DomůNovinkyČeské revíry bez amurů? Někteří politici chtěli omezit oblíbené ryby! Jak to...

České revíry bez amurů? Někteří politici chtěli omezit oblíbené ryby! Jak to dopadlo?

- Reklama -

Tak tohle bylo jen o fous! Na politické půdě se vážně uvažovalo o tom, že se výrazně omezí hospodaření s nepůvodními druhy živočichů, mezi kterými byli například amuři, pstruzi duhoví nebo siveni. Naštěstí ale odpor rybářů, a dalších hospodářů v krajině, byl proti chystanému návrhu tak silný, že nakonec spadl pod stůl. Rybáři si tak pořádně oddechli!

„Česká republika v souladu s platnou legislativou EU přijala celounijní seznam zakázaných invazních nepůvodních druhů, zahrnující nyní (po dvou doplněních) celkem 66 druhů rostlin a živočichů,“ píše se na webu Českého rybářského svazu. Jenže! Tento seznam, který platí pro členské státy, některým nestačil. A proto se začalo jednat i o národním seznamu. V čem je problém?

NEPŘEHLÉDNĚTE: Super levná nástraha na kapry! Silná vůně švestek a výrazná barva!

Právě tento národní seznam obsahoval i rybí druhy, které rybáři hojně nasazují i do svazových revírů. O jaké druhy jde? O amura, pstruha duhového nebo sivena. „Následně se „rozhořel boj“ o národní seznam invazních nepůvodních druhů přezdívaný trefně také jako „seznam smrti“, který je pro členské státy EU nepovinný. V návrhu tohoto seznamu figurovaly u nás poměrně běžné a dlouhodobě hospodářsky využívané druhy živočichů jako například například amur bílý, pstruh duhový, siven americký,“ stojí na webu rybářů.  

Co by hrozilo, kdyby vešel národní seznam v platnost? „Hrozilo, že se tento národní seznam stane počátkem jakéhosi honu na čarodějnice, který bude doprovázet stěží představitelná administrativní zátěž, drakonické sankce, pokuty za výskyt těchto druhů, a významné omezení hospodaření v krajině s druhy uvedenými na zmiňovaném seznamu,“ vysvětluje Český rybářský svaz.

Boj o „duháky“ nebo amury trval až do poslední chvíle, protože návrh na jejich omezení se objevil i při projednávání konečného návrhu. „Při projednávání konečného návrhu na půdě Poslanecké sněmovny se navzdory všem předchozím jednáním a dosaženému konsensu objevily škodlivé a kontraproduktivní pozměňovací návrhy z řad některých poslanců, které volaly po omezení hospodaření s pstruhem duhovým nebo amurem,“ upozorňují rybáři.

Nakonec ale vše dobře dopadlo a rybáři prosadili svou! „S podporou většiny přítomných poslanců se nám podařilo zvítězit na celé čáře. Nebezpečné pozměňovací návrhy byly nekompromisně smeteny ze stolu, a je zjevné, že po negativních stanoviscích hospodářů v krajině, Ministerstva životního prostředí, Ministerstva zemědělství a obou sněmovních výborů již padly pod stůl,“ uklidňuje Český rybářský svaz.  

NEPŘEHLÉDNĚTE: Super levná nástraha na kapry! Silná vůně švestek a výrazná barva!

„Dotčená ministerstva za přispění hospodářů v krajině se rozhodla tuto cestu definitivně opustit a využít pro regulaci invazních nepůvodních druhů nástrojů, které byly nastaveny v rámci novelizace zákona o ochraně přírody a krajiny a složkových zákonů (lesní zákon, vodní zákon, zákon na ochranu zvířat proti týrání, zákon o myslivosti, zákon o rybářství, zákon o rostlinolékařské péči),“ uvedl Český rybářský svaz.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Žhavé akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Žhavé akční nabídky

Nejnovější techniky

9 KOMENTÁŘE

  1. No to už fakt je uvaleno na hlavu 🙄.
    Tam snad sedí nějaký utajený nepřítel této země
    a lidí , co v ní žijou.
    Jednou olovo, pak ryby a copak příště ? (třeba rybolov ? !!!

  2. amur jako nepůvodní tady už jednou byl brzy po sametové revoluci a mnoho rybářů toho využilo třeba s názorem , že pětatřicítka amur je lepší než mražená makrela v obchodě . Brzy to však pominulo ku prospěchu věci . Chvála bohu i Petrovi že to tentokrát ani nezačalo . Brzy budou volby tak na to mysleme. Slunce rozpouští ledy tak Petrův zdar.

  3. Jak píše výš Vladimír-i Český kapr není původní ryba. Pochází z Japonska. Je obdivuhodné jak se sem dříve dováželi z tak vzdálené destinace. A hašoun má pravdu co se dělo nějakou dobu po sametové revoluci- amur přestal mít zákonnou míru- co se dělo u vody-to zůstal někdy i rozum stát. Dost se jeho stavy zdecimovaly. Kamarád má rodinu v Čechách-už nevím co to tam bylo za revír-tam se amuři vychytali a násada se nedávala. Jednalo se o řeku-bez amurů to zarostlo zase travou-při přítomnosti amurů to byl krásně čistý tok-při apetitu amurů se není co divit. Naštěstí se zákonná míra vrátila-a amurům to pomohlo. Díky tomu se mi podařilo pár krásných amurů chytit-největší 112 cm a 13 kg. Bojoval -dostal svobodu. Važme si ,že máme takové krásné ryby ve vodách-a nevymýšlejme hlouposti-a nepapouškujme co vymyslí duté hlavy v Bruselu. Bobika

  4. Bohužel už celá EU je postavena na hlavu,nelze stavět od střechy,když není pevný základ,tak to vypadá se vším. Rozhoduje pár volů,co nemá tušení co co je. Študovaní inženýři ví víc,než člověk se selským rozumem. Úředníčci v zasedání EU se nudí a jakýkoliv výplod jejich fantazie není a nebude potrestán,nemají odpovědnost za tyto činy. Chce se mi zvracet obecně za tyto věci co se dějí a také za to,že je i nevraživost mezi námi rybáři,místo abysme se společně semkli a něco pro tyto věci udělali. Miroslav

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -