DomůRybolovné technikyDravciJednoduchý lov sumce na položenou po bouřce! Krásné rybaření plné adrenalinu

Jednoduchý lov sumce na položenou po bouřce! Krásné rybaření plné adrenalinu

- Reklama -

Nejsem úplným fanouškem toho, aby rybáři chodili k vodě v době, kdy na nebi sviští blesky z bouřkových mraků. Přesto! Pokud si je rybář „jistý“ tím, že právě bouřkové mraky s hrozícím nebezpečím jsou už dostatečně daleko, pak by rozhodně neměl sedět doma. Protože právě období po bouřce patří k tomu nejlepšímu, co může rybářský svět nabídnout. V tuhle chvíli se úplně mění „pravidla hry“, a rybář má možnost zažít fakt nádhernou rybařinu…

Mířím zakaboněnou Ostravou přes centrum a sleduji lidi, kteří se snaží pod deštníky schovat před dešťovými kapkami. Někteří se krčí pod deštníky, jiní rovnou zachází do otevřených kaváren. Autem si to štráduji k oblíbené vodě, na které jsem před několika týdny chytil první letošní sumce. Nebyli velcí, ale slíbil jsem, že se tam vrátím. A teď je ta ideální doba, protože když přijedu na dané místo, měla by bouřka být už pryč…

VIDEO: Jednoduchý lov sumce po bouřce

 

Po bouřce to je zlatý čas!

Aplikace Windy zase nelhala. Sotva se dokodrcám na zmíněné místo, na které nechávám vozidlo, tak už vidím jen mraky v dáli. Ale musím být na pozoru! Podle aplikace by se mohly brzy vrátit. Neberu si toho s sebou hodně. Na záda hodím batoh, do ruky kbelík s žížalami, a do druhé udice. Jdeme na ně! Procházím nacucaným lesem, který voní jako pytlík s bylinkami. Tenhle čas miluji! Ale co to? Na zemi leží padlý strom! Tohle je důvod, proč být v tomhle čase opatrný. Budu mít oči na pozoru!

Krásně čerstvá krajina po osvěžující bouřce voní nezaměnitelnou vůní…

Přicházím na mé oblíbené místo. Písčitý břeh je nasáknutý vodou, trochu se do něj propadám. Kouknu na vodu, která se pomalu začíná barvit do kávového zbarvení. Tohle umí jedině bouřka! Obrovská masa vody, která padá z nebe, rázem nastartuje celou krajinu, která ožije. Z okolních stromů a keřů padá chutná potrava do vody, takže ryby začínají šmejdit.

Není na co čekat! Na velké úhořové háčky napichuji několik masitých rousnic. Tlusté žížaly se svůdně kroutí. Tomuhle neodolá žádná ryba! Než tyhle nastražené žížaly nahodím do vody, tak je ještě namočím ve smrduté tekutině Predator Booster. Ti rybáři, kteří mě sledují dělší dobu, dobře ví, že na tohle nedám dopustit.

Po bouřce se voda zabarvuje, a po chvíli připomíná kafe. Tohle je ten ideální čas chytat na žížalu jen kousek od břehu! 

A zejména pak po bouřce! V tuhle chvíli, kdy napadaná potrava láká ryby sama od sebe, nepoužívám žádné krmení, aby nalákalo menší rybičky. Ne! Přesto se ale snažím žížaly zatraktivnit tak, aby je ryba rychleji našla. A nejideálnějším způsobem je posílit její pach. Sumci, úhoři a ostatní dravci mají velmi citlivý čich, podle kterého se při shánění potravy řídí. Takže když žížalu namočím do roztoku Predator Booster, tak ta pachová stopa je mnohem silnější. Funguje to parádně!

 

Sumčí double na začátek

Žížaly mám nastražené, krásně z nich kape páchnoucí tekutina. Teď už jen stačí nahodit. Po bouřce nenahazuji nijak daleko! Proč taky? Ryby v tomto období šmejdí fakt pod nohama, protože právě tady hledají spadaný hmyz. Takže stačí být jen trochu potichu. Jeden prut házím doleva k vymleté díře, druhý pak doprava na mělčinu. Vše je připraveno!

Nádherný double, který přišel na žížaly namočené v Predator Boosteru! Ve chvíli, kdy krajinou projde bouřka, je to signál pro ryby, aby se začaly shánět po potravě…

Konečně si spokojeně sedám na promočený břeh a koukám na probuzenou přírodu, která krásně voní. Teď mi to všechno připomíná kubánskou džungli! Tolik vůní! Tolik zvuků! Tak krásné barvy! Jsem prostě v ráji. Z rozjímání mě ale vytrhne ťuknutí číhátka do prutu. Záběr! Kruci, takhle rychle? Jelikož se teprve stmívá, tak čekám, co to jen může být.

Jeden z menších sumců, který mi v ten den zabral. Taky udělal radost! 

Prut je krásně ohnutý, pro jistotu povolím trochu více brzdu, abych byl připraven na možný výpad. Čvách! Hele! To je sumec! Vousatému dravci se nechtělo čekat na tmu, a rozhodl se shánět potravu už při setmění. Už ho mám na břehu. Než ho ale stihnu vyháčkovat, tak mám záběr na druhém prutu. Sekám! Je tam! Netrvá to dlouho a v podběráku mám dalšího sumce. Tohle je jasný důkaz, že ryby okamžitě zareagovaly na změnu počasí. Paráda!

 

Noční překvapení

Stmívání skončilo, už je krásná tma. Na noční obloze se rozsvítí první hvězdičky. Podařilo se mi na břeh dostat ještě pár menších sumečků, které jsem taky pustil zpátky do vody. Těch záběrů je dneska opravdu hodně, tohle mě baví. Když prostě číhátka vystřelují k prutům, a rázem se špičky ohýbají k hladině. Parádní rybařina! Takové příjemné zpestření…

No, řekněte sami! Může být krásnější moment u vody? Tohle má prostě jedinečnou atmosféru!

Přesto se nebudu tajit přáním, že bych už rád dostal na háček nějakého většího sumce. Abyste mi rozuměli – nejsem sumcař – větším sumcem myslím rybu okolo metru. Takový by mi stačil. A kdy jindy by měl přijít než teď? Podle svítících číhátek jsem viděl, že mi do nastražených žížal něco ťukalo, proto se rozhodnu je přehodit.

Na háček teď nastražuji více rousnic, ze kterých tvořím pořádně masitá sousta. Ještě zakapat páchnoucím Predator Boosterem, aby nástrahy krásně smrděly. Tak! Nahazuji. Olova žbluňknou do vody. Napnu vlasec, prut dám do vidličky a připevním číhátko. Tohle prostě zbožňuji. Jen pozorovat ta svítící kolečka, která mlčky visí pod pruty. Tak co, přijde ještě něco?

Páchnoucí roztok Predator Booster pořádně posílí pach žížaly, takže dravci ji rychleji najdou. Nezapomínejte na to, že dravci mají velmi dobře vyvinutý čich…

Bác! Rázem na levém prutu vystřelí číhátko „až do nebes“. Krásný záběr! Ihned sekám! V prutu cítím krásný tah. Ryba se okamžitě snaží dostat ke dnu. Tohle bude něco slušnějšího! Že by konečně pěknější sumec, na kterého tady čekám? Bzzz! Ryba si dokonce bere vlasec z cívky. Paráda! Musím dávat bacha, protože kousek od mě je padlý strom. Ryba tam nesmí zajet!

Velký sumec to sice není, ale tenhle úhoří double si taky nechám líbit!

Přitahuji brzdu a opřu se do prutu. Cítím, že ryba už ztrácí sílu. Už tě budu mít! Teď to neuspěchat. Čvách! První zvuky na hladině. Rozsvěcuji čelovku a v ostrém světle se zjeví „had“. Úhoř! A krásný! Nakonec ho dostávám do podběráku. Už ho mám na břehu. Instinktivně se otáčím k druhému prut. A v tu chvíli mi bere i na něj. Zásek! Zase parádní zdolávačka! A zase krásný úhoř.

 

Letos se to už asi nepovede

Většího sumce jsem na břeh sice zase nedostal, ovšem za dnešek mi to bohatě kompenzují krásní úhoři. Nádherné, hadovité ryby, které jsou mými milovanými predátory, jsou prostě tou nejlepší náplastí na „frustraci“ z neulovení hezčího sumce. Snad příště přijde!

Ve chvíli, kdy se tohle objeví na noční obloze, tak to raději balím…

Blik! Na nočním nebi se rozzáří první blesk. Blik! A další! Nebudu si hrát na hrdinu. Balím obě udice, pořádně zkontroluji, jestli u vody po mně něco nezbylo, hodím batoh na záda, a odcházím. Děkuji, Paní Vodo! Procházím lesem a slyším sílící hromy. K autu naštěstí přicházím včas. Ani ten největší sumec nebo úhoř nestojí za ten risk.

Tak na sebe dávejte při bouřce bacha!

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -