DomůNovinkyRybáři toho mají dost: v jezeře zase trpí ryby. Chtějí ho propojit...

Rybáři toho mají dost: v jezeře zase trpí ryby. Chtějí ho propojit s Labem

- Reklama -

Rybáři spolu s hasiči na jezeře Sadská znovu bojují s kyslíkovým deficitem. Tento jev, který může vést k hromadnému úhynu ryb, se na této vodní ploše opakuje. Rybáři chtějí jezero propojit s Labem.

Středočeští rybáři v posledních dnech na jezeře Sadská bojují s kyslíkovým deficitem. Na místě jsou jak rybáři, tak i hasiči. A všichni zúčastnění se snaží s pomocí čerpadel a motorových člunů dostat kyslík do vody. Nějaký rozsáhlý hromadný úhyn zatím hlášen nebyl…

 

Problémy s kyslíkem se stále opakují

Problémů s kyslíkem si rybáři všimli už v polovině minulého týdne. Místní organizace v Nymburce dostala informaci o tom, že u hladiny se hromadí ryby.

„Příčinou je zřejmě úbytek kyslíku v jednotlivých vrstvách vodního sloupce. Jev, který se každoročně opakuje. Vše bylo již v lednu letošního roku nahlášeno odboru ŽP v Nymburce, dodnes však nepřišlo žádné stanovisko,“ komentoval situaci předseda Středočeského ÚS Dušan Hýbner.

Rybáři tak nečinně nečekali na katastrofu v podobě hromadného úhynu ryb, ale okamžitě začali na jezeře provádět úkony, které do vody měly dostat kyslík. Například rybáři z Čelákovic zapůjčili plovoucí čerpadlo.

Na místo ale dojeli také hasiči. „Vodu prokysličovalo přes deset jednotek dobrovolných hasičů z okolí a několik dobrovolníků brázdilo hladinu jezera čluny,“ popsal Dušan Hýbner. A tato snaha rybářů a hasičů pomohla. „Podařilo se tak zvýšit množství rozpuštěného kyslíku ve vodě. Ryba se stáhla od břehů a hladiny,“ dodal předseda středočeských rybářů.

 

Rybáři chtějí jezero propojit s Labem

Velká rybářská srdce prokázali pak dobrovolníci, kteří obsluhovali čerpadla. Ti dokonce u jezera nocovali. Rybáři i přes aktuální stáhnutí ryby z hladiny a od břehů tuší, že pořád nemají vyhráno. „Hodnota měřeného kyslíku ve vodě je stále kritická a dá se očekávat opět výrazný ranní deficit,“ připouští Dušan Hýbner.

Rybáři tak na místo neustále sváží další a další techniku, která pomůže zabránit možné rybářské katastrofě. „Bude probíhat i nadále okysličování vody areatory a čerpadly, obsah kyslíku bude pravidelně měřen, na pondělí se plánuje vápnění,“ řekl předseda středočeských rybářů.

Středočeský územní svaz pak na webu zveřejnil i informaci, že se s touto situací nehodlá smířit. „Po dohodě s předsedou MO Nymburk Davidem Hrstkou zahájíme v příštím týdnu jednaní s významnými vlastníky pozemků v jezeře Sadská i břehů, Povodím Labe a příslušnými orgány o možnostech vybudování přítoku do jezera z Labe nebo jeho propojení,“ dodal Dušan Hýbner.

Zdroj: Středočeský ÚS, foto: Středočeský ÚS (se souhlasem)

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

2 KOMENTÁŘE

  1. Sitace je smutná.. Je ale druhou věcí, proč se do těchto vod stále zarybňuje? Jsou to notoricky známe jevy souvisejicí s pádem mrtvích těl sinic, opakující se stále do kola.. Když o tom místní hospodář ví, hraničí to s týráním zvířat.. Pak by každý bral ryby jako rukojmí, aby se za státní peníze budovaly nesmysly.. Zisk organizace na 1. Místě, ale je to případ pro #ČIŽP 🤮🤮🤮. Litoměrice s Havraním ostrovem ten samej příběh a další tůně kolem Labe a všichni by ze státního propojovali s Labem 🤦🏻‍♂️.. Už se těšim na nadávky příslušníků místní domobrany, s otázkami jestli jsem pomáhal okysličovat… Sorry ale uvědomte si, kde je pravda!! Špatné hospodaření, cyklické týrání a pak přichází nářek a potřeba zafinancovat. 🤮

  2. A dost. Kde jsou ty čerpadla a areatory? Však od neděle tam nic nebylo, areator co šel z SUS údajně výměna kabelu, potřeba odborně zapojit, prý pojede v pátek.
    Takže tento článek jaksi nesedí a nechápu proč se nejedná a okamžitě se nekoupí areator nový je to blbých 37t. A o vápnu které se mohlo hned koupit a i dobrovolníci na rozvoz byly též ani pomátky. Nezlobte se na mě ale toto je smutná komedie. Nebýt dobrovolníků tak se tam nedělo vůbec nic.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -