DomůNovinkyŠikana rybářů? Zpochybnili vyšetřování na Bečvě, teď je řeší inspekce

Šikana rybářů? Zpochybnili vyšetřování na Bečvě, teď je řeší inspekce

- Reklama -

Český rozhlas přinesl zprávu o šetření České inspekce životního prostředí, která se zabývá pokusem rybářů a vědců na Bečvě. Ti s pomocí kuchyňské soli zpochybnili oficiální verzi vyšetřování. Jenže! Na rybáře a hydrochemiky, kteří pokus provedli, přišlo oznámení. A tím se nyní zabývají inspektoři. Česká inspekce životního prostředí nemůže zveřejnit, kdo oznámení na pokus rybářů a vědců podal.

Ilustrační foto: Moravskoslezský ÚS

Oficiální verze vyšetřování: Vyšetřovatelé za otravu Bečvy stíhají společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm, která se „stará“ o areál v Rožnově pod Radhoštěm, odkud podle vyšetřovatelů měla toxická látka vytéct do řeky. Jednateli společnosti hrozí pětileté vězení, firme pak zákaz činnosti a peněžitý trest. Policisté se opírají například o posudek znalce Jiřího Klicpery.

Jenže! Skupina rybářů spolu s vědci provedla v srpnu test s pomocí solného roztoku. A právě s pomocí tohoto pokusu zjistili, jak se látka ve vodě chová. „Chtěli jsme si ověřit, jak se bude chlorid sodný čili solanka, což je anorganická záležitost stejně jako kyanid draselný, ve vodě chovat. A potvrdilo se, že se rozptýlil v celé šíři toku, v celém profilu řeky, už po 600 metrech,“ řekl pro Český rozhlas předseda hustopečské organizace Stanislav Pernický.

Tento pokus tak svým způsobem naboural oficiální verzi vyšetřování, protože první ryby začaly hynou až 3 kilometry od vyústění kanálu, který vede z rožnovské Tesly. Ovšem právě kvůli tomuto pokusu si nyní inspektoři „pozvou“ některé osoby k vysvětlení. Inspekce dostala podnět, ovšem podle Českého rozhlasu neví od koho.

Dostali jsme datovku oznámení o zahájení kontroly inspekce. Mám se dostavit 8. září do Brna k podání vysvětlení. Ale nevím, co se mnou chtějí diskutovat,“ řekl Stanislav Pernický, předseda rybářské organice v Hustopečích nad Bečvou.

 

Zásadní text o zmíněném pokusu

Zcela zásadní text sdílel Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko o zmíněném pokusu na Bečvě. Tento text napsal vědec Jakub Hruška. Zveřejňujeme jej v plném znění…

Ryby v Bečvě nemohly otrávit toxiny z rožnovského kanálu. Protože opravdu není možné, aby se jedy více než 3 km „plazily“ při pravém břehu řeky, neotrávily žádnou rybu a teprve po 3 km se rozmíchaly do celé šířky řeky. A to proto, že rozmíchány jsou již po prvním jezu a první peřeji po ca. 600 metrech od ústí rožnovského kanálu. Vyplývá to z experimetu, který jsme tam před 14 dny se Stanislavem Pernickým, a dalšími rybáři udělali, za průtoku téměř shodného jako v době havárie (3,1 m3/s teď a 2,8 m3/s tehdy).

Do ústí rožnovského kanálu jsme nalili roztok chloridu sodného (NaCl), neboli kuchyňské soli. A na ní jsme si pod jezem a peřejí počkali (viz fotka). Stáli jsme s kolegou každý ca. 4 m od každého břehu a měřili vodivost vody (ta odpovídá množství rozpuštěných látek ve vodě), a nabírali vzorky. Vodivost se zdvihla po 1 hodině a 49 minutách od aplikace NaCl do rožnovského kanálu. A to úplně stejně u obou břehů!!!

Nejvyšší vodivost byla zaznamenána okolo 11:42, opět u obou břehů současně. Poté vodivost začala postupně klesat, ale ještě ve 12:30 byla zvýšená oproti hodnotám na počátku měření. I poslední měření ve 14:00 hodin stále vykazovalo mírně zvýšené hodnoty. A to samé platí i pro přímé stanovení chloridů (Cl) ve vodě. Koncentrace se zvýšily u obou břehů stejně (obrázek chloridy). Ještě ve 12:30, tedy zhruba hodinu po identifikaci nárůstu, byla koncentrace podobná jako na jeho počátku. Na obou stranách řeky byl průběh zvýšení prakticky identický. Chloridy přidané do rožnovského kanálu byly tedy jednoznačně identifikovány v celém příčném profilu řeky Bečvy.

Nelze než konstatovat, že rozpuštěné látky přitékající z rožnovského kanálu jsou již pod prvním jezem a následující peřejí promíchány do celého příčného profilu řeky Bečvy. Nepohybují se tedy pouze u pravého břehu (rožnovský kanál je pravostranným přítokem). Vzhledem k charakteru rozpuštěných iontových sloučenin (jako je například kyanid CN-) tak není možné, aby se takové sloučeniny z profilu řeky „vrátily“ k jednomu břehu či jakkoliv jinak se z celého objemu řeky separovaly.

I na relativně krátkém úseku řeky se aplikovaná dávka NaCl rozprostřela v toku nejen příčně, ale i podélně – doba po kterou byl NaCl v profilu spolehlivě detekován byla jedna hodina – od 11:21 do 12:30. A i téměř po třech hodinách (ve 14:00) byly koncentrace chloridů vyšší než před začátkem experimentu.

Je tedy zřejmé, že pokud by jakákoliv toxická látka nebo směs toxických látek vytekla z rožnovského kanálu, musely by se její účinky projevit mnohem dříve, než po více než třech kilometrech toku, nejpozději právě v místě provedených měření pod jezem v Juřince, kde již jsou rozpuštěné látky prokazatelně rozprostřeny po celé šíři řeky.

Řeka byla určitě otrávena z jiného zdroje, a ten byl bezpochyby mnohem blíž k místu úhynu ryb. Nechci vůbec spekulovat, jak to tenkrát bylo, ale tak, jak nám to podává soudní znalec to určitě nebylo! A výsledky už má k dispozici i parlamentní vyšetřovací komise.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

7 KOMENTÁŘE

  1. Už je to jak za komunistů v 50. letech. Demokracie v řiti a bývalí stébáci jsou zas u moci. Cenzura, šikana, lži, vyhrožování, existenční likvidace.

  2. Naprostý souhlas! Ale neodpustím si malou poznámku – kolik je nás rybářů, oprávněných voličů? Už jen za ty zmařené životy rybek bych věděl,koho zásadně nevolit..

  3. Státní šimlové ANO začínají opruzovat 1 rok je pryč a už se to zametalo pod koberec ANO nechce aby se to vyšetřilo proto kope vedle sebe Mafie vládne jak ve státních složkách tak na hradu

  4. Hoši je to tak jak říkáte, je úplně jasné, že pravda nikdy neměla v plout najevo a když konečně je někdo ochotnej a schopnej tu skutečnou pravdu odhalit tak už po něm jsou ale neustupujte v žádném případě. Teď si vezměte co se stane když vyvrati Klicperovu fantasmagorickou teorii, toho člověka by měli zavřít do vězení, raději odsoudí k 5 letům nevinného člověka z energoaqva. Pochopitelně je jasné že teď to budou tutlat a tvrdit jak je tento nový pokus z vlastní iniciativy rybářů a biochemiku nepřípustny. Hele od začátku je úplně jasné kdo je viník a nemusím být vědec. Logické myšlení a okolnosti co te havárii předcházeli jsou úplně jasné a nikdo na světě to nemůže vyvratit ikdyby padali hovna s hakama. Vůbec tomu nerozumím, proč se deza neprizna a zaplatí škodu a zjedna nápravu aby ta jejich nádrž ze které ty jedy do becvi unikli byla vporadku anebo prostě a jednoduše tuhle fabriku postavit úplně mimo provoz, Babiš má nakradeno tak ať to zaplatí, je to jednoduchý a není třeba v tom hledat nic jinyho protože v tom ani nic jinyho není. Takhle jasnou věc řeší rok, to je neskutečný… Bez milosti bych je pozaviral do vězení od klicpery až po toho zloděje ve vládě. A ještě bych je to nechal celé zaplatit a jednou tak vysokou pokutu co byla výše škody jako varování pro všechny co by zas chtěli podobný věci ututlat nebo udělali falešnej posudek jako klicpera. Tohle se nesmí stávat. Boží mlýny melou a doufám že už jednou pro vždy a napořád půjde babisova vláda sedět a bude muset vrátit všechny nelegální dotace.

  5. A proč do toho teď inspekce vůbec kecá, když měli tak nedělali nic anebo naopak dělali všechno aby se pravda neukázala a raději nechají obvinit nevinyho člověka už jen za to že něco takového zkusili by měli jít brucet nebo úplně zbavit funkce a v tomhle oboru by si už nikdy neskrtli, nechal bych je zametat před úřadem, podvodníky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -