DomůRybolovné technikyPřívlačPřívlač: Jak chytit více dravců? 5 základních tipů, jak se zlepšit v...

Přívlač: Jak chytit více dravců? 5 základních tipů, jak se zlepšit v přívlači

- Reklama -

Placená spolupráce: Lov dravců na přívlač je adrenalinovou disciplínou, které propadlo velké množství rybářů. Není se co divit, protože tohle rybaření je fakt zážitkem. Jak se v přívlači vylepšit? 

Autor: Honza Kříž

O přívlači se častokrát mluví, že úspěch závisí i na malých detailech. A to je pravda! Kolikrát stačí jen změnit barvu nástrahy nebo styl vedení, a rázem se začne dařit. Jenže tohle začátečník v přívlači nemusí vědět. Proto jsem napsal tento článek, aby i méně zkušení kolegově věděli, jak se v tomto rybaření zlepšit.

 

Zkuste poprosit zkušenějšího kolegu

Nejzákladnější a nejjednodušší způsob jak se snadno a rychle zlepšit při vláčení, je najít si zkušenějšího parťáka a co nejvíce se od něho naučit. Zajít si na ryby se zkušenějším kolegou je to nejlepší, co pro své zlepšení můžete udělat.

Naučí Vás základy, poukáže na nejčastější chyby, a nejspíš prozradí a ukáže nějaké své „fígle“ a předá další cenné zkušenosti, které Vám pomohou, a které byste sami sbírali nejspíš velmi dlouho.

Ve dvou se to lépe táhne! Pokud s přívlačí teprve začínáte, zkuste si k sobě najít zkušenějšího kolegu, který ví, jak na to…

V případě, že nemáte žádného takového kamaráda, existuje ještě možnost zkusit si zachytat s „profi“ průvodcem. V současnosti už i u nás fungují tzv. „gájdi“, které si lze objednat a vydat se s nimi na výpravu pod jejich bedlivým dohledem.

Zkušenosti získané při těchto výpravách jsou zkrátka k nezaplacení a každý s kým se poprvé vypravíte k vodě Vás nějak obohatí, ukáže zase trochu něco jiného – tzv. z jeho „kuchyně“ – a to je vlastně také jedno z kouzel rybaření – každá výprava je totiž svým způsobem jiná a téměř vždy se setkáme s něčím novým.

 

Myslet jako rybí dravec

Další důležitá a asi logická rada je naučit se a zjistit co možná nejvíce o cílových druzích ryb, jejich obecném chování, oblíbené kořisti a reprodukčních cyklech. Toto všechno se ale může značně lišit v závislosti na daném revíru, mixu a hojnosti rybích druhů a vodních živočichů nebo samozřejmě na ročním období – s tím je třeba do značné míry počítat.

Když člověk pochopí, jak se rybí dravci chovají, pak to přináší výsledky

Pokud budete o cílových rybách vědět co nejvíce těchto klíčových informací, velice Vám to usnadní rozhodování. Dokážete mnohem přesněji určit a vybrat správné lokality, ideální nástrahy a s tím spojenou techniku lovu atd. Prostě a jednoduše jak se říká, „štěstí přeje připraveným“, a kdo má pod čepicí cenné znalosti, bude mít u vody vždy značný náskok

 

Znalost revíru rozhoduje o (ne)úspěchu

Obrovským plusem a klíčem k úspěchu je jednoznačně také výborná znalost daného revíru. Pokud budeme vědět, kde jsou jaké hloubky, kde se nacházejí terénní zlomy a hrany, a samozřejmě i různé překážky nebo vázky, pak budeme moci mnohem přesněji určit, kde a jakým způsobem bude v dané chvíli nejlepší zkoušet lovit.

Dravci mají rádi specifická místa. Když je rybář zná, potom může počítat s rybářským úspěchem…

Většina dravců si totiž k životu a lovu vyhledává specifické, a hlavně ideální prostředí a podmínky, a pokud o těchto druzích máme správné znalosti, dokážeme poměrně dobře cílové ryby na dané vodě lokalizovat, což je první krok k úspěchu.

Dravce musíme hledat tam, kde se přirozeně vyskytují…

Musíme prostě chytat tam, kde se ryby zdržují, kde loví nebo odpočívají. Pokud máme určité znalosti a povědomí o těchto místech a povede se nám je na revíru najít a zaměřit se na ně, máme mnohem větší šanci, že budeme úspěšní.

 

Ideální vybavení, ve kterém všechno ucítíme

Další spolehlivý způsob jak se přirozeně zlepšit v přívlači, je promyšlený a pečlivý výběr ideální sestavy (prut , naviják , šňůra ) na danou vodu, cílovou rybu a používanou nástrahu , co do váhy při náhozu, ale i samotném odporu při vedení.

Nástrahy na přívlač byste měli vybírat tak, aby byly vhodné pro chytání s vybraným prutem a navijákem. Jinak se budete u vody trápit…

Pokud si k lovu zvolíme nevhodné vybavení, budeme se nejspíš trápit s přesnějším náhozem, citem při vedení nástrahy, detekcí záběrů a v neposlední řadě i při samotném zdolávání. Z těchto důvodů je výběr správného vybavení na přívlač  klíčový a z velké části rozhoduje o úspěchu či zmaru.

Celková hmotnost nástrahy včetně zátěže by neměla být menší nebo větší než je odhozová gramáž uvedena výrobcem prutu! Takže například pokud máme prut s uvedenou gramáží 5 až 15 gramů, měli bychom se držet v tomto rozmezí, abychom dosáhli ideálních vlastností prutu.

Pokud s přívlačí teprve začínáte, a chcete si zachytat, pak sáhněte po rotačních třpytkách. Právě chytání na tyto nástrahy patří k tomu nejvíce jednoduchému

Velice často se například setkávám s tím, že si rybář vybere hmotnost jigové hlavičky, ale už vůbec neřeší jak velkou a těžkou „gumu“ na ní nastraží! Hmotnost samotné nástrahy je samozřejmě třeba k hlavičce připočítat a minimálně při náhozu by celková hmotnost neměla přesahovat horní hranici gramáže uvedenou výrobcem.

S lehčí nástrahou budeme mít zase problém s délkou i přesností náhozů, při vedení jí nebudeme cítit tak dobře, jak by bylo třeba a ani detekce záběrů nebude ideální. Naopak s těžší nástrahou hrozí zlomení prutu při náhozu. A o záseku, když je prut ohnutý už skoro v limitu odporem a váhou samotné nástrahy, asi netřeba dlouze diskutovat!

 

Nahazovat, nahazovat, a zase nahazovat…

Poslední důležitá rada je obrnit se trpělivostí, vůlí a odhodláním. U přívlače a zejména v začátcích je poměrně těžké vytrvat. Dost často se stává, že začátečníci chytají s příliš naddimenzovanou výbavou nebo velkými nástrahami.

Chytit dravce není nic jednoduchého, ale pokud tomu rybář věnuje čas, pak se úspěch dříve nebo později dostaví

V takovém případě je jasné, že si to prostě neužijí, nebaví je to a šance na záběr od velké ryby je logicky vzhledem k jejich počtu bohužel několikanásobně menší. Proto je vhodnější a lepší začít s jemnější výbavou a menšími nástrahami, na které Vám budou útočit i menší rybky a výrazně se zvýší procento záběrů, rybolov bude zábavnější a i přesto získáte cenné zkušenosti, které stačí jen později aplikovat při lovu s většími nástrahami.

Nezřídka kdy Vám i malou nástrahu vezme „lepší“ ryba a pokud to nebude vyloženě extrém, kdy Vám to okamžitě utrhne, bude pro Vás zdolávání mnohem zábavnější a na takový zážitek jen tak nezapomenete.

 

Několik základních tipů, když se nedaří přímo vody:

  1. Razantně zmenšit nástrahu a zjemnit vybavení (rozšíření spektra potenciálních úlovků)
  2. Diametrálně změnit v barvu nástrahy (z přírodní na křiklavou/ výraznou a naopak)
  3. Vyzkoušet různé styly vedení nástrahy (rychleji/pomaleji, u dna/ve sloupci/u hladiny, se škubáním a pauzou …)
  4. Drobná změna místa (občas stačí jen kousek popojít, abychom měli na hladině stín, nebo naopak zase slunce podle toho, co chceme lovit. Někdy stačí i změnit úhel, kterým nástrahu vedeme daným místem, a i to samotné může znamenat záběr).

Doufám tedy, že jsem Vám tímto článkem alespoň malinko pomohl se odrazit a samozřejmě Vám všem přeji u vody jenom samé skvělé zážitky, neustálou radost z lovu a konečně i krásné úlovky, které pevně doufáme, budete čím dál více pouštět zpět, abychom časem nenadávali u „prázdných“ revírů a mohli si radost z rybolovu a pěkných úlovků užívat co nejdéle. 

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

6 KOMENTÁŘE

  1. Pane Kříž, tyhle návody jsou katastrofou pro ryby obsadky, a laskavě si uvědomte že dnes lidi už rybu nepustí, neříkám že všichni ale většina ne a dokonce berou podmerecny nebo hajeny druhy protože je chudáci ani nerozeznání…. Jestli je člověk duchem rybář tak ať si na to přijdou sami jak chytat, tyhle všechny návody jsou návody jak zlikvidovat ryby obsadku. Tak díky, doufám že za pár let ještě bude co chytat!

    • Kdyby se z cen povolenky kupovaly ryby a nestavěly baráky, bylo by jich dost. Bohužel každý zaplatí 3000,- + každý rok „mimořádně“ 400,- a za celý rok chytne 4 kapry,pak se nedivte že každý bere všechno co chytne.

  2. @Karlos : Dobrý den, děkuji za reakci, bohužel s tím jak se u nás lidé k rybách chovají jen tak něco neuděláme, tam je dlouhodobě zažitých několik omylů, starší generace byla zvyklá vše odnést domů a neřeší, že vody už nejsou tak plné ryb jako dřív, ale stejně podle hesla „po nás potopa“ vybagrují“ vše co má míru, někdy bohužel i to co ani míru nemá jak píšete. Toto ale určitě nijak zásadně nezhorší ani nezmění tento článek. Je na každém z nás jak se k rybolovu staví, jak byl vychován a jak to má v hlavě srovnané vzhledem k budoucnosti. Pokud jdu k vodě pro jídlo, je jasné, že si chci odnést vše co lze abych si zpestřil jídelníček a tito lidé to budou stejně dělat i přes poměrně silnou osvětu. Pokud chodím na ryby abych si vyčistil hlavu a mám to jako životní koníček a lásku, tak se tak samozřejmě i chovám, každá ryba je pro mě sice soupeř, ale také kamarád, nikoli „ŽRÁDLO“, proto vše co ulovím co nejšetrněji vracím vodě zpět. Dokud si tohle neuvědomí většina z nás a budeme ryby brát stále jen jako laciný a snadno dostupný zdroj potravy…???!!!

  3. @Jan Kříž
    Dobrý den já bych se rad vyjádřil na komentář Karlose se kterým rozhodne nesouhlasím. Jsem mladý rybář co začíná rybarit a váš článek mi dokáže dost pomoc. Sám ryby chytám pro radost a všechno pustím. Takže rozhodne tento článek neovlivní rybí osádky

  4. Díky za návod. Aspoň jsem si osvěžil pár věcí, ale i tak mám smůlu. 🤣 Dlouho jsem neměl na udici nějakou štiku, okouna nebo bolena…

  5. Buďte v klidu, ti největší masaři stejně většinou chytají na rybičku, protože u toho můžou dřepět.😁😁 Navíc umělé nástrahy stojí peníze.😁

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -