DomůNovinkyRybářská katastrofa: rybáři kvůli úhynu zakázali lov na oblíbené vodě

Rybářská katastrofa: rybáři kvůli úhynu zakázali lov na oblíbené vodě

- Reklama -

Oči pro pláč mají aktuálně severočeští rybáři. Právě na tamním svazovém revíru Labe 8 došlo k masivnímu úhynu ryb. Vedení Severočeského územního svazu tak muselo sáhnout k ráznému řešení.

Severočeský územní svaz vydal video s bolestivými záběry, na kterých jsou zachycené mrtvé ryby. A mezi rybími mršinami plavou skutečně krásné kousky. Co způsobilo tak masivní úhyn? Ryby pravděpodobně zabil deficit kyslíku, který způsobila výrazná změna počasí.

 

Na revíru platí zákaz rybolovu

Úhyn se stal na rybářském revíru Labe 8 (441 024) na pískovně Havraní ostrov v Lovosicích. Právě tady se na hladině objevilo obrovské množství leklých ryb. Kolik ryb v pískovně uhynulo? „Zatím je brzy na bližší čísla, ale jedná se o masivní úhyn, možná až totální, to uvidíme v dalších dnech,“ uvedl Severočeský územní svaz.

Už teď je jasné, že zmíněný svazový revír je silně zasažený, a proto tady rybáři museli zakázat rybolov. „S okamžitou platností oznamujeme dočasný zákaz rybolovu na mimopstruhovém rybářském revíru 441 024 Labe 8 v místě Havraního ostrova,“ uvedli severočeští rybáři na webu.

Pokud jste se tedy chystali na ryby na tuto pískovnu, musíte změnit plány. Na místě nyní pracují severočeští rybáři, kteří z revíru vytahují obrovské množství mrtvých ryb. „V současné době probíhají na místě sanace,“ potvrzuje vedení Severočeských rybářů.

 

Za úhynem pravděpodobně stojí změna počasí

Proč ryby uhynuly? Zásadní vliv má pravděpodobně výrazná změna počasí. „Vlivem změny klimatických podmínek došlo ke kyslikovému deficitu, který způsobil úhyn části obsádky ryb,“ vysvětlují severočeští rybáři.

Co se vlastně při změně počasí pod vodní hladinou děje? „S vyšší teplotou se snižuje rozpustnost kyslíku, velký vliv má také tlak, pokud dojde k prudkým změnám počasí a uhynou například sinice, problém se prohlubuje,“ dodávají severočeští rybáři. Celý úhyn je komplikovanější i proto, že vodní plocha je na ostrově.

Přesto se v diskusi pod videem objevily názory, že rybáři měli tuto situaci předvídat. „Stačí souhra okolností (teplota, tlak, úhyn sinic apod.) a bohužel nepomůže nic, ale vždy „po bitvě“ se najde spousta odborníků, kteří na sítích a v hospodách poradí, ale když by měli pomoci situaci řešit, tak je ani nenapadne vstát a přiložit ruku k dílu,“ reagoval rázně Severočeský územní svaz.

Zdroj: Severočeský ÚS, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

6 KOMENTÁŘE

 1. Nebylo by moudřejší plytkou pískovnu spojit prokopáním břehů s Labem a mít z ní průtočné jezero ?
  Masivní obměna vody by nebyla pískovně na škodu, neboť pouhé spojení přes štěrkové podloží pouze
  vyrovnává hladinu pískovny s hladinou Labe a neumožňuje výměnu vody a možnost úniku dusících
  se ryb do řeky.

 2. Mě se zase líbí jak Svaz bezostišně vyzívá k nezištné pomoci! 🤣🤣😂…Tak slušně že? Pak přídeš na začátku roku pro povolenku a 3,6 + ještě brigadu, kde nikoho nezajímá žes tahal někde mrtvé ryby.. Ještě tě sjede odpovědnej buran, nebo buranka, jak si dovoluješ chtít nějaké výhody… Musí to fungovat oboustranně ;). Další věc! Jak můžete říct s jistotou po dni, že to byl kyslík? Chápu je tu nějaká zkušenost, ale ty raci? To zašlo na kyslík? Vážně? Nevytrávila to v Lovisicích už párkrát místní chemička?

 3. Daniel Kraus-že to byl kyslík víme bezpečně-při 1.měření 0,2mg kyslíku, výše by měla být min. 5mg, po 3dnech okysličování a dopuštění více než 1 00 000 l vody z Labe( a pokračuje) se to zvedlo při opakovaném měření na pouhých 0,28mg kyslíku…Navíc rozbory uhynulých ryb neprokázaly žádnou toxickou látku, která by zavinila jejich úhyn.Otravy z chemičky probíhaly v jiné části toku, tohle je za běžného stavu vody uzavřená lokalita a otrava ve vodě by musela jít cca kilometr po proudu a pak kilometr proti proudu v podjezí- nesmysl. Nevím jak to chodí u vás v MO a pokud tak jak píšeš, proč nepřestoupíš do jiné MO ? Od všech, kteří přijel i pomoci, jsme si brali nacionále- kromě místních i rybáři Kladna, Vodňan, Č. Lípy, Libochovic a dalších MO- abychom jejich MO požádali alespoň o udělení brigád jako formu pomoci. No a tvé určení buranů a buranek-bezostišně..vyzívá…přídeš…ty jsi dyslektik ? Jo a díky za pomoc plkáním nesmyslů zde.

  • Jen slušně že? Tak jak to má svaz nejraději ☺️😉👍🏼. Dyslektik sem a co? Celej váš svaz je potom asi Dyskalkulik… Když si neumí spočítat kam dávat ryby, když ví, jak to tam funguje s kyslíkem… 🤢🤮 A možná dvojitej, pač 0,2 kyslíku jen kvůli tomu že padli sinice.. No nevim :DD.. Hodně podezřelé, ale se už nedivim ničemu tady.. Že se rak co přežije měsíc na suchu udusí… :DD, neutopil se náhodou :DD. Pak je špatnej každej kdo vám ty vaše sračky nedojede zadara vykydat… Už chybí jen pleskot do prsou jací jste to skvělí hospodáři soudruzi… 🤣😂🤣😜🤦🏻‍♂️🙈. Ano Buranky a Burani, stačí se podívat jak se jedná na Kampě s nevidomejma rybářema… Fuj velebnosti, už aby svaz šel do kytek!! 🫵🤮

 4. Jen slušně že? Tak jak to má svaz nejraději ☺️😉👍🏼. Dyslektik sem a co? Celej váš svaz je potom asi Dyskalkulik… Když si neumí spočítat kam dávat ryby, když ví, jak to tam funguje s kyslíkem… 🤢🤮 A možná dvojitej, pač 0,2 kyslíku jen kvůli tomu že padli sinice.. No nevim :DD.. Hodně podezřelé, ale se už nedivim ničemu tady.. Že se rak co přežije měsíc na suchu udusí… :DD, neutopil se náhodou :DD. Pak je špatnej každej kdo vám ty vaše sračky nedojede zadara vykydat… Už chybí jen pleskot do prsou jací jste to skvělí hospodáři soudruzi… 🤣😂🤣😜🤦🏻‍♂️🙈. Ano Buranky a Burani, stačí se podívat jak se jedná na Kampě s nevidomejma rybářema… Fuj velebnosti, už aby svaz šel do kytek!! 🫵🤮

 5. Tak jsem si udělal menší rešerši a je jasné že tohle se tedy tady nestalo poprvé!! Hospodář moc dobře ví jak se situace má!! Jak se tam můžou stále vesele vysazovat ryby?? Vysvětlíte mi to?? Mimo jiné, četl jsem ten výlev o potřebě areatorů 🤣😂🤣😂. Trošku mi to připomíná zubry v Milovicích.. Nejdřív nasadit zvířata a pak vydírat společnost 🫵🤢.. Ale pozor, tohle dokonale naplňuje skutkovou podstatu týrání zvířat ze strany místního hospodáře, MO tušim že Lovosice nejsou, takže Litoměřice? 💣.. Až dorazí ČIŽP, pak mluv, jak si tě namazal na chleba Dyslektik 😉☺️👍🏼… A nemáš zač!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -