DomůNovinkySumcaři zuří: Jakub Vágner tvrdě zkritizoval vědce kvůli zabíjení sumců

Sumcaři zuří: Jakub Vágner tvrdě zkritizoval vědce kvůli zabíjení sumců

- Reklama -

Rybářský veletrh FOR FISHING je v plném proudu. A právě na této rybářské akci probíhá také řada přednášek pro rybáře. Na jedné z nich došlo k tvrdé kritice ze strany slavného rybáře Jakuba Vágnera.

Ilustrační foto: InRybar.cz

Na pražském veletrhu FOR FISHING měl přednášku také vědec z Akademie věd ČR o chystaném projektu regulace sumců ve státech na jihu Evropy. Na této přednášce byl ale přítomný i Jakub Vágner s dalšími sumcaři, kteří přednesli svůj pohled „na věc“. A ten pohled byl tvrdě kritický!

 

Existují opravdu studie o škodlivosti sumce?

Když se mluví o sumcích, pak se často diskutuje o tom, jakou škodu v daných vodách napáchají. Proto se Jakub Vágner přednášejícího vědce zeptal, zdali taková studie, která by „škodlivost sumců“ na jihu Evropy dokazovala, skutečně existuje.

VIDEO: Tvrdá kritika Jakuba Vágnera na přednášce o regulaci sumců

„To je otázka pro portugalské a španělské kolegy, to není otázka na mě,“ odbyl přednášející slavného rybáře. Ten se ale nedal: „Měl byste ale vědět, jestli ta studie existuje,“ pokračoval ve snaze získat informace Jakub Vágner. „Těch studií existuje celá řada, a samozřejmě jsou dostupné na webu Science,“ odpověděl vědec.

 

Mají lidé jíst velké sumce? Rybáři upozorňují na nebezpečné látky

Projekt, který počítá s regulací sumců ve státech na jihu Evropy, počítá s tím, že maso z ulovených sumců bude nabízeno přímo ke konzumaci lidem. Sumcaři ale na zmíněné přednášce na FOR FISHING namítli, že právě ve velkých sumcích jsou nebezpečné látky, které se v nich po dobu jejich dlouhého života kumulují.

Dva sumci leží na podložce a podběráku

„Ryby ty látky v sobě kumulují, tady se bavíme nejenom o olovu, o toxických látkách, ale i o známém teflonu, který se v těch rybách ukládá,“ upozorňoval na možné riziko Jakub Vágner v přiloženém videu.

Vědec pak opáčil, že se nebudou konzumovat velcí sumci, ale pouze menší exempláře. Jakub Vágner se pak zeptal, co se bude s těmi největšími sumci, které při odlovu uloví, dělat. Na to ale od vědce z Akademie věd ČR nedostal ve videu věcnou odpověď.

 

Rybáři tvrdě kritizují lovecké metody vědců

Jednou z metod, kterou odborníci při odlovu sumců na jihu Evropy použijí, budou šňůry s návazci. Při dřívější prezentaci projektu vědci ubezpečovali, že na háčcích skončí opravdu jenom sumci. S tím ovšem rybáři na přednášce na FOR FISHING tvrdě nesouhlasili!

„Doopravdy to myslíte vážně?“ ptal se rozladěně Jakub Vágner. Ten pak pokračoval: „Tak já třeba na těch vašich šňůrách na té Klíčavě jsem vám z nich ty štiky a metrové candáty odháčkoval,“ řekl ve výše přiloženém videu Jakub Vágner. Bližší informace o chystané regulaci sumců najdete v našem článku

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

7 KOMENTÁŘE

 1. To je presne ono kaprarske a sumcarske lobi komercni rybareni prodat co nejvic zbozi a vydelat staci se podivat knam nektere reky male a stredni plne sumcu a kapru a puvodni ryba pred 30 -20 lety hojna lipan pstruh parma lin okoun nejsou ale kazdy jouda chytne velke kapry a sumce jen staci nakoupit a vody zniceny jen kapriny a sumciny

  • Ačkoliv se věnuji primárně lovu sumců, rád si povodím parmu, zachytám lína, tlouště, okouna….. Bohužel u nás na Moravě je vyžrala vydra, stejný stav je na Jesenicku a na Valachách, tam lipana a potočáka taky zlikvidovala. Vydry jsou bezmyšlenkovitě vysazovány do všech řek a potoků a páchají brutální škody a nikdo nenese zodpovědnost. Zarybňuje se z našich peněz, které platíme za povolenky a pitomci vysazují
   takovou škodnou, aniž by byli hnáni k zodpovědnosti.

  • Kdyby tam nebyly sumci a kapři, tak tam není nic. Díky regulaci toků a stavbě příčných překážek dochází k likvidaci jak genetické vyariability těch ryb, ale také nedostatek výtěrových míst. Na spoustě místech se reofilky v tisícihlavých hejnech vytírají na pár metrech čtverečních.
   Dalším problémem je kormorán…no jo, jenže pro jednodušší lidi jak vy je nejjednodušší napsat, že za všechno může sumec, potažmo kapr a víc se tím tématem nezaobírat.

   Pěkný den

 2. Sumcařina a kaprařina je mi ukradená a je mi jasné, že těm zaníceným ochráncům jde hlavně o kšeft. Nás to tady nemusí zajímat. Pokud jsem to správně pochopil, u nás se nic likvidovat nebude. Spíš by mě zajímalo, jak je možné, že se Vágner volně pohybuje po nádržích, kde my, obyčejní smrtelníci, máme striktní zákaz.

 3. Preco sa ty vedci nezameraju na riesenie kormoranov a podobne??? Tym by rybam spravili ovela vacsiu sluzbu!!! Tie harpuny im napchat do…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -