DomůNovinkyV rybách můžou být toxické látky! Rybáři prodlužují režim Chyť a pusť...

V rybách můžou být toxické látky! Rybáři prodlužují režim Chyť a pusť na Bečvě!

- Reklama -

Zpravodajský portál iRozhlas.cz přinesl informaci o tom, že Moravskoslezský územní svaz prodlouží režim Chyť a pusť na řece Bečvě. Proč? Podle rybářů se ve vodě našly nebezpečné látky, takže bude zapotřebí zjistit, zdali konzumace ryb z Bečvy bude bezpečná. O řece Bečvě se v posledním období hovoří zejména kvůli masivnímu úhynu ryb, kdy do vody unikla toxická látka.

Ilustrační foto: Moravskoslezský ÚS

O prodlouženém režimu Chyť a pusť informoval zpravodajský portál iRozhlas.cz. Právě pro tento zpravodajský web moravskoslezský jednatel Rostislav Trybuček vysvětlil, proč došlo k prodloužení zmíněného režimu.

„Ve vzorcích vody se objevily látky, které jsou cizorodé. A nemůžeme tedy vyloučit, jestli jsou ve vzorcích ryb. Je to chrom, olovo, arsen. Důvod je prostý. Nechceme rybáře ohrozit na zdraví,“ vysvětlil jednatel Moravskoslezského ÚS pro web iRozhlas.cz.

To, odkud tyto toxické látky pochází, není úplně jasné. „Vytáhli jsme ze znečišťovatelů seznamy látek, které vypouštějí. A udělali jsme zadání pro Mendelovu univerzitu. Předpokládám, že základní orientační ukazatele bychom mohli mít v dubnu příštího roku,“ prozradil jednatel moravskoslezských rybářů Rostislav Trybuček.

Jednatel Moravskoslezského územního svazu ale druhým dechem pro iRozhlas.cz dodal, že výskyt zmíněných látek je v Bečvě historickým faktem. Jde například o látky, které nezachytí čistička odpadních vod

 

Kontrola cedulí informující o Chyť a pusť

Rybáře teď čeká kontrola informačních cedulí o režimu Chyť a pusť na Bečvě. Například jednatel MO ČRS Lipník nad Bečvou Jan Hloušek musí zkontrolovat cedule na obou březích Bečvy od soutoku s Moravou po Valašské Meziříčí. Jde o 40kilometrový úsek řeky.

„Je to bezpečnost a jistota na základě dosavadních výsledků, které máme z rozborů i odlovů od Akademie věd. A současně se domnívám, že řeka to potřebuje, aby se zvetila do plna,“ řekl pro iRozhlas.cz Jan Hloušek.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -