skingbranding-banner

KALAMITA: Šílenost! Rybář šel na hodinku na Labe. Nachytal stovku invazivních hlaváčů!


hlavac_cernousty

Je třeba to říct na plná ústa – Labe má velký problém. Ostatně, hodně o tom vypovídá nedávný příspěvek Zdeňka Nováka na Facebooku. Ten na sociální síti napsal, že šel na Labe v Děčíně. A výsledek? Za pouhou hodinu a půl nachytal stovku hlaváčů. Tedy invazivních rybek, před kterými důrazně varují odborníci. Bohužel, ze zveřejněných fotek je patrné, že hlaváčům se v Labi moc dobře daří. A to je problém pro původní druhy ryb!

„Včera s manželkou jsem byl vyzkoušet v Děčíně na Labi aktivitu invazivních hlaváčů. Realita předčila mou představu. Z jednoho místa tak 2 metry čtverečné jsme za hodinu dvacet minut nachytali přes 100 kusů těchto ryb. Šílenost!“ napsal Zdeněk Novák na Facebooku.

Tyto fotografie ale jen zachycují velice alarmující realitu na Labi. Odborníci před hlaváčem černoústým, který se k nám dostal z Černého moře, varují už přes dva roky. Tato rybička je totiž velice nebezpečná pro původní druhy ryb, které může hlaváč nemilosrdně vytlačit.

Ostatně, na neblahé následky rostoucí populace hlaváčů černoústých na původní populaci ryb v Labi upozornil i nedávný výzkum. Pracovníci rybářské fakulty Jihočeské univerzity prováděli v Labi v Ústí nad Labem kontrolní odlovy, které ukázaly, že hlaváč černoústý z řeky vytlačuje původní druhy ryb.

ČTĚTE TAKÉ: Invaze! V Labi „řádí“ agresivní ryba, která vytlačuje původní druhy! 

„Zvyšování populace hlaváčů se bohužel odráží v populacích ostatních druhů ryb, jako je parma obecná, vranka obecná nebo úhoř říční, jež silně poklesly. Některé oproti minulým létům prakticky zmizely,“ řekl pro iDNES.cz vedoucí laboratoře rybářské fakulty Jihočeské univerzity Bořek Drozd.

Rybářští funkcionáři a hospodáři, kteří se o jednotlivé úseky Labe starají, apelují na rybáře, aby ulovené hlaváče nepouštěli zpátky do řeky! Sami rybáři mohou pomoci brzdit „kalamitní stav“, který ohrožuje rovnováhu v celé řece.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

candat

Na pořad s Jakubem Vágnerem přispěje ministerstvo zemědělství 4,5 milionů korun

admin | přečteno: 3290x | 24.07.2017 | Žádné komentáře

Ministerstvo zemědělství chce přispět na televizní pořad s Jakubem Vágnerem částkou …

sumec

VIDEO: Fantazie! Sumec o váze 125 kilogramů a délce 262 centimetrů!

admin | přečteno: 7674x | 19.07.2017 | 1 komentář

Báje a legendy o obrovských sumcích, jejichž váha s přehledem přesahuje …

krajina

AKTUÁLNĚ: 30 denní lístek je pořád zadarmo! Jak dlouho ještě? Nikdo neví!

admin | přečteno: 2080x | 19.07.2017 | 1 komentář

Rybářské lístky na 30 dní jsou stále zadarmo. Alespoň ještě …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>