Lov na červy a žížaly nabízí široké spektrum úlovků. Můžete na ně ulovit spoustu nedravých, ale i dravých ryb pomocí různých rybolovných technik. Úspěšnost těchto nástrah je mezi rybáři dobře známá, ale víte jak se o ně starat, aby zůstaly co nejdéle kvalitní?
Velkým problémem u těchto nástrah je jejich skladování. To musí splňovat určité podmínky, aby červi a žížaly zůstali živí. To je samozřejmě žádoucí, ne jen z toho důvodu, že živá nástraha je na háčku více atraktivní, ale i proto, že uhynulé kusy mohou způsobit při skladování nemalé potíže. Takže pokud nebudeme dodržovat určitá pravidla, tak naši živou nástrahu zcela znehodnotíme.
Pozor na vodu
Docela často se můžete potýkat s problémem, kdy se do nádob s žížalami dostane větší množství vody, než by bylo záhodno. Nemyslím tím přímo, že by dovnitř nádobky natekla voda, ale například žížaly vyprodukují velké množství slizu. Přehršel tekutiny následně může způsobit úhyn některých žížal, které se dále rozkládají bleskovou rychlostí, a znehodnotí tak i ostatní obyvatelky v nádobě, které po čase hynou též. Následně tak naleznete v krabičce odporně slizkou hmotu, která zapáchá mrtvolným puchem. Jak tomu předejít?
Tato nepříjemnost se vám může přihodit povětšinou v případech, kdy čerstvě nasbírané rousnice uchováváte v přeplněných krabičkách. Žížaly produkují velké množství slizu a odumřelé kusy se začínají rychle rozkládat. Poté začnou umírat další a další žížaly.
Proto při uchovávání žížal přidávejte do krabičky trochu sušší hlíny. Nádobu neplňte žížalami do plna, ale pouze tak do tří čtvrtin. Ale ani v tuto chvíli nenechávejte nástrahu bez kontroly. Je dobré krabičku každý den zkontrolovat a vybrat uhynulé jedince, abyste neznehodnotili ostatní. Krabičku uchovávejte na suchém a chladném místě, kde nepraží sluneční paprsky.
Sluneční paprsky
Ostré sluneční paprsky jsou velkým nepřítelem především při skladování masných červů. Ti se totiž při intenzivním slunečním záření rychleji zakuklují. Následně se vám může přihodit to, že máte plné krabičky tvrdých kukel, které sice můžete použít k vnadění či samotnému lovu, ale jako nástraha je atraktivnější živý červ, který se svůdně kroutí.
Proto masné červy skladujte na temných místech s nižší teplotou. Nejlepší je krabičku s červy uložit v lednici, což mnohdy může rozvrátit rodinnou pohodu. Pokud tento nápad v rodinných kruzích neprojde, zkuste najít temné a chladné místo jinde, třeba ve sklepě.
Samozřejmě sluneční paprsky nejsou vítány ani při skladování žížal. Ty se mohou při vystavení na slunci doslova roztéct. V nádobě vám tak zbude jen odporně zapáchající hmota, která je nepoužitelná k lovu.
Osobně červy a žížaly skladuji na chladném a suchém místě, kde nepronikají sluneční paprsky. Povětšinou je tedy ukládám v nádobách do sklepa, anebo například i do garáže.
Shrnutí na konec
Žížaly tedy skladujte v prostornějších nádobách s hlínou na suchém a chladném místě. Při sběru rovnou vyhazujte jedince, které jste poškodili (přetrhnuté). Žížaly často kontrolujte a ty uhynulé vyhazujte. Červy je nejlépe skladovat na chladném a temném místě. Díky tomu zpomalíte jejich zakuklení.
Autor: Viktor Krus
Tak k rousnicím bych rád doplnil,že s vodou není zas tak veliký problém….nesmí jí být moc…to je jasné..dále… dám vám tip na to,aby vám rousnice vydrželi co nejdéle..rousnice,bez potravy vám vydržá zhruba týden pak ochabnou a zahynou…Tip : Velká prostorná nádoba….ve spod rousnice…nahoře Jeden či Dva Kusy mechu…zavlhlé,aby dávali dostatečnou teplotu pro život….Odkryjeme Mech a nasypeme tam tak 10-15g Kafe…Normálně rozemletá zrníčka kafe….během 2 dní kafe není…a rousnice jsou silnější a mají lepší pohyb na háčku či v prostředí kyblíku ;).