DomůNovinkyFirma za mrtvé ryby rybářům zatím nezaplatila, náklady vodařům ale uhradila

Firma za mrtvé ryby rybářům zatím nezaplatila, náklady vodařům ale uhradila

- Reklama -

Společnost Holz Schiller způsobila v roce 2019 u Klatov hromadný úhyn ryb. Právě tady unikla impregnační látka, která zabila i generační pstruhy. Firma doteď škodu přes 200 000 korun neuhradila. 

Ilustrační foto: InRybar.cz

O případu informoval zpravodajský portál Novinky.cz. Ten upozornil na to, že společnost Holz Schiller pořád neuhradila škodu na rybách, kterou způsobila. Z provozu dřevařské firmy unikla toxická látka do Drnového potoka, a odtud se látka šířila do dalších toků. Rybáři ale nezůstanou nečinně přihlížet, o celém případu rozhodne soud.

 

Rybáři chtějí okolo 250 000 korun

Rybáři kontaktovali přímo centrálu v Německu, aby se pokusili mimosoudně vyrovnat. „Chceme jen čisté náklady. Je tady nějaká hodnota ryb, pak jsme museli zaplatit jejich likvidaci v kafilérii a něco nás také stála projetá nafta. Celkem se bavíme o částce okolo 250 000 korun,“ řekl Právu předseda klatovských rybářů Petr Votípka.

Ani po třech letech, kdy k úniku nebezpečné látky došlo, nedostali rybáři od společnosti žádnou finanční kompenzaci. A přitom v tomto úseku rybáři chovali generační pstruhy pro umělý výtěr nových ryb.

Situace po úniku toxické látky nebyla vůbec jednoduchá. Například Západočeský územní svaz po úniku zakázal konzumaci ulovených ryb z Úhlavy, a pak z Radbuzy (od soutoku s Úhlavou) a z Berounky. Obecnější upozornění pak zahrnovalo také doporučení nezalévat zahrady z vodou toku, anebo nenapájet kontaminovanou vodou zvěř.

 

Podnik zaplatil vodohospodářům okolo půlmilionu

Společnost Holz Schiller se ale domluvila s jiným podnikem, kterému po úniku také vznikla škoda. Jde o plzeňské vodárny. Právě těm dřevařská firma zaplatila okolo 500 000 korun. To potvrdil Právu jejich ředitel Jiří Kozohorský.

Uhradili nám prakticky veškeré náklady spojené s řešením mimořádné události. Částka se pohybovala okolo půl miliónu korun a zahrnovala například dávkování aktivního uhlí pro úpravu vody či navýšení rozborů kvality vody,“ řekl ředitel vodáren.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -