DomůRybolovné technikyKaprařinaTrumf zkušených kaprařů: „Neviditelné“ návazce na kapry! Z jakého materiálu je vázat?

Trumf zkušených kaprařů: „Neviditelné“ návazce na kapry! Z jakého materiálu je vázat?

- Reklama -

Návazec na kapry je klíčovou součástí udice. Je to pochopitelné! Pokud rybář zvolí špatný návazec na kapry, pak to může znamenat „komplikace“ při chytání kaprů. Těch vlastností, které by návazce na kapry měly splňovat, je více. Návazcových materiálů je na rybářském trhu nepřeberné množství. Rybáři si mohou vybírat z nejrůznějších typů šňůrek, které mají nejrůznější vlastnosti. Hodně milovníků kaprařiny používá i fluorocarbon na kapry. Co to je za materiál? A jaké jsou jeho výhody?

Co je to vlastně fluorocarbon na kapry? Laicky řečeno: Jedná se o tuhý „vlasec“, který má čiré zbarvení a obrovskou odolnost. I proto tento materiál kapraři tak rádi používají, protože fluorocarbon na kapry kombinuje zajímavé přednosti, které každý ocení i na těch nejtěžších vodách. Někteří milovníci kaprů nedají na fluorocarbon dopustit a tento materiál tak „dominuje“ jejich krabičkám a boxům s bižuterií. A víte co? Nedivíme se jim!

VIDEO: Fluorocarbon na kapry? Používat ho, anebo ne? 

 

Proč fluorocarbon na kapry používat?

Těch vlastností, které fluorocarbon nabízí, je více. Mezi jednu z největších předností tohoto materiálů jednoznačně patří jeho tuhost. V čem je tahle vlastnost tak zajímavá? Tuhost fluorocarbonu ocení především ti kapraři, kteří nahazují do velkých vzdáleností. Pokud nahazujeme přes 100 metrů daleko, tak se nám už určitě přihodila ta nepříjemnost, že se šňůrka nebo vlasec zamotaly. A to nikdo nechce!

Tento nešvar u návazců z fluorocarbonu nehrozí. Ano, může se nějakým nedopatřením zamotat, ale ta šance je fakt minimální. To je dáno především onou tuhostí, která zabraňuje tomu, aby se návazec při letu nějak „krčil“. Ne! Tuhý fluorocarbon zůstane dokonalé „rovný“, takže se nemá jak zachytit za letící zátěž. Tohle je fakt super vlastnost! Pokud tedy házíme do větších vzdáleností, pak se fluorocarbon fakt vyplatí.

Fluorocarbon se dodává v celé řadě průměrů, délek a tuhostí…

Ještě k té tuhosti: Kromě velké výhody ohledně nemotání při nahazování, má zmíněná tuhost ještě jednu „funkci“. O co jde? Tuhost fluorocaronu oceníme na návazcích i proto, že při nasátí nástrahy kaprem se takové rybě mnohem hůře vyplivuje háček. To je dáno právě onou tuhostí fluorocarbonu, která vyplivnutí montáže brání.

Další předností je potom ona čirost. Ta je dána použitými materiály a výrobním postupem. Díky tomuto spojení fluorocarbon na kapry nejde ve vodě skoro vůbec vidět, a i v křišťálově čisté vodě je prakticky „neviditelný“. Tato vlastnost je dokonalá pro chytání kaprů v čistých vodách, anebo na lokalitách, kde je velký rybářský tlak. Protože ani zkušený a hodně opatrný kapr nerozpozná zradu. Tohle je fakt luxusní věc!

Fluorocarbon díky své tuhosti připomíná strunu. To chceme!

Fluorocarbon na kapry je pak geniálním návazcovým vláknem i proto, že je extrémně odolný. Fakt! Hrubé fluorocarbony jsou geniální pro chytání na „mušličkových polích“, na kamenitém dně, anebo na štěrkových lavicích. Tady všude, kde jemnější šňůrky nebo vlasce dost trpí, tak fluorocarbon na kapry úplně jednoznačně vítězí! Kromě oděruvzdornosti pak fluorocarbon nabízí i velkou pevnost „v tahu“, takže je prakticky vyloučené, aby kapr při zdolávání fluorocarbon přetrhl. Tahle možnost skoro neexistuje!

Zajímavou vlastností fluorocarbonu na kapry je i jeho rychlejší potápivost, díky které rychle klesá vodou a nechybně leží na dně. Tato vlastnost nám zaručuje, že naše montáž, návazec, ale i kmenový navazovací materiál (v případě použití celého návinu z fluorocarbonu) nebude „otravně“ vlát v proudící vodě. A teď nemyslíme jen na řekách, ale i na stojácích na lovných místech, kdy kapři svými pohyby vytváří proudy. Tahle vlastnost, která přispívá k celkové nenápadnosti, působí jako detail, ale při lovu největších kaprů právě tyto detaily rozhodují.

 

Jak fluorocarbon používat?

Tento návazcový materiál můžeme použít hned několika způsoby. Ano! A každý zmíněný způsob má v určitých podmínkách své výhody. Tak jak fluorocarbon na kapry používat? Prvním způsobem je tento materiál použít jako celý návin. K čemu je to dobré? Toto použití je vhodné na vodách s velmi čistou vodou, kdy chytáme blíže u břehu. Díky tomu totiž těžký fluorocarbon krásně celý „lehne“ na dno, a pro kapry se stává téměř neviditelný. Znova: Tato metoda se používá na silně prochytávaných vodách s křišťálově čistou vodou, ve kterých plavou velmi opatrné ryby. Problémem je, že fluorocarobn na kapry není nejlevnější a celý návin je „cítit“ v peněžence.

Pokud jezdíte na prochytávané revíry s opatrnými rybami, fluorocarbon na kapry může pomoci k záběrům

Druhou možností je používat fluorocarbon „metr na zátěží“. Co to znamená? Jde o to, že metr nad zátěží dáme fluorocarbon, pod který ještě navážeme koncový návazec. K čemu je tohle dobré? Zase: Tato metoda je dobrá na revírech s velmi čistou vodou a opatrnými rybami, kdy koncová část udice nejde prakticky vidět. Ryba prostě uvidí jen zátěž, háček s nástrahou, a kolem nepůjde vidět nic, žádné vlající vlákno. Tato taktika je mnohem „šetrnější“ k peněžence, přitom ale nabízí fakt zajímavé vlastnosti na těžkých lokalitách. Super!

Poslední možností je potom fluorocarbon používat „jen“ jako koncový návazec na kapry. Tuhle možnost používáme zejména na rozlehlých vodách, na kterých nahazujeme přes 100 metrů daleko, a kdy chceme mít jistotu, že návazec nebude zamotaný. Není totiž nic horšího, než když vytáhneme zamotaný návazec na kapry, a vlastně zjistíme, že jsme vše dělali zbytečně. Návazce z fluorocarobnu používáme i tam, kde ryby berou opatrně, protože díky tuhosti tohoto materiálu jsme schopni chytit i ryby, které sbírají potravu opatrněji.

 

Kdy a kde používat fluorocarbon?

Tímto textem nechceme říct, že máte hned utíkat do rybářských potřeb a vykoupit tam zásoby fluorocarbonu. To fakt rozhodně ne! Ale je dobré fluorocarbon na kapry používat prostě tam, kde to má smysl. To znamená: Rozhodně ho doporučujeme na lokality s velmi čistou vodou. Pokud jezdíte na nějaké pískovny nebo štěrkovny, pak fluorocarbon by měl mít místo ve vašem penálu s návazci na kapry.

Návazce na kapry, které nejdou vidět, bývají velmi úspěšné…

Pak rozhodně doporučujeme fluorocarbon používat tam, kde je velký rybářský tlak, kvůli kterému jsou kapři opatrní. Ano! Na těchto vodách se fluorocarbon fakt vyplatí, protože ve vodě je skoro „neviditelný“ Dále nenápadně leží na dně, takže při pohybu ryb na lovném místě „nevlaje“ ve vzniklých proudech, takže nebudí pozornost. A s fluorocarbonem máte vyšší šanci na zásek ryby, protože díky tuhosti jej nevyplivne ani kapr, který sbírá potravu (a nástrahy) opatrně.

Tam, kde nahazujeme daleko, se nám fluorocarbon určitě hodí

A rozhodně fluorocarbon na kapry používejte tam, kde nahazujete daleko. Pokud prostě chodíte na rozlehlé vody, na kterých házíte 100 metrů a dále, pak tohle vlákno fakt oceníte. Nemotá se, takže rybář má jistotu, že na dně vše prezentujeme tak, jak chceme.

Fluorocarbon na kapry budil, budí a pořád bude budit emoce. Někteří rybáři toto vlákno označují za zbytečné, ovšem pokud chytáte na těch lokalitách, které jsme si teď řekli, pak tohle tuhé, čiré a pevné vlákno fakt oceníte. My fluorocarbon milujeme!

Redakce InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. Proč teda někteří potápěči tvrdí že fluorocarbon je pod vodou vidět asi nejvíce ze všech materiálů? Nedávno to říkal v nějakém videu Vágner. A nejlepší je stejně když někdo naváže na ,, neviditelný “ fluocarbon Ronnie rig,kde je snad vše co se dá navázat. Sice nikdo nevíme jak kapr vidí. Ale dle zdravého rozumu je rybě jedno na čem je to navázané. Opět se jedná jen o reklamní příspěvek,nic vic

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -