DomůRybolovné technikyPlavanáLov ryb na brčko: Nejkrásnější rybařina

Lov ryb na brčko: Nejkrásnější rybařina

- Reklama -

Na rybařině je krásné, že si každý na ní najde to své. Jeden má rád zvuk kvílících hlásičů, když mu zabere divoký kapr. Druhý zase nedá dopustit na ten pocit, když umělou nástrahu atakuje krvelačný dravec. No, a jiný zase nepotřebuje velké ryby, bohatě mu stačí drobné rybičky, které ale hrají všemi barvami. A do této sorty rybářů patřím i já. Pokusím se vám tuto rybařinu představit, a třeba někoho k ní i nalákat…

Miluji barevné perlíny, pruhované okouny nebo nevyzpytatelné tlouště. Jsou to nádherné rybí druhy, které mi vždycky udělají u vody tu největší radost. Tyto rybí druhy chytám rád i proto, že s nimi mám spojenou jednu fantastickou rybolovnou metodu – chytání na brčko. Jedná se o jemné chytání, kdy nepoužíváme klasický splávek, ale splávek ve tvaru dikobrazího ostnu. S pomocí brčka můžeme chytat na odhozový prut, ale například i na bič. Jedná se skutečně o velmi jemné chytání, které je protkané spoustou vzrušení a adrenalinu!

 

Proč chytat na brčko?

Spojením jemnosti, častých záběrů a spousty ulovených ryb dostanete tu nejkrásnější rybařinu. Pokud nepodceníte situaci, a použijete skutečně jemné vybavení, kvalitní návnadu a atraktivní nástrahu, pak jste jen kousíček od úspěchu. Ryby kolikrát berou tak intenzivně, že vás jejich chytání přestane bavit. Lov ryb na brčko je tou nejlepší volbou, když nemáte moc času, a chcete se u vody pořádně vydovádět. Stačí vám skutečně dvě hodinky, a této rybařiny si užijete do sytosti.

plotice

 

Jak navázat brčko?

AKCE: Prvotřídní suroviny na výrobu nadupané krmné směsi za super ceny!

Navázat brčko není žádná věda! Na kmenový vlasec připevníme brčko s pomocí bužírky. Následně pod brčko přicvakneme na vlasec požadovanou gramáž broků. Pod broky poté uděláme smyčku, za kterou se připevňuje návazec s háčkem. Pro připevnění návazců totiž nepoužíváme karabinku s obratlíkem, ale vlasce spojíme s pomocí dvou smyček. Stačí jenom, když smyčkou na kmenovém vlasci protáhneme háček. A ten ještě následně protáhneme volnou smyčkou na konci návazce, a utáhneme. A hle, návazec je navázaný.

montaz_brcko

pripevneni_brcko

hacek

 

Jak chytat s brčkem?

Výhodou u brčka je, že jej můžeme použít téměř „kdykoliv a kdekoliv“. Na brčko můžeme chytat s bičem, s teleskopickým plavačkovým prutem, i s děleným plavačkovým prutem. Pokud použijeme tužší udice, poté můžeme použít i brčka s vyšší gramáží, a ne pouze ty určené k lovu menších ryb. Navíc, brčka se vyrábějí jak v „pevném“ (připevnění s pomocí bužírky), tak i v průběžném provedení. Při lovu s kratšími udicemi, anebo s bičem, a v menších hloubkách, používáme brčka „pevná“. Při chytání ryb s delšími udicemi, kdy potřebujeme dostat montáž dále od břehu a větší hloubky, používáme průběžná brčka. Je to tím, že se s nimi mnohem lépe nahazuje, a také mnohem snadněji s nimi dostaneme nástrahu i do velké hloubky.

krmeni

krmeni_cervi

 

Kde chytat s brčkem?

Brčko je naprosto kouzelné v tom, že s ním můžeme chytat kdekoliv a kdykoliv. S brčkem lze prochytávat velice mělké partie u břehu, ale i hluboké tůně. Lze s ním vyrazit na řeku, ale i stojatou vodu. Jen připomínám, podle místa lovu (mělčina, hloubka, lov blízko u břehu, lov daleko u břehu) volíme typ brčka. Pokud bude naše volba správná, pak si skvěle zachytáme. S brčkem můžeme například lovit dokonce i na dírkách. Všestrannost této rybolovné metody je jeden z faktorů, proč se do tohoto stylu rybolovu tolik zamilujete.

krajina

 

Kdy chytat s brčkem?

AKCE: Prvotřídní suroviny na výrobu nadupané krmné směsi za super ceny!

Na rybaření s brčkem je nádherné to, že s ním můžeme lovit po celou sezónu. Na jaře používáme menší brčka, a vlastně celkově jemnější montáže. Zjemnění celé soustavy je totiž tou nejlepší zbraní na probouzející se ryby na jaře. S postupem času, tedy v létě a na podzim, můžeme naši montáž „zrobustnit“, a na brčko lze chytit i větší kaprovité ryby. S ubývajícími slunečními paprsky pak zase naši montáž zjemňujeme. A pokud se stane, že hladiny vod zamrznou, pak není třeba věšet hlavu. S průběžným brčkem můžeme chytat i na dírkách!

cervi

 

Co můžu na brčko chytit?

Téměř všechno! Lov na brčko otevírá šanci ulovit celou škálu ryb. Na jemnější vybavení můžeme chytat menší kaprovité ryby – plotice, perlíny, oukleje, karasy nebo tlouště. Pokud máme spadeno na kapry, cejny nebo líny, pak volíme větší brčka s vyšší gramáží, která nám dovolují nastražit i robustnější nástrahu. Jediným mínusem je, že na brčko se nedají chytat dravci s pomocí rybičky. Ale na žížalu můžeme chytit třeba okouna! Ale i přesto, tato metoda rybaření je vhodná spíše pro lov kaprovitých ryb.

perlin

 

Proč se do lovu s brčkem zamilujete?

Jen si to představte. Kdesi mimo civilizaci narazíte na odlehlou vodu, která je zarostlá nejrůznější vodní vegetací. Všude je naprosté ticho a klid. Jen okolní zvuky přírody vás nabíjí pozitivní energií. Voda, kterou jste našli, není nijak veliká. Dalo by se říci, že pro ostatní rybáře je neatraktivní, a proto zde nikdo není. Na klidné hladině, po které se válí spadané listí a chmýří z pampelišek, uvidíte kruhy. Ryby!

plotice

Co tady v této odlehlé „louži“ vlastně žije? Není jednodušší způsob jak to zjistit, než s pomocí krátkého a jemného proutku, pod kterým se houpe montáž s brčkem. Na malý háček stačí napíchnout dva červíky. Švih! Brčko letí k zatopenému rákosí. Rudá špička brčka se postaví u zatopené vegetace. Ťuk! Ťuk! Brčko rázem zmizí pod hladinou.

AKCE: Prvotřídní suroviny na výrobu nadupané krmné směsi za super ceny!

Zásek! V jemném proutku jde cítit škubání drobného protivníka. Po chvíli se u břehu objeví zlatavý perlín, jenž má rudě zbarvené ploutvičky. Tuhle rybu nelze nepustit. Tak plav!

perlin

Za krátkou dobu můžete těchto okamžiků zažít celou řadu. A nejednou vás překvapí i jiný rybí druh o mnohdy větší velikosti. Tohle je na brčku nádherné! Doufám, že rybářů, kteří krásu lovu s brčkem ocení, bude přibývat. Tahle rybařina si to bezesporu zaslouží!

Přeji vám krásné zážitky u vody!

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

 1. zdravím pàny kolegy,
  odkud kupujete brka? rad bycb obnovil krapet vybavení, ale nikde nic nemají ze zlaté klasiky.
  diky a mnoho ulovku

  • Mám štěstí na jeden rybářský krám… 🙂

   Jinak na netu tyhle věci jsem ani nehledal, takže nemůžu doporučit žádný shop… 🙂

   Krus, InRybar.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -