Domů Rybolovné techniky Kaprařina Nadlehčené nástrahy na kapry: Geniální fígl na zkušené ryby! Kde všude na...

Nadlehčené nástrahy na kapry: Geniální fígl na zkušené ryby! Kde všude na ně chytat?

- Reklama -

Připravili jsme si pro vás rubriku z nejčastějších otázek rybářů a rybářek v oblasti kaprařiny, které bude pro magazín InRybar.cz zpracovávat absolvent rybářské školy, rybářský hospodář, uznávaný rybář a majitel rybářství Sahara a LK Baits – Lukáš Krása. Lukáš procestoval velký kus světa za rybami, detailně se zabýval studiím ve vztahu sportovního rybáře – kapra, a také řadu let vyvíjí nástrahy a návnady pro sportovní rybolov. Proto věříme, že žádné otázky nezůstanou bez odpovědi. Vítáme vás u prvního dílu seriálu CARP TALK s Lukášem Krásou…  

Dotaz na Lukáše Krásu (zaslal Pavel Hořejší): Nadlehčujete své nástrahy? Pokud ano, prosím o odpověď v jakých případech, kdy a jakým způsobem nadlehčujete nástrahy?

Pavle, nadlehčené nástrahy fungují už řadu let. Pamatuji si to už od dob našich dědů, kdy chytali pouze na polystyrenové kuličky, foukané pšenice a jiné nadlehčené nebo úplně plovoucí nástrahy.

Nadlehčené kukuřičné sousto vytvořené přidáním umělých kukuřičných plovoucích zrn

Na bahnitých a zarostlých vodách: Co se týká samotné kaprařiny, za sebe mohu říci, že velmi rád používám nadlehčené nástrahy všude tam, kde je bahnité nebo porostlé dno. Mám tak větší jistotu, že nástraha lehce dosedla na dno.

Tak plav, kamaráde!

Za nízkých teplot: Nadlehčené nástrahy mají své uplatnění především ve studené vodě, kdy jsou ryby ještě apatické a ne příliš energické. Nasávají potravu velmi opatrně a nadlehčená nástraha dopomáhá k lepšímu nasátí sousta do kapří tlamky.

Kapr, který se nechal obelstít hotovou nadlehčenou nástrahou boilies v příchuti Nutric Acid/Pineapple

Na prochytávaných revírech: Na některých silně navštěvovaných lokalitách se bez nadlehčených nástrah neobejdete ani v sezóně. Musíme si uvědomit, že kapři se velmi rychle učí a pokud mají čas prozkoumávat okolí (nejsou pod konkurenčním tlakem o potravu) je velmi obtížné je obelstít. Kolikrát jsem pozoroval nejen kapry, ale i líny a cejny, kteří umí vyseparovat bezpečné návnady od těch, co jsou na návazci.

Hotové nadlehčené Balanc Boilies, které je už připravené k okamžitému použití

Jednoduše pohybem svých ploutví a foukáním si rozdělí návnady i o několik metrů dále, kde je bezpečně přijmou. To je důvodem, proč zůstávají naše nástrahy na dně a všechno okolo je vyžrané.  V těchto chvílích je presentace nadlehčené nástrahy na místě.

 

Jak účinně nadlehčit nástrahu?

Sousto je možné nadlehčit tak, že Vám háček leží na dně. Nejraději nadlehčuji nástrahu tak, aby například kulička boilies ležela na dně, stejně jako ostatní nástrahy, ale přitom byla lehčí. Jednoduše si funkčnost nástrahy vyzkoušejte u břehu v mělké vodě a pohybem ruky nad ní zjistíte jak moc je nadlehčená. Měla by se chovat přirozeně.

S tím samozřejmě souvisí i použití odpovídajícího návazce. Velmi se mi osvědčila měkká a lehká šňůrka Q-SILK a dlouhý návazec klidně až 80 cm, aby nástraze koncová montáž dala volný pohyb.

Speciální vrtáček, kterým vytvoříte v boilies otvor pro korkovou tyčinku, kterou zasunete do boilies. Délka a průměr použité tyčinky určuje nadlehčení nástrahy

Správné navléknutí nástrahy na vlas pomocí tenké boilies jehly

Nadlehčené sousto se ve vodě chová podobně jako okolní návnady a nevzbuzuje tak u kaprů pozornost

Nadipovaná nadlehčená nástraha na měkké šňůrce Q-SILK a malém háčku Super Kurv

Věřím, že nadlehčené nástrahy jsou mnohem úspěšnější na bahnitých a zarostlých revírech, ale také na čistých lokalitách, anebo tam, kde jsou kapři pod vysokým rybářským tlakem. Samozřejmě ne vždy je nutné nástrahy nadlehčovat. To například platí pro situace vysoké zarybněnosti (ryba nemá čas zkoumat bezpečnou návnadu) a především pro lokality s nedostatkem přirozené potravy.

O autorovi: Absolvent rybářské školy, rybářský hospodář, uznávaný rybář a majitel rybářství Sahara a LK Baits. Lukáš má i nádherné osobní stránky, na kterých naleznete celou řadu špičkových článků a videí: krasalukas.cz

Vaše dotazy zasílejte na email: krasa.l@seznam.cz

Autor: Lukáš Krása

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -