DomůNovinkyKatastrofa na Odře: Z řeky už vytáhli 100 tun mrtvých ryb. Z...

Katastrofa na Odře: Z řeky už vytáhli 100 tun mrtvých ryb. Z videí mrazí

- Reklama -

V Polsku v řece Odře došlo k obrovskému úhynu ryb. Podle posledních zpráv to vypadá, že se do řeky dostaly toxické látky, které zabily obrovské množství ryb. Média hovoří o desítkách tun mrtvých ryb.

Ilustrační foto: InRybar.cz

O situaci na polsko-německé Odře informovaly například Seznam Zprávy. Původně se hovořilo o tom, že do řeky unikla rtuť, která pobila velké množství ryb. Přítomnost této látky ale laboratorní testy nepotvrdily. Poslední zprávy hovoří o tom, že za masivním úhynem ryb stojí zvýšený obsah soli. Konkrétní látka, která se dostala do Odry, ale pořád není známá…

 

Polský premiér: „Škody přetrvají roky!“

Situace nabyla takových rozměrů, že se jí zabývá také polský premiér Mateusz Morawiecki. Ten polské veřejnosti sdělil, že do Odry bylo vypuštěno „obrovské množství chemického odpadu“. A přislíbil, že viník bude dopaden.

Neustaneme, dokud viníci nebudou přísně potrestání. Toto není obyčejný zločin, škody přetrvají roky,“ citoval polského premiéra web Seznam Zprávy. Kromě toho polská vláda přislíbila 1 milión zlotých (asi 5,3 miliónů korun) za informace, které by pomohly k dopadení pachatele.

VIDEO: Katastrofa na Odře! Neznámá látka zabila krásné ryby

Premiér následně odvolal Przemyslawa Dacu, který je ředitelem polského Státního vodního holdingu, a poté ještě Michala Mistrzaka, který je hlavním inspektorem ochrany životního prostředí. Polský premiér své rozhodnutí odůvodnil tím, že instituce měly konat mnohem rychleji.

 

Vytaženo přes 100 tun mrtvých ryb

Zprávy o vytažených mrtvých rybách rychle narůstají. První informace hovořily o 10 tunách, následně o 30 tunách. Před několika hodinami pak server ekolist.cz zveřejnil informace, které hovoří už o 100 tunách vylovených rybích zdechlin.

VIDEO: Co se stalo v Odře? Podívejte se na reportáž o úhynu ryb

Na situaci reaguje už i německá strana. Němci zastavili provoz kanálu Odra-Spréva, aby se případně kontaminovaná voda nerozšiřovala do dalších toků. V kanále tak byl zastavený lodní provoz, a některé lodě tak na trase uvázly. O rozhodnutí německé strany uzavřít plavební kanál informoval web iDNES.cz.

 

Polská média: První ryby byly spáleny

Mnohem více „do hloubky“ celého úhynu se pochopitelně ponořují polská média. Například polský web Gazeta Wyborcza poukazuje na to, že první ryby začaly hynout už v červenci. A když je rybáři poslali na vzorky, tak z laboratoře přišla informace, že chybí vhodná činidla (chemická látka nutná k rozboru).

Možná ještě závažnější informací je, že ryby vylovené už v červenci, byly spáleny. Polský web Gazeta Wyborcza tak poukazuje na to, že možná zmizely prvotní důkazy o masivní otravě v řece Odře.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Pokud se to bude vyšetřovat tak jak u nás tak nikdo nic, jen že by se do toho pustili němci tak snad by se někdo našel. Jeto katastrofa na dlouhé roky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -