DomůNovinkyKam mizí naše ryby? Vydry a kormoráni loni sežrali ryby za 202...

Kam mizí naše ryby? Vydry a kormoráni loni sežrali ryby za 202 milionů!

- Reklama -

Pořádně nepříjemná čísla pro rybáře zveřejnilo Rybářské sdružení ČR. Toto sdružení pro ČTK uvedlo, že rybožraví predátoři v loňském roce zlikvidovali ryby za 202,3 milionů korun, což je o čtvrtinu více než v roce před tím. Největší škody na rybách páchají zejména kormoráni a vydry. Obrovským problémem je pak to, že regulace zmíněných rybožravých predátorů je velice obtížná. Například vydra je chráněna zákonem. A ještě jedna věc. Rybáři po řádění kormoránů nedostávají žádné finanční odškodnění, jelikož tento pták byl vyňat ze seznamu zvláště chráněných druhů.

AKCE: Získejte naviják na kapry ZDARMA!

Jednoznačně nejrozsáhlejší škody způsobují hejna kormoránů, která táhnou přes naše území. Migrující kormoráni způsobili v minulém roce na našich rybích populacích škodu za více jak 117 milionů korun. Druhým pro ryby „nejnebezpečnějším“ druhem je vydra říční. Značný nárůst škod na rybách, které vzrostly o třetinu, zaznamenali rybáři i ze strany volavek.

To, že stát nevyplácí škody na rybách, je velice alarmujícím faktem. Například pokud kormorán udělá na rybí populaci škodu, pak rybář nemá nárok na to, aby žádal po státu odškodnění. Kormoráni totiž byli v minulých letech vyškrtnuti ze seznamu zvláště chráněných druhů. Vláda se tak pokusila rybářům pomoci formou nových dotačních titulů. Ovšem na škody na rybách vyčlenila pouhých 15 milionů korun.

Někteří zákonodárci ale zase uvažují o přípravě novely zákona, která by obnovila vyplácení náhrad rybářům. Ale to, jak by měla novela zákona vypadat, zatím není zřejmé. Podle informací Denik.cz se o novele zákona na ministerstvu životního prostředí teprve „mluví“. Uvidíme tak, jestli se rybáři nakonec dočkají alespoň nějakého zastání.

Redakce InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. Za patnáct milionů korun ročně, které jsou vyhrazeny na hrazení škod na rybách se dá zastřelit: vyder( 20 tis Kč/kus)= 750 ks vyder(z populace čítající 6tisíc dospělých a 2tis mladých) nebo
    zastřelit kormoránů( platba 300kč za kormorána) = 50 tisíc kusů kormorána (to je cca dvakrát tolik než kolik jich u nás zimuje).
    Nebo odstřelit volavek (nevím kolik pokuta za zastřelení volavky 500-1000kč/kus?) myslivec by byl ochoten lovit volavky za cca 500-1000Kč za kus= cca 15 tisíc volavek k odstřelu.

    Takže namísto vyplácení způsobených škod se ekonomicky i prakticky vyplatí predátory kteří ty škody způsobují regulovat lovem( přiměřeným a řízeným). Prostě vydra nebo kormorán kterej je zastřelenej ty ryby už tu zimu žrát nebude.. a ryby v ceně 300Kč sežere za pár dní pobytu. Zbylým predátorům se bude lépe dýchat když jich nebude tolik.
    V současnosti bohužel rybáři berou „spravedlnost“ do svých rukou když státu je to u „zadnice“. Pokud se tedy mají proplácet peníze tak na řešení problému/příčiny a ne na maličké tlumení následků. To že se dnes a denně neřeší případy zabitých vyder kormoránů atd je jen proto, že ta vydra nikomu nechybí, ale majiteli rybníka kam chodila žrát ryby se znatelně uleví.
    Ochránci přírody nejsou schopni a ochotni si přiznat, že vyder máme již dostatek (95 procent území zamořeno vydrou). ČR je vydří velmoc, mohli by jsme je vyvážet do zahraničí, kde jich mají akutní nedostatek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -