Každá zájmová skupina má svůj styl vyjadřování, rybáři nevyjímaje. Rybářský slovník je plný mnohdy vtipných výrazů, s kterými se jinde nesetkáte. Znáte je?
Zprvu, než se budeme zabývat spíše hovorovými výrazy, které rybáři užívají, rád bych se zaměřil i na dva pojmy, které se rybářským začátečníkům velice často pletou. Jde o nástrahu a návnadu. Jaký je mezi nimi rozdíl? Obrovský!
Nástraha: To, co je na háčku
Jako nástrahu označujeme jakoukoliv surovinu připomínající přirozenou potravu ryb, kterou rybáři nastražují na háček, anebo v některých případech mimo háček. Důležité je, že díky nástraze rybář přiměje rybu k záběru. Ta nasaje nástrahu do tlamy a „způsobí“ tak záběr, po kterém rybář rybu zasekne, a následně ji zdolá.
Nástrahy mohou být různého složení. Nejčastěji je rozdělujeme na rostlinné (například pečivo), živočišné (např. žížala, rybička) a umělé (nástrahy vyrobené z umělé hmoty).
Návnada: Lákadlo pro ryby
Návnada se oproti nástraze nenastražuje na háček, takže neslouží k přímému ulovení ryby. Návnadu rybáři používají k přilákání ryb na místo, na kterém loví. Ta totiž zatraktivní dané místo a dokonce může ryby rozdráždit k vyšší žravosti. Povětšinou ji na dno revíru sypou přímo z lodičky, anebo ji dopravují ze břehu díky různým krmným pomůckám (prak, naběračka).
K vnadění ryb povětšinou používáme různá semena rostlin – kukuřici, hrách, pšenici, řepku atd. Tato semena je velice důležité před použitím k vnadění řádně upravit (namáčením, vařením). Tím předejdeme poškození trávicího traktu ryb. Do vody ale mohou rybáři házet i boilies (uvařená kulička těsta) či pelety (slisované valečky z mouček). Velice častou návnadou je i šrot.
Rybářská hantýrka
Teď si představíme pár výrazů, které jsou méně obvyklé a používají se jen v některých tuzemských rybářských oblastech. Víte, co znamenají?
Policajt
Takto označují někteří rybáři signalizátor záběru, který se upevňuje před špičku prutu. Povětšinou jde o kolečko z gumy, které je v jedné části naříznuté. Díky této štěrbině lze policajta připevnit na navazovací materiál. Můžeme tak ale i označit číhátko, které rybář připíná pod udici. Policajt při záběru buďto stoupá vzhůru, anebo klesá dolů.
Peň
Je podvodní překážka. Nejčastěji se jedná o potopené pařezy či padlé stromy. Peň je skutečně lidové označení, valná většina rybářů jej bude znát spíše pod označením vázka.
Lov na místech s výskytem těchto vázek je povětšinou velkým riskem. Může se totiž stát, že zaseknutá ryba za tuto překážku zajede, a následně ji můžeme utrhnout, čímž riskujeme její život. Proto při lovu v blízkosti těchto překážek volíme silnější průměry navazovacích materiálů. Je také rozumné lovit trochu dále od těchto podvodních hrozeb. Lovte rozumně!
Špona
Rybářské označení pro razantní záběr ryby. Ryba povětšinou přitáhne číhatko až k prutu (vyšponuje prověšený vlasec). Mnohdy jde také o pojmenování razantních záběrů, kdy ryba může protočit i brzdu navijáku.
Proto je vhodné mít číhátko dostatečně svěšené na vlasci, aby byl záběr dobře viditelný. Pokud byste měli číhátko připevněné přímo pod udicí, záběry by se vám hůře rozpoznávaly.
Paruka
Rybáři mnohdy u vody zažívají nepříjemné chvíle. Skutečnou zkouškou jejich nervů je rozplétání zamotaných vlasců. A co teprve rozmotávání takové paruky! Parukou označujeme velice složitý uzel. Ten se nejčastěji tvoří na navazovacím materiálu, kvůli jeho špatnému namotání na cívku navijáku. Volný vlasec se pak následně složitě zamotá zejména při nahazování.
Znáte i jiná rybářská slůvka? Podělte se s námi o ně v diskuzi!
Autor: Viktor Krus