DomůNovinkyHromadný úhyn ryb na Dyji ucpal vodní elektrárnu. Ryby dusí nedostatek kyslíku

Hromadný úhyn ryb na Dyji ucpal vodní elektrárnu. Ryby dusí nedostatek kyslíku

- Reklama -

Z jihu Moravy přichází pro rybáře velmi špatné zprávy. Na tamním populárním úseku řeky Dyje v Bulharech došlo k hromadnému úhynu ryb. Množství rybích zdechlin dokonce ucpalo vodní elektrárnu.

Ilustrační foto: InRybar.cz

O hromadném úhynu ryb na Dyji v Bulharech informovaly tamní regionální deníky z Břeclavska a Hodonínska. Ty uvedly, že první o hromadném úhynu ryb informoval pracovník vodní elektrárny. Tomu totiž rybí zdechliny v nočních hodinách ucpaly turbíny.

 

Vodohospodáři: Jde o souhrn několika faktorů

Na fotografiích, které dneska regionální deníky z jihu Moravy zveřejnily, jde vidět nemalé množství uhynulé bílé ryby, ale také tolstolobici nebo sumec. O jak velké množství ryb jde, nastínil starosta Bulhar. Ten uvedl, že jde asi o desetinu uhynulých ryb oproti velkému úhynu na Dyji v předešlých letech.

Proč k úhynu ryb došlo? Zmíněným deníkům poskytl vysvětlení mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Ten pro noviny uvedl, že za úhynem může být zhoršená kvalita vody v řece. Přece jen, na jihu Moravy aktuálně panují vysoké teploty, které výrazně prohřívají vodu v řece.

Navíc, průtok vody v Dyji se snížil, ale množství odpadních vod ne. Pokud se tyhle faktory potom spojí dohromady, může to negativně působit na rybí obsádku v řece. A to se aktuálně v Bulharech děje.

 

Moravu trápí sucho

O aktuálně špatných podmínkách ohledně průtoku vody v některých moravských řekách informovalo Povodí Moravy. Vodohospodářský podnik například uvedl, že průtoky v některých moravských řekách nedosahují ani třetiny průměrných hodnot měsíčního průměru.

Například v Morava v Olomouci nebo Oskava v Uničově jsou na 30 % dlouhodobého měsíčního průměru. Některé řeky jsou na tom ještě hůře! Například Olšava v Uherském Brodě je na 14 % nebo Vsetínská Bečva v Jarcové je na 15 %. „Sucho v moravní části povodí je zaznamenáno na 17 měřících profilech,“ uvedlo Povodí Moravy.

 

Tragický rok 2013 na Dyji

Na úseku řeky v Bulharech došlo k hromadnému úhynu ryb už v roce 2013. Právě tehdy v řece Dyji uhynulo podle některých odhadů až 10 tun ryb. Tehdy šlo o velmi tragickou událost pro rybáře, kteří do kafilérie odváželi leklé cejny, tolstolobiky, ale i kapitální sumce, candáty nebo kapry.

O příčinách tragického úhynu na řece Dyji jsme v minulosti mluvili i s Povodím Moravy, které někteří rybáři vinili ze špatné manipulace s vodou. O hromadném úhynu ryb na Dyji v roce 2013 se více dočtete v tomto článku.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Žhavé akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Žhavé akční nabídky

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

  1. Ahoj. Zrovna jsem se vrátil z dovolené. Ubytovaní jsme byli v obci Přítluky. V pátek jsme jeli z Bulhar od přechodu pro ryby do Přítluk. A v úseku kde je jabloňový sad po první stavidlo už bylo hodně uhynulých ryb. Nemyslím že ryby uhynuly na nedostatek kyslíku ale na nějakou otravu.

  2. Tragédie za tragédii. Zbourejte konečně MVO, jsou k ničemu, jen škodí. Zachovejte ty v přehradach ale ty na řekách zrušte a zborte jinak to bude pořád dokola.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -