DomůNovinkyAKTUÁLNĚ: Nasazování jeseterů malých do řeky Moravy pokračuje! V řece jich plavou...

AKTUÁLNĚ: Nasazování jeseterů malých do řeky Moravy pokračuje! V řece jich plavou tisíce

- Reklama -

Už několik let čeští a rakouští odborníci bojují za to, aby se do řek Moravy a Dunaje vrátili jeseteři malí. Od roku 2016 jich tak do těchto toků vysadili už skoro 150 000. Odborníci některé ryby dokonce „vybavili“ vysílačkami, díky kterým sledují jejich pohyb, takže mohou snáze pochopit jejich chování jak v řece Moravě, tak v Dunaji. Čeští rybáři se tak mohou při rybaření setkat s naprosto unikátní rybím druhem, který v drtivé většině jiných svazových vod chytit nemohou…

Už od roku 2016 se v chovné stanici ve Vídni úspěšně množí desetitisíce jeseterů ročně. Někteří z nich se po vypuštění do Dunaje a řeky Moravy usídlí i v Česku. Na projektu se podílí i Povodí Moravy.

Od roku 2016 do současnosti se podařilo vypustit do Dunaje a Moravy už 145 tisíc z původně plánovaných 150 tisíc jeseterů malých. Ti se líhnou a vyrůstají pod dohledem expertů z vídeňské univerzity BOKU ve speciální chovné stanici na vídeňském ostrově Donauinsel. Cílem evropského projektu je posílit populaci jeseterů malých, aby ve volně tekoucích řekách vznikly populace schopné samoreprodukce.

V uplynulém roce prošlo vídeňskou chovnou stanicí kolem 200 tisíc jiker, které se podařilo získat na území Rakouska a Maďarska. Z nich se vylíhlo 71 tisíc malých jeseterů, které pracovníci projektu postupně v různých fázích růstu vypouštěli do Dunaje a Moravy.

Při vypouštění jsou některé z ryb opatřeny vysílačkami a výzkumníci tak mohou dlouhodobě sledovat jejich pohyb i oblíbená místa. Podobně důležitou roli v projektu mohou hrát i dunajští a moravští rybáři, kteří nahlašují odchyt jeseterů v obou řekách. Výzkumníci pro ně proto připravili přehledové kartičky pro rozeznání jednotlivých druhů jeseterovitých ryb.

 

Chráněný jeseter malý

Jeseter malý, dorůstající do délky jednoho metru, je nejmenší z čeledi jeseterovitých a žije ve volných tocích větších řek v úmoří Černého, Kaspického a Baltského moře. Někteří z jeho příbuzných, žijící zejména v severoasijských veletocích, přesahují i délku tří metrů. Jesetery malé chrání zákon a od roku 2019 i panevropský akční plán schválený Evropskou komisí.

 

Evropský projekt LIFE Sterlet

Na mezinárodním projektu pro obnovu jejich přirozené populace se kromě univerzity BOKU Wien a města Vídně podílí i řada dalších rakouských institucí včetně ministerstev, ale součástí je i český státní podnik Povodí Moravy nebo slovenská Akademie věd. Chov jeseterů se těší i velkému mezinárodnímu zájmu –  vídeňskou chovnou stanici už navštívila padesátka delegací včetně zástupců různých evropských zemí nebo expertů z Činy. EU projekt LIFE Sterlet poběží do roku 2021 a předpokládaný počet 150 tisíc jeseterů se tak s nejvyšší pravděpodobností povede výrazně překonat. Projekt čerpá z 60 procent unijní prostředky z programu LIFE.

Zdroj: EUROCOM-PR

Redakce InRybar.cz

FOTO: EUROCOM-PR

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -