skingbranding-banner

Kráska z lesní tůně


Naše potoky. Úchvatné žilky s blahodárnou vodou, které protínají naši krajinu a rozlévají po ní život. I potoky v našich končinách procházejí dramatickými změnami. Přesto, pořád jsou tyto oázy domovem fascinujících rybiček, které mnoho lidí ani nezná. Jedná se o střevle potoční. Nádherně zbarvené rybičky, které jsou součástí našich potůčků od nepaměti. Bohužel, v poslední době to nebylo se střevlemi nijak veselé. Naštěstí pořád existují místa, kde se tyto překrásné rybičky vyskytují…

strevleByly doby, kdy v našich potocích žila „mračna“ střevlí. Jenže tomu je už dávno. Střevle potoční miluje chladnou a čistou vodu, která protéká potoky a potůčky. Bohužel, zhoršení kvality vody a devastující regulace toků v minulém století stály za tím, že střevle potoční z našich toků málem vymizely. A ani v současnosti není situace okolo těchto rybek nijak zásadně radostná. Těch míst, kde se střevle potoční vyskytují, není zase až tolik.

Přesto existují lokality, kde střevle potoční stále vesele pobývají. Jde především o nádherné, zapomenuté potoky, ve kterých se v minulosti chovali pstruzi potoční. Teď, když v takovýchto potocích střevle nemají přirozeného nepřítele, daří se jim docela dobře. My naštěstí jedno takové místo známe, takže vám můžeme „dovádění“ těchto „sladkovodních klaunů“ ukázat. Příjemnou podívanou…

 

Střevle potoční: Nejkrásnější ryba našich vod

strevleStřevle potoční se může právem utkat o titul nejkrásnější ryby v našich vodách. Tento rybí druh je skutečně nádherný. A hlavně samečci v době tření. Na jaře se samečci střevlí potočních zbarvují do neuvěřitelně překrásných odstínů, které musí lahodit každému oku. Samotný rozmnožovací akt střevlí potočních je též zajímavý. Tyto rybičky těsně před třením migrují po proudu, a následně na kamenitém dně dojde k vytření. Samička střevle potoční na dno klade až 3000 jiker.

strevleJak je dobře známo, tak vody našich potoků nejsou zrovna vždy bohaté na potravu. Takže střevle se živí prakticky vším, co jim proud přinese. Nejčastěji střevle potoční požírají vodní hmyz, anebo hmyz, který spadne do vody. Tyto rybičky ale nepohrnou ani řasami, anebo semínky, které vítr shodí do vody.

Asi každý rybář střevle potoční miluje. Jedná se totiž o poklad našich tekoucích vod, který nejde s jinou rybou zaměnit. Bylo by fajn, kdyby se střevlím v našich potocích o trochu více dařilo. Tyto rybičky by si totiž širší zastoupení v našem životním prostředí určitě zasloužily. Uvidíme, co přinese čas…

Redakce InRybar.cz

Rubrika: Rybářská věda
Štítky:

Nové články v rubrice

REPORTÁŽ: Z rybích hovínek pěstují šťavnatá rajčata a papriky! Návštěva supermoderní farmy

admin | přečteno: 2503x | 7.05.2020 | Žádné komentáře

Velmi poutavé video vydali studenti z Fakulty rybářství a ochrany vod …

Nudné rybí maso? Ani náhodou! V Českých Budějovicích vyrábí kapří karbenátky, paštiku nebo segedínský guláš z ryb!

admin | přečteno: 5743x | 9.05.2019 | Žádné komentáře

Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity patří k nejšpičkovějším pracovištím, …

VIDEO: Kráska z lesní tůně

admin | přečteno: 10512x | 1.06.2017 | Žádné komentáře

Naši zemi protkává důmyslná síť tisíců potůčku, které jako žíly …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.