DomůNovinkyRybáři stěhovali tuny ryb: z vypuštěné přehrady vylovili velké množství ryb

Rybáři stěhovali tuny ryb: z vypuštěné přehrady vylovili velké množství ryb

- Reklama -

Moravskoslezský územní svaz informoval, že rybáři vylovili ryby z přehrady Bašky. Právě tu vodohospodáři vypustili kvůli rekonstrukci. Výlov zkomplikovala technická závada na výpustném zařízení. 

Foto: Moravskoslezský ÚS a InRybar.cz

Severomoravské rybáře už tak čekal těžký úkol. Museli vylovit ryby z desítky let nevypuštěné přehrady. Takže se očekávaly velmi vysoké nánosy bahna. A právě ty způsobily vážné technické komplikace, kvůli kterým se musel dokonce termín výlovu posunout.

 

Do nádrže se roky nevysazovaly ryby

Podle Moravskoslezského územního svazu byl výlov ryb naplánovaný od 31. října do 2. listopadu 2022. Jenže rybáři museli nedobrovolně termín výlovu posunout. A to hodně narychlo!

Důvodem byla technická závada na výpustném zařízení související s uvolněním mnohaletého nánosu sedimentů. Narychlo zorganizovaný výlov proběhl v těžkých podmínkách bez možnosti použití rybářské techniky pouze za využití ručního nářadí a lidské síly,“ uvedli moravskoslezští rybáři.

I v těchto náročných podmínkách se rybářům povedlo z Bašky vylovit přes 4 tuny ryb. Vylovené ryby tvořili kapři, „bílá ryba“, velcí okouni, několik sumců, štiky a candáti. Tyto ryby rybáři převezli do nedaleké Olešné u Frýdku-Místku.

Rybáři pak připomínají, že do Bašky se dlouhé dva roky ryby nenasazovaly. Důvod je logický: o chystané rekonstrukci bezpečnostního přelivu věděli dlouho dopředu, takže nedávalo smysl tuto lokalitu dále zarybňovat.

 

Bahno komplikovalo rybářům práci

Baška nebyla několik desetiletí vypuštěna. Takže za tu doby se na dně vytvořily hluboké nánosy bahna. „Ve dně nádrže vzhledem k silnému nánosu sedimentů nebyl možný pohyb. Výlov tedy mohl probíhat pouze před česly výpustního zařízení,“ vysvětluje Moravskoslezský územní svaz.

Kvůli těžkým podmínkám při výlovu museli rybáři sáhnout i rázným řešením, například úmyslně zabili tolstolobce a tolstolobiky. „Došlo k úmyslnému usmrcení asi 500 kilogramů tolstolobců a tolstolobiků (asi 20 ryb). Důvodem byl nemožný transport těchto velkých ryb o kusové váze až 30 kilogramů,“ sdělili moravskoslezští rybáři.

Bohužel, kvůli extrémně těžkým podmínkám uhynuly i jiné druhy ryb. „Udušením a mechanickým poškozením uhynulo cca 250 kilogramů ryb, z toho asi 150 kilo candáta,“ vyjmenoval Moravskoslezský územní svaz.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Pochvala všem zúčastněným kteří si dali tu práci a přivezli ryb na Olešnou. Že pár ryb uhynulo bohužel. 👍

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -