DomůNovinkyČeské řeky a potoky „překypují“ zlatem! Máme jedny z největších zásob na světě...

České řeky a potoky „překypují“ zlatem! Máme jedny z největších zásob na světě za stovky miliard!

- Reklama -

Na internetových webech se před několika dny objevila zajímavá zpráva: Česká republika má podle geologů jedny z největších prokazatelných zásob zlata na světě! Podle odhadů je tohoto drahého kovu na našem území asi za stovky miliard korun! Rýžování zlata si může vyzkoušet každý člověk, „stačí“ se jen postavit do řeky nebo potoka. Problémem ale je, že budete povětšinou sbírat titěrné kousky tohoto cenného kovu…

Podle odhadů geologů je na našem území prokazatelná zásoba zlata v hodnotě 400 až 500 miliard korun! Tento cenný kov lze získat například rýžováním v „kterémkoliv“ potoce či řece. Možnost, že člověk skutečně získá z potoka nějaké zlato, je vysoká. Problémem ale je, že při rýžování s největší pravděpodobností získáte velice titěrné kousky. A abyste měli alespoň 1 gram zlata, potřebujete takových vyrýžovaných kousků alespoň 10 000! To je fuška!

„Díky svým výjimečným chemickým a fyzikálním vlastnostem se zlato vyskytuje v přírodě v ryzí formě. Mnoho zlata se dostalo do řek a v dřívějších dobách se daly najít i velké nuggety zlata. Navíc tento kov nepotřeboval další úpravy. Dobře se s ním i pracuje. Takto lidé přišli na to, že jde o vzácný kov,“ řekl Seznam Zprávám geolog Jan Váňa.

České země patřily k velmi významným regionům, ve kterých se těžilo zlato a stříbro, už ve středověku. V této době patřilo naše území k největším producentům! Zlato se u nás těžilo už 2 tisíce let před Kristem, což dokazují nejrůznější archeologické nálezy.

A jak to vypadá v současnosti? Tak například v Jílovém u Prahy leží podle odhadů až 7 tun zlata. „Ovšem je to v té západní části, kde se těžily žilníky. Ty mají průměrné nižší obsahy zlata. Řekněme do tří gramů na tunu. Těžba zlata je ovšem dražší tím víc, čím je vyšší cena zlata,“ vysvětluje geolog Váňa.

Rýžování zlata: Rýžování zlata provádíme pomocí rýžovací pánve. Touto pánví získáváme zlato ze zlatonosných sedimentů, které jsou uloženy ve vodních tocích. Ty se sem dostaly při erozi ve zlatonosných oblastech. Rýžování zlata probíhá tak, že do pánve nabíráme směs štěrku a písku z toku, a neustálým kroužením pánví a proudem vody se odplavují lehčí částice. Až nakonec zůstane zlato…

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -