DomůRybolovné technikyPoloženáDomácí těsto na kapry: Osvědčená nástraha na začátek sezóny, která stojí pár...

Domácí těsto na kapry: Osvědčená nástraha na začátek sezóny, která stojí pár korun

- Reklama -

Chytání kapra na krmítko patří k nejvíce populárním rybolovným metodám mezi českými rybáři. Právě tohle chytání slibuje spoustu záběrů, ovšem za předpokladu, že rybář použije správnou nástrahu.

Ilustrační foto: InRybar.cz

Tu situaci zná každý rybář: Sotva poprvé rozbalíme rybářské vybavení na břehu oblíbeného revíru, začne dilema ohledně nástrahy. Co použít? Na co by to mohlo v pořád studené vodě brát? Těch možností je celá řada, což ale ve výsledku může výběr nástrahy zkomplikovat. Proto je dobré zprvu vsadit na osvědčené nástrahy, které fungují „vždycky“. A mezi takové určitě řadíme klasické těsto na kapry.

 

Jednoduchá výroba těsta na kapry

Vzhledem k aktuálním cenovým šokům je na těstě na kapry nejlepší to, že si ho vyrobíme během chviličky sami, a za pár korun. Stačí k tomu použít fakt jen několik málo surovin, které běžně máme v kuchyni. Ideální je pro výrobu těsta použít krupici, cukr, barvivo, esenci a vajíčko. Tyhle základní suroviny nám bohatě postačí k tomu, abychom si vyrobili perfektní nástrahu do jarní vody.

VIDEO: Jednoduchý recept pro výrobu těsta. Zkuste si vyrobit TOP nástrahu

Jak takové těsto vyrobit? Trvá to jen chviličku: Do misky si prostě rozbijeme vajíčko, do kterého nasypeme požadované množství cukru, a trochu barviva. Vše pořádně promícháme, a následně necháme odležet, aby se základ pořádně promísil. Následně do vajíčka s cukrem a barvivem nasypeme požadované množství krupice.

Při výrobě těsta do studené jarní vody zvyšuji dávku cukru, aby byla nástraha pořádně sladká. Výsledky při rybaření bývají díky tomu lepší

A teď je vyloženě na nás, jestli chceme, aby těsto mělo tužší charakter, anebo bylo měkčí. Pokud chceme tvrdší nástrahu, třeba kvůli vysokému množství „bílé ryby“, tak nasypeme více krupice. Do studené vody je ale lepší měkčí nástraha, takže není nutné krupice sypat tolik. Nakonec vše uhněteme a hotové těsto vložíme do sáčku. Na úplný závěr vše dáme ztuhnout do ledničky. Hotovo!

 

3 důvody, proč je těsto na kapry ideální na začátek sezóny?

Těsto na kapry je v mnoha ohledech jako dělané pro chytání kaprů na začátku sezóny. Proč? Protože právě tato nástraha nabízí celou řadu předností, díky kterým v tomto období tolik boduje. Zaprvé: Těsto na kapry má opravdu silné aroma. Pokud si ho vyrábíme doma, pak jsme schopni udělat skutečně hodně voňavé těsto.

Kulička těsta na kapry uvolňuje atraktivní látky do vody

Švestkové těsto, které ve vodě vytváří „kouřovou clonu“, je ideální do čisté jarní vody. Jak ho vyrobit? Návod najdete níže v přiloženém videu…

A právě silná vůně se dokáže dobře šířit i studenou vodou, takže přiláká i pasivnější kapry. Jakou vůni pro první vycházky zvolit? Z osobní zkušenosti mám dobré výsledky se sladkými příchutěmi typu vanilka nebo nějakého ovoce, třeba švestka. Pokud vím, že toto těsto budu používat na začátku sezóny, pak akorát zvýším dávku esence, aby více vonělo.

Zadruhé: Další dobrou vlastností je to, že těsto na kapry jsme schopni vyrobit tak, aby mělo výraznou barvu. Bacha! Netvrdím, že kaprové těsto musí „svítit“ jako fluo boilies. To ne! Bohatě postačí, pokud s potravinovým barvivem uděláme to, aby bylo těsto krásně žluté nebo červené. Takové barvy jdou vidět i na tmavém a šedivém dně (právě takto dna na začátku sezóny vypadají).

Při výrobě těsta je dobré myslet i na výraznější zbarvení. Právě díky němu půjde naše nástraha vidět i na tmavším dně, na kterém leží například nánosy odumřelé vodní vegetace

No, a zatřetí: Velkou výhodou je, že těsto na kapry jsme schopni vyrobit v měkčí konzistenci. To je hodně důležité! Díky tomu tak na háčku nebo pod háčkem nebudeme mít tvrdou nástrahu, ale krásně měkoučké sousto, které kapr prostě nenechá ležet. Tohle je taky důležitý faktor, na který se občas zapomíná.

 

Tipy pro jarní rybaření

Nevím, jak to máte vy, ale mně osobně ve studené vodě fungují opravdu hodně sladké nástrahy. A proto při výrobě těsta na začátek sezóny zvyšuji dávku cukru (až dvojnásobně oproti dávkám v přiložených videích). Právě silná sladká chuť je často ve studené vodě opravdu úspěšná. Odpověď můžeme najít například v tom, že ryby po „zimním spánku“ potřebují co nejvíce energie, kterou cukr nabízí.

VIDEO: Vůně švestek! Návod na „kouřící“ těsto, které vypouští atraktivní mrak

Jak už jsem výše uvedl, je také dobré, pokud těsto na kapry do studené vody má silnější aroma. Toho dosáhneme použitím nějaké zajímavě esence nebo dipu. Pokud se bavíme o jarním rybaření, pak používám nesmrtelné klasiky jako med nebo jahodu. Tohle jsou prostě příchutě, se kterými asi nikdy neuděláte chybu.

Stačí trocha práce a dostanete opravdu perfektní nástrahu na kapry, se kterou si užijete spoustu zábavy. A přitom vás to nebude stát hromadu peněz…

Výše jsme si sice ukázali, že těsto na ryby lze vyrobit třeba z krupice. Pokud chcete ale opravdu koncentrované těsto na kapry se silnou vůní, pak je možné takovou nástrahu vyrobit přímo z práškového atraktoru, který se používá pro vylepšení krmení na ryby. Jaká je výhoda? Právě tyto práškové atraktory mají fakt silnou vůni, což se nám při jarním rybaření hodně hodí.

 

Nejlepší je jednoduché rybaření

Při chytání na těsto je nejlepší „nic nevymýšlet“. Ideální je použít jednoduchou montáž s krmítkem a na háčku buďto napíchnout samotné těsto v podobě kuličky, anebo těstem obalit jinou nástrahu. Třeba kukuřici nebo rohlíkové boilies.

VIDEO: Kořeněné těsto s jahodovou příchutí, které je vynikající i do studené vody

Pokud byste přesto chtěli tuto nástrahu na kapry nějak vylepšit, tak to jde. Třeba tím, že nad háček navlékneme kousek pěny. K čemu je do dobré? Díky tomuto jednoduchému triku jsme schopni vytvořit plovoucí nebo vznášivou nástrahu, která se dostane nad nánosy na dně. Tenhle malý detail pak může ve výsledku přinést více záběrů.

Osobně při chytání na těsto na kapry nejraději volím kratší návazec, aby nástraha byla co nejblíže krmítku s lákavou návnadou. Co se týče krmení: Na začátku sezóny je lepší použít jemnější krmnou směs, ze které se ryby tak rychle nenasytí. Důležitá je ale ostrá vůně krmení, která dokáže přilákat kapry i ve studenější vodě.

Ideálně na každém prutu mít nastražené jiné těsto, abychom zjistili, co rybám v ten den nejvíce chutná. 

Osobně nejvíce doporučuji to nekomplikovat. Prostě použít menší háček, jemnější navazovací materiál, krmítko s jemným a voňavým krmítkem. A pak jen nahodit na lovné místo, na které nejvíce svítí sluníčko. Úspěch se brzy dostaví.

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

1 komentář

  1. Z dětské krupice je nejlepší těsto přepalované, které se dělalo už před padesáti lety a když si udělám dnes, tak bude fungovat zase. Jako další složku tam přidávám olej, pár kapek a sůl. Těsto se nekazí hned, ale zabalené v plátně vydrží i několik dnů. Ochucení těsta záleží na rybáři, co chce kaprům nabídnout, vanilkový cukr /ne vanilinový), skořici, libeček, anýz a nebo něco z nabídky v e-shopu. Je to těsto na které se dá chytit od cejna po kapra a už jsem měl na to chyceného i amura, to bylo na plavanou, i líni ho mají rádi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -