DomůNovinkyMasakr! Mrtví candáti, hlavatky nebo parmy! Do řeky unikla toxická látka

Masakr! Mrtví candáti, hlavatky nebo parmy! Do řeky unikla toxická látka

- Reklama -

Katastrofa! Apokalypsa! Neštěstí! Jiná slova se při pohledu na fotografie uhynulých ryb hledat ani nedají. Co se stalo? Na slovenské řece Hron nedaleko Bánské Bystrice došlo k ekologické havárii. Výsledkem je obrovské množství ryb, mezi kterými byli například kapitální candáti, hlavatky nebo parmy. Rybářům tak zůstaly jen oči pro pláč!

Foto: MO SRZ Žiar nad Hronom

O úhynu informovali rybáři z Žiaru nad Hronom. Ti uvedli: „Řeku Hron postihla doslova katastrofa v podobě hromadného úhynu všech druhů ryb. Žádáme všechny členy, kteří jsou ochotni pomoci, aby přišli na Jalnů pod most, kde jsme vytvořili improvizovaný štáb, a budeme se snažit vysbírat co nejvíce ryb. Je zapotřebí si přinést holínky a kbelíky.“

„O případu byly informovány všechny kompetentní instituce, o příčinách nechceme spekulovat. Jisté je, že od Hronské Dúbravy směrem dolů je všechno „bílé“, a zřejmě si na Hroně už nezachytáme, protože nebude co,“ napsali odevzdaně rybáři.

Později pak žiarští rybáři zveřejnili přesnější informace: „Zůstaly nám jen oči pro pláč! Na kilometru Hronu jsme vysbírali více jak tunu ryb! Mezi nimi kapitální parmy, hlavatky, štiky nebo kontejner podouství. Víc jako 10 let poctivé práce je pryč! A to je možná jen 10 % toho, co nám „šlo“ dolů s proudem,“ uvedla rybářská organizace z Žiaru nad Hronem.

 

Další hodiny ukázaly katastrofu

Případem hromadného úhynu ryb na Hrone se okamžitě začaly zabývat i slovenská média, včetně kolegů z rybářských magazínů. „Podle předběžných informací mohla být původcem otravy bioplynka v Budči. Pravděpodobně noční bouřka způsobila pád stromu na potrubí, z kterého uniklo 300 kubíků digestátu (látka, která se využívá na výrobu bioplynu),“ napsal Patrik Kuvik, redaktor Slovenského RYBÁRA na sociálních sítích.

Svědectví slovenského redaktora se nečte vůbec lehce: „Podle očitých svědků uhynuli kapitální candáti, hlavatky, pstruzi a okouni jako první. Několikaletá práce, úsilí a vzorné zarybnění odešlo dolů s vodou. Byl to smutný pohled, nejen na umírající řeku, ale také na lidi, na kterých byla vidět bezradnost, smutek, hněv a beznaděj,“ napsal Patrik Kuvik.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. Ahoj tak to je hrozná tragédie a smůla veškerá práce a naděje na krásné prožití úlovků a nejen to je vniveč.Moc nás to mrzí i Západočechy je to tragédie která se bohužel bude muset napravit i když to potrvá zase minimálně šest a i více let.😢

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -