uvedl, že snaha o omezení lovu ryb na živé nástražní rybičky nebyla s rybáři vůbec diskutována. Veškeré informace tak ČRS má z médií, která se tímto tématem zabývala.

Český rybářský svaz v reakci na zmíněný dopis uvedl, že „shoda“ ohledně bolesti u ryb není jednotná. „Je potřeba říci, že nejen vědecké studie, ale i názory jednotlivých vědeckých pracovišť a odborníků ohledně lovu ryb na živou rybku nejsou dlouhodobě jednotné,“ komentoval Lukáš Mareš, tiskový mluvčí ČRS.

„Srovnávat vnímání bolesti ryb s teplokrevnými zvířaty je spíše produktem z dílny nějakého „ultra zeleného“ spolku než seriózní vědy, nehledě na to, že pod otevřeným dopisem není podepsán jediný zástupce z řady dalších významných českých rybářských vědeckých pracovišť,“ dodal mluvčí.

 

Jsou vědci pokrytci?

Rybáři pak poukazují také na to, že pokud ryby cítí bolest, pak by vědci možná neměli používat metody monitoringu s vysílačkami. Právě tato zařízení se rybám aplikují třeba do břišních dutin.

„Musíme si přiznat, že také při činnosti řady výzkumných institucí a univerzit včetně signatářů petice dochází k týrání zvířat, ryby přitom nevyjímaje. Rybám jsou za živa zašívány vysílačky do břišní dutiny, a poté jsou ponechány svému osudu,“ uvedl Lukáš Mareš z Českého rybářského svazu.

Rozhodně neobhajujeme bezúčelné týrání zvířat – takové by mělo být odsouzeno jako nemorální a zvrhlé. Toto ovšem není náš případ! Tlak na zákaz lovu na živou rybku však vidíme jako nesystémový, nekoncepční a nedomyšlený a považujeme jej za narychlo ušitý a v očích laické veřejnosti líbivý krok směrem k omezování rybářů,“ dodali rybáři z Českého rybářského svazu.

 

Lov na živé nástražní ryby je efektivní

Vedení rybářů považuje lov na živé nástražní ryby za jeden z nejefektivnějších způsobů lovu dravých ryb. To má pak velký význam třeba na těch lokalitách, na kterých jsou stavy sumců mnohdy negativní pro ostatní druhy ryb. 

„Lov tohoto vrcholového rybího predátora může být v některých rybářských revírech dokonce prioritou z důvodu jeho nadměrného výskytu a enormního tlaku na rybí společenstva jiných druhů ryb např. lína obecného, cejna velkého atd. Z hospodářského hlediska je tak zachování možnosti lovu na živou rybku nanejvýš důležité,“ komentoval za Český rybářský svaz tiskový mluvčí Lukáš Mareš.

Rybáři pak dodávají, že lovící nemohou na háček napíchnout jakýkoliv rybí druh. Rybářská pravidla zakazují třeba lov na lososovité ryby, úhoře nebo chráněné druhy. Samozřejmě, zakázáno je také lovit na ty ryby, které nedosáhly nejmenší lovné míry. A pak ještě druhy, které jsou na seznamu nepůvodních druhů.

„Apelujeme na rybářskou veřejnost, aby se nenechala strhnout některými extrémními názory jednotlivců, které jsou nám v poslední době podsouvány. Toto vyjádření rovněž zasíláme ministru zemědělství,“ zakončil Lukáš Mareš z Českého rybářského svazu.

Zdroj: ČRS, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

19 KOMENTÁŘE

 1. Zase nejaka parta debilku co nemaj co na praci a opet se snazi zase o omezivani rybaru kteri uz tak za nemale penize jsou uz dost omezovani.Proc se nestaraj take o vodacky byznyz ti nejsou omezovani vubec i kdyz je voda v nasich tocich na minimu.To jim nevadi ze je ryba od rana do noci ve stresu a to nemluvim o bordelu kolem vody staci se podivat na ohri kolem karlovych varu je tam vetsi provoz jak na dalnici.Dejte nekdo do ruky tem blbum krumpac a lopatu aby delali taky jednou neco uzitecnyho.Dnes je tech chytrych aktivistu jak n…..o

  • Až přestanete hubit ptáky pomocí jedů a o povodí se starat, včetně celých ekosystémů, tak si tu lopatu a krumpáč velice rád vezmu! PS: zatím zachraňují obojživelníky, aspoň!

 2. Dobrý den. Myslel jsem, že s prominutím kraviny vymýšlejí jen hlupáci v E-unii. Že Český výzkumný ústav nám chce odebrat tuto rybářskou praktiku, kterou naší předci dovedli k dokonalosti a při tom ctili všechnu etiku lovu, tak to není jen smutné, ale na přes hubu. Za naše peníze, dělníka, který jde po tvrdé práci na svůj oblíbený lov mu to zakážou? Chytej na umělé? To jsou makovice. Když vezou na jatka krávu, či prase, také je ve stresu, už to ví. To také zakáżí porážku?

   • Pane Kričfaluši, po přečtení Vašich příspěvků musím konstatovat, že jste divný člověk. Já budu chytat ns živou rybku vždy zákaz nezákaz. Tato forma rybařiny je krásná a jen chudák může být proti. Takže sklopte krovky, koukněte na večerníček a spinkat chlapečku. Nazdaaaaaaar 😂😂😂😂

 3. Blbec blbcem zustane. Neni vsak nutno mu záměrně davat prostor. Je treba pokratit ony fondy pro takove ultra zelene mozky. Pokud se vyzkumaky zajímají timto smerem. Okamžitě zrušit, neni treba je financovat. Ještě, ze se vraci zdravi rozum a temto zelenym Green dealum odzvonilo. Poslali by nas hladovet a zpet o 200 let.

 4. Tak ryba zcela jiste cíti bolest, jako každý živý tvor.A nepochybne muze zažívať i stres.Takze za me v poradku,zakazat tento druh lovu.Rybari jsou stejny hovada jako myslivci, všechno jenom sezrat bez ohledu na cokoliv.

  • A pak jsou ještě hovada, které se lepí k zemi a mají pocit, že to dělají pro dobro všech. Myslím, se ty budeš patřit mezi ně.

  • Pane Ondřeji, vy jste naprostý ubožák. Já budu prošívat ryby trojháky vždy. Blbý co? Chlapče 😂 Dejte se sezení s teoristkou Gretou. Oba byste měli skončit ve vězení. Tohle rozum nebere…

  • Sám jsi hovado a na druhé to svádíš!! Předpokládám, že žereš na snídani, oběd, i večeři trávu!!! Jsem rybář a nepřijde mi, že bych na nic nebrala ohled. Buď tak laskav a ty svoje kecy si nech na doma, tady na to není nikdo zvědavý.

  • Ryby budu napíchat na trojháky vždy. Brečte chlapče, brečte chlapče 😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥

 5. Naše školství vypustí do prostoru spousty absolventů vhodných svou kvalifikací z humanitárních škol akorát pro neziskové organizace.A jak mají prokázat své znalosti?Musí něco vymyslet,nejlépe něco,co tu ještě nebylo.Tak se to děje nejen ve vztahu s rybáři.A když k tomu přidáme pokrytectví politiků,máme na stole schválený zákaz lovu dravců na živé rybky.
  Možná to už proběhlo,ale čekám,až budou napadat zoologické zahrady,jako zvířecí kriminály.Tam musí být stresu a stesku po původní zemi.

 6. Ryby zaručeně cítí bolest jako normální lidé. Fanatičtí „rybáři“ bolest necítí, protože jsou namol ožralí.
  Zaseknout rybu, rozpárat ji vnitřnosti, uděl si sní selfíčko a pak ji pustit do vody kde bude v bolestech
  umírat je hnus.

  • Ty fanatcti rybari odmakaj u vody plno hodin na brigadach!!!! Vypiplaj od jikry plno ryb pak to vysadi do potoku a rybniku kde jim to zmasakrujou premnozeni kormorani volavky vydry a dalsi.Nekdy zvednete prdele od pocitacu a jdete se podivat v zime na potoky jak to tam vypada.Vy chytrolini.

  • Alexi měkký. Inteligence na bodu nula 😥 Blbečku 😂 Je krásné napíchnout rybu za hřbet a řitní otvor a čekat na záběr dravce. Tenhle pocit naprosto miluji a žádné pošahané Gréty mi ho nevezmou. Chraňme přírodu přes lidmi jako ty chlapče!!!

 7. Ty fanatcti rybari odmakaj u vody plno hodin na brigadach!!!! Vypiplaj od jikry plno ryb pak to vysadi do potoku a rybniku kde jim to zmasakrujou premnozeni kormorani volavky vydry a dalsi.Nekdy zvednete prdele od pocitacu a jdete se podivat v zime na potoky jak to tam vypada.Vy chytrolini.

 8. Muliji tenhle pocit. Chytím plotici. Připravím si návazec. Velkým hákem ji proseknu hřbet pod páteří, dalším hákem v řitním prostoru a pak v oblasti prsní ploutve. Pak čekat na predátora a nechat takhle rybu x hodin je můj život. Slast, vášeň. Vášeň ke kterou nás vedli generace rybářů. I kdyby nastal zákaz, nikdy se toho nevzdám. A vy zelený mozečci s tím neuděláte vůbec nic. Blbý co 😂😂😂😂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -