DomůNovinkyTěžký život rybářů: 770 chráněných vyder zmasakrovalo ryby za více jak 21...

Těžký život rybářů: 770 chráněných vyder zmasakrovalo ryby za více jak 21 miliónů korun!  

- Reklama -

Technik Východočeského územního svazu Karel Němec zveřejnil na tamním webu velmi poutavý text o škodách na rybách, které způsobují rybožraví predátoři. Zmíněný článek je velmi věcný, ovšem bohužel zveřejněná čísla mohou u některých milovníků rybaření vyvolat čistou frustraci. Není se čemu divit! Karel Němec totiž v textu vypsal škody jednotlivých predátorů, které se dohromady počítají na desítky miliónů korun. Největšími predátory jsou vydra a kormorán. Přesto! Rybáři mají jen omezené možnosti ochrany ryb ve svazových vodách, protože například vydra je přísně chráněná…

Čísla, která východočeský technik Karel Němec v článku uvedl, nejsou vůbec příznivá. Ale je zapotřebí se podívat realitě do očí. „Jen na území východočeského územního svazu v roce 2020 evidujeme více jak 770 kusů vyder, které způsobily škody v hodnotě 21 526 240 korun (výše škody je na základě výpočtu, který používá Rybářské sdružení ČR),“ píše Karel Němec.

Chytání na krmítko: Super levná nástraha na kapry! Silná vůně švestek a výrazná barva!

Rybáři se ale nehodlají se situací smířit a snaží se situaci řešit tak, jak to jenom jde. Takže třeba žádají o kompenzace za škody na rybochovných zařízeních. „Naše produkční rybářské organizace neváhají a snaží se získat kompenzace za škody vydrou v rybochovných zařízeních. V loňském roce bylo vyplaceno MO 452 609 korun, což představuje druhou největší finanční sumu ve srovnání s ostatními územními svazy v rámci ČRS,“ vysvětluje východočeský technik.

Je těžko představitelné jakou škodu dokážou vydry napáchat. „V menších tocích, pokud se stanou trvalou součástí jejího teritoria, dovede doslova vyrybnit. Přímo devastační působení vydry se projevuje velmi silně například na populaci pstruha obecného ve střední a horní části Tiché Orlice, obdobně v úsecích řeky Stěnavy a Metuje. Pobytové znaky vyder eviduje většina z 97 místních organizací při Východočeském územním svazu, což má za následek, že tyto organizace přestávají hospodařit na chovných (odchovných) potocích,“ popisuje Karel Němec.   

Samozřejmě, proti vydře by byla vhodná nějaká opatření. Ale například o odstřelu těchto rybožravých predátorů nechtějí ministerští úředníci z resortu životního prostředí nic slyšet. „Bohužel, Ministerstvo životního prostředí trvá na ochraně vyder bez možnosti odstřelu,“ říká Karel Němec z Východočeského územního svazu.

 

Případ kormorán: Obrovské škody, ale i možnost kompenzace

Dalším velkým problémem je nadále i kormorán velký. „Kormorán velký působí škody především v níže položených úsecích rybářských revírů Východočeského územního svazu. Tažné populace, které se u nás vyskytují od měsíce září do konce měsíce dubna, způsobují škody v řádově několika desítkách milionů korun. Za rok 2020 byla škoda vyčíslena ve výší  21 579 909 korun (výše škody je na základě výpočtu, který používá Rybářské sdružení ČR),“ vysvětluje východočeský technik.

Další škody pak působí i kormoráni, kteří na území České republiky žijí celoročně. „Vzhledem k dobrým životním podmínkám (povinnost vysazovaní ryb i dostatek vhodných míst pro hnízdění), jsou zaznamenáni kormoráni celoročně. Škody hnízdících populací dosáhly v roce 2020 hodnoty 1 235 160 korun (výše škody je na základě výpočtu, který používá Rybářské sdružení ČR),“ dodává Karel Němec.

Chytání na krmítko: Super levná nástraha na kapry! Silná vůně švestek a výrazná barva!

Karel Němec ale v textu připomíná i důležitý fakt, že rybáři mohou škody na rybách způsobené kormoránem hlásit. „Na základě jednání sekretariátu Rady ČRS a Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pokračovalo vyplácení částečné kompenzace škod způsobených kormoránem v rybářských revírech prostřednictvím dotačního programu. Na základě usnesení Vlády ČR vyplácí Ministerstvo zemědělství od 1. listopadu 2018 zástřelné ve výši 500 korun za zobák kormorána.“ 

„V rámci České republiky za rok 2019 bylo za 5410 zobáků vyplaceno střelcům celkem 2 705 000 korun, v roce 2020 bylo za 10 054 zobáků vyplaceno 5 027 000 korun. Česká republika je prozatím jediným státem Evropy, kde se zatím významně podařilo prosadit zástřelné hrazené státem,“ ukončuje Karel Němec.

Zdroj: Východočeský ÚS

Redakce InRybar.cz 

Ilustrační foto: Východočeský ÚS

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

4 KOMENTÁŘE

  1. Na řece v Podhradí nad Dyjí revír Dyje 15 jsou nálety Kormoránů v počtech desítek kusů úplným masakrem. Někdy se počet nedá ani odhadnout . A to každý den. V té řece už ani ryba být nemůže.☹️☹️☹️☹️☹️

  2. Domníval jsem se, že vĕtší malér je chemická otrava Bečvy, za kterou si může sám človĕk moudrý …

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -