DomůOstatníRybářská publicistikaZákazy rybolovu kvůli nedostatku vody: sucho drtí rybáře na více místech

Zákazy rybolovu kvůli nedostatku vody: sucho drtí rybáře na více místech

- Reklama -

Nedávné vysoké teploty způsobily také českým rybářům nemalé potíže. Na některých místech musely přijít omezení rybolovu, jinde hynuly ryby. Rybáři doufají, že ochlazení přispěje ke zlepšení. 

Vysoké teploty v minulých dnech způsobily rybářům nemalé potíže. Na některých revírech kvůli úbytku vody začaly platit zákazy rybolovu, na severu Čech dokonce vyschnula říčka. Vysoké teploty pak pravděpodobně přispěly k úhynu ryb v Odře na česko-polských hranicích.

 

Zákazy rybolovu na některých revírech

Asi většina tuzemských rybářů je zvyklá na to, že v letním období mnohde klesne hladina vody. Ovšem aby kvůli suchu rybáři nemohli na některých vodách chytat, to už tak časté není. Přesto!

Na pstruhové vodě Mošnice rybáři nemohou lovit do odvolání

Na české rybářské mapě aktuálně najdeme revíry, na kterých platí zákazy rybolovu kvůli nízkému stavu vody. Příkladem je například pstruhová voda Mošnice (06443071), kde rybáři museli vyhlásit zákaz rybolovu do odvolání. Z této skoro 2hektarové vody prostě zmizelo velké množství vody.

Podobný problém ale trápí například i středočeské rybáře. Konkrétně se jedná o revír Budihostice, ve kterém je také nízký stav vody. Takže i tady rybáři vyhlásili okamžitý zákaz rybolovu do odvolání. Suché období se tak podepisuje i na rybářských revírech.

Nízký stav vody donutil rybáře zavést zákaz rybolovu na revíru Budihostice

 

Na severu Čech vyschla říčka

Vysoké teploty trápí právě i severočeské rybáře. Ti zveřejnili fotografie vyschlé říčky Blšanky, ze které jednoduše zmizela voda. Rybářům se tak na mnoha místech toku naskytl pohled na vyschlé koryto, ve kterém našli i mrtvé ryby a jiné živočichy.

Část vyschlého koryta na říčce Blšance

„Dlouhodobé sucho přináší problémy jak s vysycháním některých toků a snižováním hladin některých nádrží, což má i vliv na život v našich revírech a chovných vodách. Bohužel stále sledujeme, že toky, kde jsme dřív chovali například lososovité ryby, kde byla alespoň určitá stálá hladina i v létě najednou vysychají,“ řekl pro magazín InRybar.cz tiskový mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský.

Severočeští rybáři pak mrtvé ryby odváželi z vícero míst. Kromě silně zasažených lokalit, jakou je již zmíněná říčka Blšanka, rybáři likvidovali mrtvé ryby například i na Nechranicích. Tam se ale nejednalo o velké ztráty.

V říčce Blšance je jen minimum vody

„V některých úsecích již letos vyschla i říčka Blšanka, a není to poprvé, co se něco takového stalo. Situaci snad o něco zlepší srážky posledních dnů. Zatím máme zaznamenáno několik úhynů vlivem zmíněné situace, naštěstí zatím se nejednalo o úhyny totální (mimo některých úseků Blšanky, kde je ale problém dlouhodobě a tomu odpovídá snížené zarybnění). Padlé ryby byly ale již odváženy i například z ÚN Nechranice, ale nejednalo se o velké množství,“ dodal Jan Skalský.

 

Sucho zabíjí i chráněné druhy

Aktuální situace nedoléhá pouze na ryby, které jsou vyhledávaným cílem rybářů, ale také na chráněné druhy. A nemluvíme pouze o rybách, ale také dalších živočiších. Celou situaci pak ještě více zhoršuje predační tlak.

Škebli zabilo sucho

„Situace se dotýká života ve vodách obecně, nejen hospodářsky významných druhů, ale i těch chráněných, a samozřejmě nejen ryb, ale i korýšů, mlžů, plžů apod. Bohužel částečně se nám problémy i kumulují, to i ve vztahu k silnému predačnímu tlaku ze strany druhů, které jsou ze strany státu silně chráněny a v podstatě se na ně nemůžeme legálně ani zle podívat (např. vydra),“ vysvětluje Jan Skalský ze Severočeského územního svazu.

Problémem je, že zmínění rybožraví predátoři se stahují na ta místa, na kterých se ryby shromažďují kvůli nízkým stavům vody. A právě v těchto lokalitách pak dochází k rybímu masakru, protože ryby nemají kam prchnout.  

„Predátoři se rozhodně neřídí pravidlem zákazu lovu například v místech, kde se shromáždily ryby za sníženého stavu hladiny, případně pokud některé toky vyschnou, tak se nám přesunou na ten zbytek chovných toků, kde se voda po celý rok ještě udrží, což se pak samozřejmě pozná i dle toho, kolik ryb slovíme. Občas je to zvlášť na některých tocích k pláči, zvlášť když víme, kolik třeba potočáků se tam lovilo dříve,“ popisuje Jan Skalský.  

 

Tuna mrtvých ryb v Odře

V posledních dnech pak poměrně velký úhyn ryb řešili i moravskoslezští rybáři na česko-polských hranicích u Bohumína. Právě tady podle ČTK v řece uhynula až tuna ryb. Z fotografií, které zveřejnil Moravskoslezský ÚS je patrné, že mezi rybími zdechlinami byly často zastoupeny například ostroretky nebo parmy.

Ze zasažené řeky byly odebrány vzorky vody. A aktuální odhady hovoří o tom, že ryby nezabila chemická látka, ale spíše nedostatek kyslíku ve vodě. K tomu došlo právě kvůli vysokým teplotám v minulých dnech. 

„Nedostatek kyslíku v řekách může být podle odborníků i důsledkem vlny veder v posledních třech týdnech. Kyslík se ve vodě rozpouští tím hůře, čím vyšší je teplota vody,“ napsala ČTK.

 

Rybáři hledají řešení s dalšími partnery

Konkrétně rybáři na severu Čech ale jen nečině nepřihlíží, ale snaží se situaci řešit. Jsou tak v kontaktu například s vodohospodáři. „Samozřejmě jsme v kontaktu jak s Povodím Ohře, tak s Povodím Labe. Dlouhodobě se například řeší nelegální odběry povrchových vod, protože lidi jsou kolikrát prostě jak nemocní a za každou cenu potřebují nejen plné bazény, ale i zelené trávníky,“ říká tiskový mluvčí Jan Skalský.

Blšance by v budoucnu měly pomoci nádrže

Některým zasaženým místům by pak měly pomoci nové nádrže, které by v budoucnu mohly nadlepšovat průtoky. Teď konkrétně mluvíme o vyschlé říčce Blšance, která protéká jednou z nejsušších oblastí v Česku.

„Na některých tocích se situace řeší už dlouhodobě, to je případ zmíněné Blšanky, kde by měly pomoci nové nádrže, které budou v době sucha průtok nadlepšovat. V jiných případech je to spíše otázka i drobnějších opatření v souvislosti se zadržováním vody v krajině a napravování chyb, kterých se lidé dopustili,“ popisuje mluvčí severočeských rybářů.

Říčka protéká jednou z nejsušších oblastí v republice

Rybáři jsou pak přesvědčeni, že aktuální situace je i důsledkem právě i hospodaření v krajině v minulých letech. Krajina na některých místech byla „zbavena vody“, což v aktuálním čase se projevuje popsanými extrémy.

„Desítky let se v naší krajině vše zatrubňovalo, toky narovnávaly, aby voda rychle odešla, betonovalo apod. Nyní se nám to bohužel vrací a je smutné sledovat, že i mezi rybáři se najdou tací, pro něž je jediné řešení v podstatě kanalizovat, aby v tom kanálu voda byla, ale neuvědomují si problém celku, protože na řadě míst klesá i hladina spodních vod,“ zakončuje Jan Skalský ze Severočeského územního svazu.

Zdroj a foto (se souhlasem): Severočeský ÚS, Středočeský ÚS a Moravskoslezský ÚS, titulní foto: InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. Tohle je pěkná kravina teda:

    V Česku celý systém funguje tak, že rybář, který chce rybařit na svazových revírech, potřebuje mít rybářský lístek. Bez něj si totiž nemůže koupit svazovou povolenku. Lístek ale rybář nedostane, dokud nesloží rybářské zkoušky.

    Samozřejmě chápu, že přece nemůžou říct, že rybářský lístek dají každému kdo přijde a je jim jedno, že nezná pravidla. Vidím to každý den u vody. Samí UK, Rus a nevím co všechno a neznají ani míry ryb ani ryby a už vůbec ne rybářský řád, to je jim úplně u víte kde.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -