DomůNovinkyDISKUZE: Má dravce chránit horní míra? Rybáři se nejvíce neshodnou u sumce!

DISKUZE: Má dravce chránit horní míra? Rybáři se nejvíce neshodnou u sumce!

- Reklama -

Na rybářském internetu se nedávno objevil hodně zajímavý článek o horní míře u dravých ryb. Článek obsahoval vyjádření předsedy Jihočeského územního svazu Karla Korandy, který se k danému tématu pro web catchandrelease.cz vyjádřil. Podle něj zatím není reálné, že by se funkcionáři v ČRS na horní míře domluvili. A otázkou je, jestli vlastně má být u dravých ryb horní míra zavedena. Při pohledu do internetových diskuzí se nejvíce rybáři přou ohledně horní míry u sumce. Dovolíme si tvrdit, že většina rybářů je proti…

„ČRS není jednotný ani v poměrně jednoduchém pravidlu K70, není tudíž možné očekávat, že by došel ke konsensu v otázce horní míry dravců. Je důležité zmínit i problematiku organizace sportovního rybolovu v ČRS. Zavedený princip změn je ten, že návrhy mají vycházet od členské základny a od místních organizací. Ačkoliv zastávám tento demokratický princip, domnívám se, že v tomto případě by se mělo rozhodnout na odborné úrovni. K otázce, jak by vypadala po několika letech rybí obsádka na revírech, kde by byla zavedena horní míra, je spíše pro odborníky než pro naši laickou veřejnost,“ řekl pro web catchandrelease.cz předseda jihočeských rybářů Karel Koranda.

A právě v této pasáži říká předseda Jihočechů velmi zásadní věc – horní míra u dravců je velmi komplikované téma. A to zejména z toho důvodu, že každá voda je velmi rozdílná. Na některé vodě by třeba z důvodu vyššího rybářského tlaku mohla horní míra u dravců teoreticky pomoci s jejich ochranou, na jiných revírech by ale mohlo jít o komplikaci – třeba už jen proto, že velcí dravci by mohli mít „negativní“ dopad na tamní obsádku ryb. Je to k zvážení!

Karel Koranda v článku poukazuje i na to, že celá problematika ochrany dravců se může „vzít od druhého konce“. To znamená, že rybáři zvýší nejmenší lovné míry ryb. „Jihočeský územní svaz od příštího roku zvýšil na všech svých revírech míru štiky na 60 centimetrů. Podle našich statistik je zhruba polovina ulovených a ponechaných štik ve velikosti od 50 do 60 centimetrů. Osobně se domnívám, že bychom se měli spíš věnovat této formě ochrany ryb,“ řekl pro web catchandrelease.cz předseda jihočeských rybářů.

Rybáři z organizace catchandrelease.cz uvedli, že by si přáli horní míru u dravých druhů ryb. Například u štiky by zavedli horní míru 80 – 85 centimetrů, u okouna 30 – 35 centimetrů, u candáta 75 – 80 centimetrů a u sumce 150 – 160 centimetrů.

Kompletní článek o horní míře dravců si můžete přečíst ZDE

Při pohledu do internetových diskuzí to vypadá, že rybářská veřejnost se nejvíce negativně staví k horní míře u sumce velkého. Podle většiny rybářů jsou sumci v našich revírech přemnožení, a působí na rybí obsádky nepřiměřený tlak. Takže se zdá, že třeba tady by horní míra z pohledu rybářské veřejnosti neprošla. Jaký na to máte názor vy?

Zdroj: catchandrelease.cz

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

7 KOMENTÁŘE

  1. je kazdeho vec,jestli zabije nebo pusti.ryby jsou uzasne ale koneckoncu my je lovime a lov je za ucelem masa.at si kazdej ousti co uzna za vhodne a zabije to same

  2. Pánové dělejte tak, aby za chvíli bylo co chytat. Povolenka není zadarmo. Malou nesmíš a velkou taky ne…Za chvíli bude omezení na teplotu vody, délku prutů, tloušťku ryby či silonu.S takovou budeme za chvíli chodit k vodě tak max. házet kameny…

  3. Každej by si měl uvědomovat sám sebe a vědět kolik je dost, a ne sežrat každou rybu,,hlavně žrádlo zadarmo,, ..rybářů přibývá a ryby nestihaji dorustat, pokud přece chytnou rybu tak ji může kdokoliv chytnout příště zas a má potěšení jistý.. Jak to že to jako lidi, vůbec v tomhle století řešime??!jak kdyby tu nebylo co žrát!! Co v těch řekách chcete pak chytat ????! Zakazuje se chytání že čluniku a další blbosti…. UVĚDOMTE SI ZE JE TO JEDEN Z MALA ,PŘÍMO PŘÍRODNÍCH KONIČKU ! OD PRADAVNA LIDI RYBAŘILI S POKOROU – ÚCTOU- RESPEKTEM!!

  4. Je zkratka nezbytné zavést horní míry u většiny ryb s výjimkou sumce, stejně jako omezení kusů ponechaných na jednu povolenku. Dalším krokem musí být centrální registr postihů, aby si rádoby rybáři nemohli pořizovat zadrženou povolenku někde jinde, zde by možná bylo nejlepší v rámci prestupkového řízení zadržovat rybářské lístky. Peněz ušetřených výše uvedeným způsobem by se dalo využít na profesionální RS, což by byl prvni krok k celoplošnému non-stop rybaření a zlepšení pořádku kolem revírů. Jelikož dohoda v těchto bodech mezi jednotlivými svazy bude zdřejmě na věky, bylo by nejlepší, kdyby tuto změnu provedlo ministerstvo v rámci novely zákona o rybaření.

  5. Naštěstí je čím dál víc rybářů co ryby pouští. Přivedl
    Jsem k rybařině člověka co má neuvěřitelné štěstí a Chytil za 3 roky víc dravců než já za roků třicet. Kdyby je nepouštěl už jich tu moc nebude. A navíc zkuste se vrátit na místo kde jste chytli kapitální štiku. Jestli ji hned chytite znovu, potom klobouk dolů. Je To zážitek snažit se ji znovu přelstít.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -