DomůNovinkyNoční můra rybářů: tah ikonických lososů slábne. Začne platit zákaz lovu

Noční můra rybářů: tah ikonických lososů slábne. Začne platit zákaz lovu

- Reklama -

Když se řekne losos královský, tak se hodně rybářům vybaví majestátní ryba, která je symbolem tichomořského pobřeží Spojených států. Jenže právě tenhle rybí druh zažívá v Kalifornii kritické období.

Ilustrační foto: InRybar.cz

Tohle téma hýbe americkou rybářskou veřejností, není proto divu, že o něm píše třeba tamní rybářský magazín fieldandstream.com. Lososi královští jsou na tichomořském pobřeží vyhledávaným rybím druhem, na který se soustředí nemalé množství rybářů. Jenže rybáři v Kalifornii mají letos smůlu!

 

Lososi nepotáhnou, bude platit zákaz

V letošním roce začne platit přísný zákaz lovu lososů královských v Kalifornii. Důvod? Počet vracejících se ryb se tam katastrofálně propadá. Například ministerstvo pro ryby a divokou přírodu (CDFW) v letošním roce odhaduje, že počet vracejících se lososů královských bude na historickém minimu.

Třeba tah lososů královských do kalifornské řeky Sacramento se sleduje od roku 2008. A právě od tohoto roku nebyl odhad táhnoucích ryb tak nízko, jako letos. Zmíněné ministerstvo odhaduje, že do řeky Sacramento potáhne přibližně 170 000 jedinců, v předešlých letech to bylo násobně více.

Kritická situace se netýká jediné kalifornské řeky. Výrazný propad migrujících ryb očekávají rybáři třeba i na řece Klamath. Tudy by mělo táhnout lehce přes 100 000 ryb, což je druhá nejnižší hodnota za období sledování. Tyto odhady tak nutí úřady k ráznému řešení

 

V čem je problém? Viníkem je sucho

Kalifornii v posledních letech trápí nebývalé sucho, a právě kvůli němu lososi královští netáhnou do tamních řek. „Jedná se o trend trvající desítky let a posledních několik let rekordního sucha jen dále zatížilo naše populace lososů,“ citoval magazín fieldandstream.com Charltona H. Bonhama, který je ředitelem kalifornského ministerstva pro ryby a divokou přírodu.

Na základě výše uvedených skutečnosti kalifornské ministerstvo rozhodlo, že ve státních vodách se nebudou lososi královští lovit – sezóna měla začít 1. dubna. Zákaz platí jak na řekách, tak na oceánu. Prozatímní zákaz bude trvat do poloviny května, ovšem rybáři jsou smíření s tím, že omezení bude platit i po tomto datu.

„Bohužel jsme se dostali do bodu, na který jsme upozorňovali, že se blíží: další kolaps našeho ikonického lovu lososů,“ komentoval situaci Bonham. Zákaz lovu lososů je tak opakováním z let 2008 a 2009, kdy oblast také trápilo dlouhotrvající sucho.

 

Losos královský je symbolem tichomořského pobřeží

Losos královský je ikonickou rybou ve Spojených státech. Je to dáno tím, že se jedná o největší druh tichomořského lososa, který může dorůstat obrovských rozměrů. Odborná literatura uvádí, že tyto ryby mohou měřit až 150 centimetrů a vážit až 60 kilogramů. Že je to hodně?

Důkazem, že tito lososi mohou dorůstat opravdu obrovských rozměrů, je úlovek chilského rybáře Aysenina Alejandra Leóna Azula. Tomu se v Patagonii v Chile povedlo ulovit lososa královského, který vážil 48 kilogramů.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -