DomůRybářské radyRybářské tipy a trikyLov kaprů: Jednoduchá a rychlá domácí výroba nástrahy z chleba

Lov kaprů: Jednoduchá a rychlá domácí výroba nástrahy z chleba

- Reklama -

Chleba je i v dnešní době velmi dobrou nástrahou pro lov kaprů. Proto právě tuto nástrahu s velkou oblibou používá celá řada rybářů. Na chlebu je výborné to, že jde „dále opracovávat“, takže z něj můžeme dělat další zajímavé a účinné nástrahy. A jednu takovou nástrahu z chleba si můžeme vyrobit i my doma. Je to velmi rychlé, přitom výsledná nástraha funguje při lovu kaprů opravdu skvěle. Pojďme se na onu výrobu podívat podrobněji.

Proč pečivo při lovu kaprů vlastně tak dobře funguje? Pečivo má velmi dobré složení. Když chleba hodíte do vody, tak nabude na objemu. Tudíž, i když vyrobíte malou kuličku, tak ta se po vhození do vody výrazně zvětší, což láká kapry k záběru. Chleba kaprům prostě chutná, to věděli už naši pradědové. A právě na této zkušenosti bychom měli stavět…

kapr-detail

 

Krok za krokem: Domácí výroba chlebových kuliček na kapry

Tahle nástraha je fakt strašně jednoduchá. Co se týče její výroby, tak tohle zabere sotva pár minut. Přitom je až neuvěřitelné, jak tyto chlebové kuličky, které obalujeme v paprice, při lovu kaprů fungují. Ano, pokud si je vezmete s sebou na chytání s feederem nebo na položenou, pak neprohloupíte. Tohle kaprům prostě chutná!

Potřebné pomůcky: Misky, utěrka

Potřebné suroviny: Chleba, mletá paprika a voda

Krok 1: Z krajíce chleba nejprve vybereme střídku. Je dobré používat trochu čerstvější chleba, který má „vlhčí“ střídku, ze které jdou mnohem snadněji vyrábět kuličky. Ze suchého chleba to prostě moc nejde. Při výrobě kuliček nepodceňujeme jejich „utlačení“. Pokud kuličky nebudou pořádně „utlačené“, budou se rozpadat. A to přece nechceme!

Krok 2: Vyrobené kuličky si odkládáme do misky. Až máme pečlivě vybranou veškerou střídku z krajíců a máme z ní vyrobené kuličky, tak právě ty pak zalijeme v misce vodou. Proč? Voda výrazně přispěje k tomu, že kuličky se do sebe jakoby „zatáhnou“, díky čemuž jsou mnohem tvrdší, takže ve vodě vydrží delší dobu.   

Krok 3: Kuličky nenecháváme ve vodě příliš dlouho. Ne. Po chviličce je prostě vytáhneme z vody a rozložíme je po připravené utěrce. Díky tomu z povrchu kuliček zmizí přebytečná voda. Ale! Kuličky nenecháváme oschnout na utěrce úplně. Na to pozor!

Krok 4: Do druhé misky si vysypeme mletou papriku. Ta bude sloužit jako „obalovačka“. Ještě vlhké chlebové kuličky naházíme do misky s paprikou. A pořádně je v ní vyválíme. Pěkně pečlivě zkontrolujeme, zdali jsou všechny kuličky krásně obalené. Výsledek pak stojí za to! Chlebové kuličky jsou krásně červené a připomínají nějaké ovoce. Super nástraha!

 

Použití: Výborné při chytání na feeder nebo položenou

Tato chlebová nástraha je prostě skvělá pro takzvané rychlé chytání. Pokud narazíte na situaci, kdy ryby skáčou“ po všem, co spadne do vody, pak právě tato nástraha je tou nejlepší. Po vhození do vody začne chlebová kulička nabírat na objemu a začne se pozvolna zvětšovat. Za chvíli tak na dně bude ležet lákavě červená kulička. Tomuhle žádný kapr neodolá!

kapr

Hodně rybářů se mě ptá, jak dlouho tato kulička vydrží ve vodě. Ze zkušenosti vím, že kulička ve vodě vydrží tak 30 až 60 minut (záleží na typu vody). Pokud dostanu silnější záběr, pak nástrahu kontroluji, popřípadě ji vyměním. Ale jak jsem napsal již v postupu výroby – pokud kuličky na chviličku namočíte ve vodě, pak se „zatáhnou“ a výrazně ztvrdnou. Ve vodě tak skutečně vydrží docela dlouho.

Tyto chlebové kuličky jsou velmi vhodné při chytání na položenou s krmítkem nebo na feeder. Na malý háček (nebo klidně i pod něj) napíchnu jednu nebo dvě kuličky. A do krmítka povětšinou dávám sypkou směs s kousky pečiva. To funguje skvěle. Tuto nástrahu mají rádi jak kapři, tak například i velcí cejni nebo líni.

Autor: Viktor Krus

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -